Clasa pregatitoare 2013-2014 (3)

Clasa pregatitoare 2013-2014 (3) | Autor: Inaf78

Link direct la acest mesaj

Clasa pregatitoare 2013-2014 (2):
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=177159&whichpage=22

Clasa pregatitoare 2013-2014 (1):
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=176556&whichpage=26


Haideti ca am facut tot eu capitol nou. Sunt f curioasa cum se vor rezolva anul acesta treburile...



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rein spune:

Sunt forte curioasa cum se vor inscrie in clasa 1 cei care nu au implinit 7 ani la 15 sept. Trebuie sa existe posibilitatea unei evaluari daca parintele considera ca asa e mai bine pentru copilul lui. Daca cineva gaseste o solutie si sparge zidul sa scrie si aici sa luam aminte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui rein

Sunt forte curioasa cum se vor inscrie in clasa 1 cei care nu au implinit 7 ani la 15 sept. Trebuie sa existe posibilitatea unei evaluari daca parintele considera ca asa e mai bine pentru copilul lui. Daca cineva gaseste o solutie si sparge zidul sa scrie si aici sa luam aminte.

rein


Baiatul nasilor nostri implineste 7 ani pe 2 oct si i s-a spus la scoala sa astepte metodologia, ca va intra la a-I a cu evaluare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

Dar scrie clar in metodolgie ca cei ce fac 7 ani intre 1 sept si 31 dec 2013 se pot inscrie in cls 1, daca parintii fac o cerere in acest sens, si daca trec de evaluarea psihosomatica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

In proiectul asta pe care l-au scos acum nu scrie nimic despre copiii care fac 7 ani dupa 1 sept.
Totusi, unii directori de scoli spun ca ii vor primi in clasa I pe acestia, cum e si cazul nasilor nostri...deci, in acest moment nu e nimic clar.

(2) Prin exceptie de la prevederile alin. (1), pentru anul scolar 2013-2014, parintii, ai caror copii împlinesc vârsta de 7 ani pâna la data de 31 august 2013 inclusiv, pot înscrie, la cerere, copiii în învatamântul primar, în clasa I, în conformitate cu prevederile prezentei metodologii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

Scrie la pagina 17.
Dar e adevarat ca este formulat de asa natura de-ti taie elanul din prima. Cu atat mai mult cu cat rezultatul evaluarii nu poate fi contestat.

(3) În cazul în care exista solicitari de înscriere în clasa I a copiilor care împlinesc 7 ani în perioada 1 septembrie - 31 decembrie 2013, inspectoratele scolare/unitatile de învatamânt vor consilia parintii privind nevoia de a lua decizii în interesul educational al elevului si îi vor informa ca solicitarea nu poate fi solutionata decât în situatia în care evaluarea dezvoltarii psihosomatice atesta pregatirea copilului pentru parcurgerea cu succes a clasei I. In cazul în care rezultatul evaluarii arata ca dezvoltarea psihosomatica nu poate asigura parcurgerea cu succes a clasei I, copiii vor fi înscrisi în clasa pregatitoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Aha, nu vazusem. Deci se poate. Greu de crezut ca un copil de 7 ani, care are in spate niste ani de gradi, nu trece evaluarea, ca doar n-o fi admitere la facultate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxygeo spune:

Eu vorbeam de un copil de 6 ani pe care parintii doreau sa-l inscrie in clasa I.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchis spune:

Eu nu prea inteleg ce vor sa spuna ei prin 'interesul copilului'?! Pentru ca, va spun sincer, ca nici eu nu stiu pana acum cum este mai bine pentru el

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

directoarea de la scoala pe care am ales-o mi-a spus ca il inscrie in cls 1 pe baiatul meu care face 6 ani pe 2 sept. (deci, conform metodologiei, trebuie sa-l evaluez oricum, chiar si pt pregatitoare), daca vin cu hartia de evaluare trecuta. [deci la noi se reduce totul la o hartie].
stie cineva ce acte au trebuit duse la evaluare anul trecut? si cum arata hartiuta eliberata cum ca e copilul apt?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns frumu spune:

Buna! Si eu sunt in aceeasi situatie ca tine, fata mea face in septembrie 6 ani si 4 luni si vreau sa o inscriu in clasa 1. deci va face 7 ani in 2014 si in proiectul de metodologie aceasta situatie e trecuta la "Orice alt#259; situa#539;ie va fi rezolvat#259; de c#259;tre inspectoratele #537;colare, în interesul educa#539;ional al elevului #537;i în conformitate cu cadrul legal." si mi-e teama ca nu ne vor primi la evaluare fara hartie de la inspectorat.
Dar noi asteptam intai Metodologia si apoi vedem ce e de facut.

Mergi la inceput