Bentita tricolora

Raspunsuri - Pagina 38

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

Citat:
citat din mesajul lui izabela88

szivarvany,nu era problema daca vorbea sau nu alta limba,nu saream la beregata omului ca de ce nu stie romana,ca doar e vanzator in Romania



si ce daca-i vanzator in romania si nu stie romana? ce, l-a angajat academia romana? ii plateste salariul statul roman sau asociatia romanilor verzi?

il plateste patronul lui, si daca aluia ii convine, salutare! sau poate e propriul patron si atunci chiar ca n-are nimeni dreptul sa-i impuna ce limba sa vorbeasca in pravalie.

asa m-am saturat de pareristi verzi, nu poci ca sa va zic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui portocalia

Citat:
citat din mesajul lui izabela88

szivarvany,nu era problema daca vorbea sau nu alta limba,nu saream la beregata omului ca de ce nu stie romana,ca doar e vanzator in Romania



si ce daca-i vanzator in romania si nu stie romana? ce, l-a angajat academia romana? ii plateste salariul statul roman sau asociatia romanilor verzi?

il plateste patronul lui, si daca aluia ii convine, salutare! sau poate e propriul patron si atunci chiar ca n-are nimeni dreptul sa-i impuna ce limba sa vorbeasca in pravalie.

asa m-am saturat de pareristi verzi, nu poci ca sa va zic!


Aici nu e vorba de drepturi, nu e vorba nici macar de limba romana, ci de un minim de consideratie, de modul in care oamenii inteleg sa abordeze comunicarea (interetnica). Poti sa nu vorbesti o limba, dar sa te arati politicos si amabil. Nu-i asa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

sigur ca poti. la fel cum amabilitatea si consideratia si respectul te fac sa nu trolezi sarbatoarea altei natii. dar cred ca am depasit demult nivelul amabilitatii si consideratiei, acum discutam despre "drepturi si obligatii :). si's romani (verzi) care au impresia ca exista prin lege obligatia de a se vorbi romaneste in Romania, chiar daca interlocutorul nu stie romaneste. eu cred ca se inseala si ca obligatia asta nu apare nicaieri in lege.

as fi curioasa daca exista exista stipulata in lege obligatia negustorului de a te servi, chiar daca nu-i place mutra ta. pentru ca am senzatia ca asta-i motivul pentru care multi unguri refuza sa serveasca romani verzi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui portocalia

Citat:
citat din mesajul lui izabela88

szivarvany,nu era problema daca vorbea sau nu alta limba,nu saream la beregata omului ca de ce nu stie romana,ca doar e vanzator in Romania



si ce daca-i vanzator in romania si nu stie romana? ce, l-a angajat academia romana? ii plateste salariul statul roman sau asociatia romanilor verzi?

il plateste patronul lui, si daca aluia ii convine, salutare! sau poate e propriul patron si atunci chiar ca n-are nimeni dreptul sa-i impuna ce limba sa vorbeasca in pravalie.

asa m-am saturat de pareristi verzi, nu poci ca sa va zic!


Daca privesti problema doar din unghiul ala cu care dam peste nas romanilor verzi, asa-i. Daca o privesti din alt unghi, e un pic mai problematic.
Nu iti pot explica indignarea unor americani care, in Miami fiind, nu au putut primi ce doreau pentru ca vanzatoarea nu vorbea decat spaniola.

Nimeni nu e multumit cand cineva care traieste de x ani intr-o tara, ba chiar s-a nascut acolo, nu vorbeste limba tarii respective. Fara a fi verde.
Adica e deja o chestie de vointa sa nu vrei sa o inveti/vorbesti/folosesti.

Eu ma mir sincer ca sunt maghiari in Ro care nu vorbesc romaneste. Traiesc asadar doar in comunitatea lor mica, departe de realitatea din jur. Oare ce ii impinge la aceasta alegere?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Citat:
citat din mesajul lui szivarvany

Eu as fi vrut sa vad daca cel care nu vorbea romaneste - in postura de vanzator - ar fi vorbit oricare alta limba de pe acest glob, ar mai fi fost atatea reactii adverse sau ... ca de fapt despre asta este vorba, ura indreptata intr o singura directie.
Eu ma lovesc zilnic de afirmatia "ca aici e Romania" si trec mai departe. Cred ca toti asta ar trebui sa facem cand dam de rautati gratuite.




Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Olivia Ionela


Participa si TU la actiunea de Paste


Daria, pe mine m-a bufnit rasul cand mi s-a intamplat si gata. Mai tare a fost cand ma plimbam cu una din prietene si o batranica, suparata tare, s-a repezit la mine si tot incerca sa-mi spuna ceva iar eu nu intelegeam de fel. Tare disperata era pentru ca imi strangea mainile in mainile ei si avea lacrimi in ochi. Mi-a fost atat de ciuda ca nu inteleg ce problema are incat si acum imi amintesc exact chipul ei.
In rest nu am avut niciodata probleme nici in Oradea si nici in Cluj.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Citat:
citat din mesajul lui portocalia

sigur ca poti. la fel cum amabilitatea si consideratia si respectul te fac sa nu trolezi sarbatoarea altei natii. dar cred ca am depasit demult nivelul amabilitatii si consideratiei, acum discutam despre "drepturi si obligatii :). si's romani (verzi) care au impresia ca exista prin lege obligatia de a se vorbi romaneste in Romania, chiar daca interlocutorul nu stie romaneste. eu cred ca se inseala si ca obligatia asta nu apare nicaieri in lege.

as fi curioasa daca exista exista stipulata in lege obligatia negustorului de a te servi, chiar daca nu-i place mutra ta. pentru ca am senzatia ca asta-i motivul pentru care multi unguri refuza sa serveasca romani verzi.




La ce te referi cand zici "Sa nu trolezi sarbatoarea altei natii"?
Ca daca ne referim la injurii, agresiuni, bataie de joc sunt de acord cu tine. Daca discutam ca azi mi-a venit cheful sa-mi pictez trei culori pe mana nu mai sunt de acord. Eu una mi-am pictat copii cu tricolorul pe 15 Martie (nu ca sa fac in sac nimanui, mi-am amintit de Ziua Ungariei deabia dupa ce am citit stirile), a fost crazy day la daycare si mi s-a parut foarte ok sa le desenez tricolorul pe obraz si sa le fac suvite tricolore in cap. Asa s-a nimerit anul asta, sa aibe crazy day pe 15 martie. In Romania dupa cum se pare cineva ar fi considerat ca sunt trolli. De ce? Intreb pentru ca de exemplu mie steagul maghiar sau secuiesc nu imi provoaca urticarie, nici chiar afisat de 1 decembrie si sunt sigura ca etnicii maghiari nu renunta la steagul lor atunci.
De ce e provocator sa folosesti tricolorul in zona Har-Cov? Oare pentru ca etnicii maghiari il vad ca pe un afront adus lor? Si daca asa il vad, de ce anume e un afront?

Nu stiu cat de verde sunt, nu m-am prins la ce te referi cu asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Si inca ceva. Tataia a fost veteran (Dumnezeu sa-l ierte!) si purta tricolorul la palarie. Pe vremea lui Ceausescu mergeau la Covasna bai si el si mamaie. Nu i-am auzit sa se planga de tratamentul localnicilor, dar stim cu totii ce libertate era in vremea aia.
Ma intreb daca azi tataia mai traia, mai putea sa mearga pe strada in Covasna asa mandru cum era de palaria lui cu tricolor, fara sa fie privit ca un provocator?

Nu urasc pe nimeni, doar ma ingrijoreaza ca nu aplicam aceeasi masura tuturor. Si e pacat, pentru ca principiul e unul bun, dar in realitate cineva sufera intotdeauna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Hehehe, pe vremea lui Ceasca stati linistite, nu ieseam dom le din vizuine, alte vremuri, ntz, ntz ... va e dor de ele ?

Si da i si lupta ... pt ca nu se poate fara ...

Ca tot zicea cineva de stat in stat , care dupa parerea mea e tot o chestie aiurea politica, cum am mai zis, cui nu i a convenit s a carat demult peste hotare, nu i asa ?!
Ce ziceti de Bossi parca si Lega del Nord parca ? Si el vrea dom le sa taie Italia in doo


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Olivia Ionela


Participa si TU la actiunea de Paste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

www.revista22.ro/articol.php?id=23845" target="_blank">Jeanne d’Arc de Covasna sau razboiul celor doua cârpe - Revista22 - Sorin Ionita
(fragmente)

Citat:
Ce îngrijoreaza nu-i atât profesiunea de credinta a junei Sa­bi­na, ci reactiile de dupa. Pâlcuri de liceeni si târgoveti au lalait afon prin piete „ba­talioane române-Carpatii“, înrolati sub steagul acestei Jeanne d’Arc de Covasna cu tenta Barbie. Ideea centrala fiind mu­cles ungurilor, ca sunteti pe aici oaspeti, nu bastinasi ca noi, deci va trimitem pa­chet „prin luncile din care ati venit“ (?! citat autentic, postac generatie tânara).
..
Aici intervine atitudinea nr. 3: prea dam amploare unei hârjoneli de pusti. Gata, sa trecem peste. N-as zice nu, doar ca tocmai dezbateam dreptul de vot de la 16 ani – cum ar veni, Sabina&comp sa voteze în 2014. Nu stiu daca în restul Europei sen­ti­mente fara echivoc precum cele ale junei, sau ale altor colegi, eventual secui, ar fi la fel bagatelizate. Eu cred ca ar fi privite ca un serios esec de sistem scolar.

N-ar fi mai bine sa le spunem elevilor, de mici, ca una sunt polemicile istorice – noi am venit primii pe aici, ba nu, noi – care pot continua, în functie de ce se mai dez­groapa, si alta drepturile politice si ce­ta­tenia de azi? Disputa stiintifica e pe eve­ni­mente vechi de peste 800 de ani; ce re­le­vanta practica are azi cine a fost „cu ade­varat primul“, ca doar nu vorbim de imi­granti sositi alaltaieri? Când or sa renunte est-europenii la mitul de istoriografie ro­mantica ca primordialitatea din urma cu un mileniu, într-un sens sau altul, in­flu­enteaza drepturile civile contemporane?

Eu am mers suficient de des în HarCov ca sa ma conving ca povestile cu nevorbitul sau neservitul clientilor români sunt o ba­zaconie: în general te descurci onorabil în româna, iar oamenii se poarta firesc. E drept, nu locuiesc mereu acolo ca român mi­noritar, deci pot sa-mi imaginez ca unele lesinaturi patriotic-retro ale secuilor te pot calca pe nervi, ca orice stridenta pa­se­ista, precum butaforiile cu daci, romani si vo­ie­vozi ale lui Ceasca din anii ’80, trans­mise, vad, miraculos si în capul celor mici.

Îngrijorator nu e doar faptul ca tinerii Csi­bi si Sabina formeaza cuplete si încep sa-si scoata ochii, ba pentru o bentita cu tricolorul gresit, ba pentru un steag pus un­de nu trebuie, ci mai ales acela ca adultii le tolereaza atitudinile de „frondeuri“, au grija sa nu fie cumva abuzati emotional când „se exprima“, daca nu cumva se ala­tura de-a dreptul circului, ciomagindu-se cu cozile de la drapel.
Lectia pentru ge­ne­ratiile mici e clara: xenofobia e scuzabila, daca nu chiar eroica. Cresteti mari si um­pleti pamântul cu altii ca voi, dragii nos­tri, purtând mai departe flamura stra­bu­nilor, ca totul e OK.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

Citat:
Eu una mi-am pictat copii cu tricolorul pe 15 Martie (nu ca sa fac in sac nimanui, mi-am amintit de Ziua Ungariei deabia dupa ce am citit stirile), a fost crazy day la daycare si mi s-a parut foarte ok sa le desenez tricolorul pe obraz si sa le fac suvite tricolore in cap. Asa s-a nimerit anul asta, sa aibe crazy day pe 15 martie. In Romania dupa cum se pare cineva ar fi considerat ca sunt trolli. De ce?


Madanic, e obositor sa discuti cu cineva care se face ca nu pricepe, serios. Mai ales ca s-a mai dat explicatia asta. Sa vii tu cu tricolorul, cand e ziua maghiarilor, in tinutul secuiesc e ca si cum te-ai duce imbracata mireasa (sau rochie alba, na) la nunta altcuiva. Sigur, e dreptul tau sa te imbraci cum vrei, dar un minim de curtoazie si bun simt iti impune sa nu deturnezi atentia asupra ta, sa nu incerci tu sa iesi in evidenta ci sa sarbatoresti din tot sufletul pe celalalt. De ce? Pentru ca e sarbatoarea lui, de-aia!

Mergi la inceput