Bentita tricolora

Raspunsuri - Pagina 41

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus
Dupa atatea discutii, putem trage concluzia ca barbatii sunt mai tolerant. Trei din trei care au comentat au adoptata o pozitie moderat/echilibrata.
Femeile sunt mai pasionale, in consecinta nu se recomanda sa se ocupe de politica, si nici nu prea se omoara cu politica.

Aha, de aia niciun roman nu se plange ca nu l-ar fi servit vreun ungur cu palinca! In schimb numeroase romance s-au plans ca unguroaicele n-au vrut sa le dea un pahar de apa sau o franzela.

E clar ca nu-i un conflict intre romani si maghiari ci intre ... romance si unguroaice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Citat:
citat din mesajul lui portocalia

Citat:
Eu una mi-am pictat copii cu tricolorul pe 15 Martie (nu ca sa fac in sac nimanui, mi-am amintit de Ziua Ungariei deabia dupa ce am citit stirile), a fost crazy day la daycare si mi s-a parut foarte ok sa le desenez tricolorul pe obraz si sa le fac suvite tricolore in cap. Asa s-a nimerit anul asta, sa aibe crazy day pe 15 martie. In Romania dupa cum se pare cineva ar fi considerat ca sunt trolli. De ce?


Madanic, e obositor sa discuti cu cineva care se face ca nu pricepe, serios. Mai ales ca s-a mai dat explicatia asta. Sa vii tu cu tricolorul, cand e ziua maghiarilor, in tinutul secuiesc e ca si cum te-ai duce imbracata mireasa (sau rochie alba, na) la nunta altcuiva. Sigur, e dreptul tau sa te imbraci cum vrei, dar un minim de curtoazie si bun simt iti impune sa nu deturnezi atentia asupra ta, sa nu incerci tu sa iesi in evidenta ci sa sarbatoresti din tot sufletul pe celalalt. De ce? Pentru ca e sarbatoarea lui, de-aia!




Asta e de fapt cheia problemei. Si poti sa reanalizezi putin. O zi nationala (de fapt culturala in cazul etnicilor maghiari) nu este o zi in care "stralucirea ta nu trebuie eclipsata" este o zi in care iti declari nationalitarea si respectul pentru inaintasi tai. Si singurul mod in care te-ar deranja alt steag este ca de fapt tu pe ceilalti nu ii consideri legitimi si nu vrei sa ii accepti, chiar daca ceilalti te lasa sa te manifesti.
Sa nu ne dam dupa degete, lipsa de respect este sa le adresezi injurii, sa le perturbi manifestatiile, sa le distrugi statui si simboluri. Dar scuza-ma daca se ofuscheaza pentru un tricolor la geamul unui roman, un tricolor la palarie sau pe cap sau un tricolor intalnit pe drum sunt exagerati si dau dovada exact de extremismul pe care il aratti cu atata hotarare la romani. Nu te poti everva ca un o de alta nationalitate isi afiseaza steagul de ziua nationala a Ungariei.
N-am auzit de reactia etnicilor maghiari din US la faptul ca de 15 Martie erau atatea steaguri US arborate peste tot. Acolo de ce nu zic nimic?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Citat:
citat din mesajul lui LauraNicole

Citat:
citat din mesajul lui Madanic

Si inca ceva. Tataia a fost veteran (Dumnezeu sa-l ierte!) si purta tricolorul la palarie. Pe vremea lui Ceausescu mergeau la Covasna bai si el si mamaie. Nu i-am auzit sa se planga de tratamentul localnicilor, dar stim cu totii ce libertate era in vremea aia.
Ma intreb daca azi tataia mai traia, mai putea sa mearga pe strada in Covasna asa mandru cum era de palaria lui cu tricolor, fara sa fie privit ca un provocator?

Nu urasc pe nimeni, doar ma ingrijoreaza ca nu aplicam aceeasi masura tuturor. Si e pacat, pentru ca principiul e unul bun, dar in realitate cineva sufera intotdeauna.







Acum e periculos rau de tot. Cum sa mergi pe jos in Covasna? Nuuuuu. Mergi cu avionul ca daca te prind astia te taie, impacheteaza si te vand pe post de lasagna. Sa nu cumva sa iesi din casa ca mai arunca si cu muraturi. It I pateaza frumusete de Vuitton.

----------------------------------------------
mama de Alexa,mandria ochilor si sufletului meu, 23mai1997, si Sandra ingeras frumos 4septembrie2004/august2007 si mama adoptiva de nepoata minunata Ada 18august1995

O palma sau urlat la copil nu inseamna educatie!Inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC ! NU EXISTA MOTIVATIE SI NICI SCUZA! Aceeasi intoleranta pentru abuzul de orice fel.

PUTETI AJUTA CU O JUCARIE,O HAINUTA,UN BANUT PE CEI CARE AU ATATA NEVOIE AICI:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=152788&whichpage=11


Unde dai si unde crapa. Vrei sa-ti subliniez? Sau sunteti atat de fixate sa desfintati pe toata lumea incat tineti sa dati o alta interpretare? Am scris"fara sa fie privit ca un provocator?", n-am scris ca e periculos. Ideea era ca exista oameni carora inca le place sa poarte tricolorul, la ocazii sau tot timpul. Chiar daca nu fac parte din generatia tanara si "moderna", ei exista si vroiam sa arat ca nu e ok ca ei sa fie priviti ca provocatori (cum se zice azi despre Sabina), pentru ei tricolorul are o insemnatate mai mare decat pentru noi toti. Este insemnul sub care au luptat, si e dreptul lor sa-l poarte oricand si oriunde s-ar duce in Romania.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Citat:
citat din mesajul lui Madanic

Citat:
citat din mesajul lui LauraNicole

Citat:
citat din mesajul lui Madanic

Si inca ceva. Tataia a fost veteran (Dumnezeu sa-l ierte!) si purta tricolorul la palarie. Pe vremea lui Ceausescu mergeau la Covasna bai si el si mamaie. Nu i-am auzit sa se planga de tratamentul localnicilor, dar stim cu totii ce libertate era in vremea aia.
Ma intreb daca azi tataia mai traia, mai putea sa mearga pe strada in Covasna asa mandru cum era de palaria lui cu tricolor, fara sa fie privit ca un provocator?

Nu urasc pe nimeni, doar ma ingrijoreaza ca nu aplicam aceeasi masura tuturor. Si e pacat, pentru ca principiul e unul bun, dar in realitate cineva sufera intotdeauna.

Madalina
mami de Isabella Andreea si Eduard Andrei
http://www.picasaweb.com/bogdanmabo


http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=124758
"Dumnezeu are numai 2 maini, de aceea a creat mamicile"





Acum e periculos rau de tot. Cum sa mergi pe jos in Covasna? Nuuuuu. Mergi cu avionul ca daca te prind astia te taie, impacheteaza si te vand pe post de lasagna. Sa nu cumva sa iesi din casa ca mai arunca si cu muraturi. It I pateaza frumusete de Vuitton.




Unde dai si unde crapa. Vrei sa-ti subliniez? Sau sunteti atat de fixate sa desfintati pe toata lumea incat tineti sa dati o alta interpretare? Am scris"fara sa fie privit ca un provocator?", n-am scris ca e periculos. Ideea era ca exista oameni carora inca le place sa poarte tricolorul, la ocazii sau tot timpul. Chiar daca nu fac parte din generatia tanara si "moderna", ei exista si vroiam sa arat ca nu e ok ca ei sa fie priviti ca provocatori (cum se zice azi despre Sabina), pentru ei tricolorul are o insemnatate mai mare decat pentru noi toti. Este insemnul sub care au luptat, si e dreptul lor sa-l poarte oricand si oriunde s-ar duce in Romania.



Madalina
mami de Isabella Andreea si Eduard Andrei
http://www.picasaweb.com/bogdanmabo


http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=124758
"Dumnezeu are numai 2 maini, de aceea a creat mamicile"




Exact. Pentru ei inseamna ceva. Nu vad pentru ce le-ar fi teama sa continuie( nu mai stiu cum se scrie corect) ceva CE oricum o facea din totdeauna.
Raspunsul meu a fost ironic. Din nefericire altele sunt motivele pentru care ti-ar fi teama sa umbli pe strada.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Pai nu vezi ca mai nou, chestia asta e considerata trolling? Poate de aia, ca din dreptul lor acuma s-a transformat in "nesimtire", "sfidare", "provocare".
Si stai linistita, oamenii pe care ii descriu nu se uita la acuze de genul asta, ei oricum nu mai au ce pierde dar pierdem noi. Noi cei care acuma consideram extremist un gest care candva era un simplu gest de mandrie nationala si respect pentru bunii nostrii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Gestul poate fi interpretabil si cel care-l face trebuie sa fie atent la sensibilitattile celor din jur.

E sanatos sa "dai drumul la gaze", dar daca e cineva prin preajma nu o faci ca te faci de ras si dai dovada de lipsa de respect.


Articolul lui Sorin Ionita a provocat o reactie si nenumarate comentarii nationaliste pe Cotidianul. Vedeti acolo ce conationalisti avem. Sa ne tot "mandrim" cu ei.

http://www.cotidianul.ro/sorin-ionita-sabina-elena-o-proasta-mica-dar-cu-tupeu-209914/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Mihaela,
Pentru mama ta. Nu pentru ca a invatat romana , ci pentru ca a sustinut ca, ca maghiar nascut in Romania, e bine sa stii sa vorbesti romana.

Asta spun si eu,e natural si e echilibrat sa vorbesti romana, nascut fiind in Ro. Indiferent daca esti secui,sash,turc,etc.
Postul meu a fost o reactie la postul Portocaliei care spunea ca nu scrie nicaieri ca trebuie sa vorbesti romaneste ca vanzator in Romania. Eu zic ca trebuie, si asta nu ca sa faci pe plac vreunui roman, ci pentru ca vrei nu vrei, ai pasaport romanesc , iar viata te poate scoate din satul tau 100% maghiar .

Pot intelege ca exista oameni in varsta, nascuti, crescuti si traiti intr-un sat de maghiari, care nu au avut nevoia sau posibilitatea de a invata natural romana.

...si sa nu uitam, e bine ca maghiarii sa vorbeasca romana pentru a ne putea impartasi retelele alea delicioase de vodosh

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Gestul poate fi interpretabil si cel care-l face trebuie sa fie atent la sensibilitattile celor din jur.

E sanatos sa "dai drumul la gaze", dar daca e cineva prin preajma nu o faci ca te faci de ras si dai dovada de lipsa de respect.


Articolul lui Sorin Ionita a provocat o reactie si nenumarate comentarii nationaliste pe Cotidianul. Vedeti acolo ce conationalisti avem. Sa ne tot "mandrim" cu ei.

http://www.cotidianul.ro/sorin-ionita-sabina-elena-o-proasta-mica-dar-cu-tupeu-209914/

Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )


Intre exemplul cu rochia de mireasa si asta cu "sa dai drumul la gaze" il prefer pe primul (desi nici primul nu se potrivea) si ma minunez cum expunerea in culorile nationale a ajuns sa fie asemenea cu "A-ti da drumul la gaze"


Mergi la inceput
Mergi la inceput