Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (19)

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Buna dimineata,
raportam cea mai grea noapte de cand s-a nascut. Culcat la 9.30, trezit la 11.30 cu plansete de mi s-a rupt sufletul; i-am luat temperatura si avea 37,5. 2 ore fix l-am tinut in brate timp in care a si plans, a si dormit, a si supt. L-am pus in patut la 1.30, s-a trezit la 4 si pana la 5 a dormitat, plans, supt si apoi s-a trezit la 7 cu plans. El nu plagea noaptea....I-am luat temperatura si are 36,5. Are doi noduli mari si inrositi in locul vaccinurilor si plange cand ii pun comprese, deci e clar ca il doare. Acum doarme la mine in brate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Of fetelor cum pot avea pediatri parerile asa impartite?
Decalotarea -pediatra mea o recomanda, pe blogul pediatru Cluj nu se recomanda; daca intreb in jurul meu, jumate mamicile au recomandare sa faca , cealalta sa nu faca....si fiecare are povesti terifiante cu ce se intampla daca nu faci ca ele
Suplimentarea cu Fier si Vigantol - pe blogul pediatru cluj scrie ca daca dai mai mult de 2 picaturi de vigantol pe zi risti sa ii afectezi rinichii; mie pediatra mea mi-a recomandat 4 picaturi....cu fierul la fel....Cum e posibil sa ca fiecare pediatru sa aiba alta parere....Despre vaccinuri nici nu are rost sa mai incep discutia.....
Sunt in ceata totala. Cum stiu ca iau decizia buna pt Andrei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Norma, eu din fericire am un medic pediatru in care am foarte mare incredere.L-am 'testat' la inceput (din cauza varstei - trebuia sa iasa la pensie- mi se parea ca poate nu e prea la curent cu noile chestii),a trecut cu bine de toate intrebarile pe care le aveam, nu l-am ''prins'' cu nimic, asa ca ma iau dupa ce ne spune.Sunt de acord in 95% din cazuri. Restul de 5% sunt chestii oarecum inofensive gen ca el nu recomanda aerosoli si pe noi uneori nu ajuta.Dar clar nu chestii de principii.
De fiecare data cand a fost de antibiotic ne-a spus. Nu se da antibiotic in primele 3 zile de febra!Asta e regula la noi. Poate fi o viroza sau o boala a copilariei care sa dea simptome (alte simptome gen pete) dupa 3 zile.

Nu se azvarle la toate vaccinurile (recent am auzit de Varilrix), nu da suplimente alimentare si vitamine.Nu da antibiotic decat cand nu se poate fara.
Imunitatea se face prin consum de fructe si legume.Nu vitamine si alte siropele.Una din multele chestii cu care m-a convins.

Asa ca eu am noroc cu medicul. Nu mai stau de fiecare data sa caut sa vad daca o fi bine sau nu.

Intru sa va fac capitol nou daca ma lasa mandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Alarma falsa...imi merge netul ca melcul asa ca nu pot face nici un capitol acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Nu am avut un capitol atat de mare niciodata.I s-a facut mila Oanei,dar nu o ajuta netul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Salutare

Carmen, eu am taiat bucati mai mari, cam de 10 cm si le-am bagat in congelator. Cu coaja. Acum ii fac la abur si cand e gata curat coaja.

Norma, pupam bobocelul scump

Maya iar a dormit prost aseara. S-a trezit dupa o ora si apoi langa mine m-a tzitzilit toata noaptea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sept.oct2012 spune:

cu mic cu mare va invitam la capitol nou

PS.Si-a revenit net-ul

Mergi la inceput