Bentita tricolora

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Marius,din articolul tau inteleg(se intelege) ca tot maghiarii sunt cei care s-au plans ca in Romania se canta imnul,iar inspectoratul scolar cerceteaza ROMANII.

Nici mie nu-mi place Putin(unele chestii)dar stie ce vrea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lala spune:

Citat:
citat din mesajul lui giulia81

si ce rezolva cu protestul?





Au tras un semnal de alarma asupra lucrurilor care sunt in neregula in acel liceu. Unii dintre adolescentii de astazi au mai mult curaj decat multi dintre adultii pe care-I stiu.
Citatul de mai jos, atribuit lui Herman Hesse, iti poate explica mai bine gestul fetei.
‘Tineretea se incheie cu egoismul, batranetea incepe cu a trai pentru altii.
Tinerii au parte de multe placeri si de multa suferinta in viata lor, fiindca o traiesc numai pentru ei insisi. Atunci orice dorinta si orice idee este importanta, atunci este traita din plin orice bucurie, dar si orice suferinta. E felul de a fi al tinerilor.
Insa, pentru cei mai multi oameni, vine o vreme cand totul se schimba, cand traiesc mai mult pentru altii, nici intr-un caz din virtute, ci fiindca asa e firesc. Pentru cei mai multi, e din cauza familiei. Te gandesti mai putin la tine insuti si la dorintele tale atunci cand ai copii.’

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Mako e la fel ca mine, jumate ungur. Oricum urata exprimarea ta Mirela. Imi dau seama ca am din ce in ce mai putin de a face cu comunitatea asta DC...trist, foarte trist.

Nu comentez mai multe, e de prisos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Toti extremistii sunt idioti.
Si da, e revoltator ce i s-a intamplat copilei. In Romania. In 2013.


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Olivia Ionela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Mihaela, pe mine ma socheaza cei care NU sunt scandalizati de amentarea cu moartea unei fete de 15 ani care si-a pus o bentita. E clar ca pentru tine e mai importanta originea dlui Mako decat gestul de a ameninta cu moartea un copil. Si ajungem evindent la origini ...
Chiar nu are nico o relevanta originea ta aici. Putea sa il cheme si Popescu pe Mako - eu nu am facut afirmatia in cauza cunoscandu-o originea si I really don't care ...
Imi pasa de AMENITAREA CU MOARTEA A UNUI COPIL.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s
Imi dau seama ca am din ce in ce mai putin de a face cu comunitatea asta DC...trist, foarte trist.

Nu comentez mai multe, e de prisos.


pur si simplu...


Hobby

calator de profesie



Ce legatura are cu subiectul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Marius,din articolul tau inteleg(se intelege) ca


Nu este articolul meu, de unde ai scos asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Lali, eu nu ma gandeam la un batut cu pumnul in masa la nivel mare, e destul daca o facem in interiorul tarii. Si am zis ca nu sunt un admirator a lui Putin, ziceam doar un exemplu de altfel de abordare a "problemelor" minoritatilor. Dar cand toate partidele ajunse in parlament se inghesuie sa ia in brate UDMR_ul si le promite marea cu sarea, nu ii deranjeaza cu nimic cand incalca legea si o iau razna doar pt ca le vor sustinerea in "a-i calari' pe cei din opozitie ... mno ... cui sa ceri sa stea drept si sa aplice legea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

acel copil a ales sa isi exprime sentimentele,afisarea bentitei este un gest prin care si-a afirmati identitatea.putea fi un copil maghiar cu o bentita rosu,verde,alb.nu conta.
e un copil care si-a afirmat public ideile in care crede.ok.pentru asta a primit o amenintare cu moartea.
consecinta?
posibil sa i se confirme ca sentimentele xenofobe ale tatalui aveau un sambure de adevar,ca uite intocmai ce a patit ea.
a primit poate cea mai dura lovitura de pana acum,intr-un moment in care personalitatea ei se cladeste: a fost amenintata cu moartea, nu i s-a permis sa isi exprime sentimentele nu printr-un discurs, ci printr-un gest lipsit de orice violenta.
la lipsa de violenta i s-a raspuns cu kalasnikovul.

e un copil care a primit o lectie nedreapta,dura.
ei acum i se cristalizeaza sistemul de valori,acum se formeaza ca om.............pusca si........... cureaua lata, aplicata dur,direct peste suflet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Marius,era vorba de articol.S-a inteles ca e al tau?Am vrut sa zic din articolul pus de tine...la asta ma refeream.

Mergi la inceput