Bentita tricolora

Raspunsuri - Pagina 35

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Sunt de acord cu ce scrie Madanic.
Consider ca este foarte important ca functiile publice sa fie ocupate de persoane care cunosc foarte bine ambele limbi, nu exista alternativa la aceast lucru.

O situatie total aiurea cam din aceeasi sfera mi-a fost dat sa traiesc de cateva ori in Bruxelles, unde nu m-am putut descurca deloc in flamanda pentru ca toti refuzau s-o vorbeasca si imi raspundeau exclusiv in franceza. Iar tara e oficial bilingva! M-am simtit foarte prost, nu mi-a picat bine. Experiente similare au avut si prieteni de-ai mei, deci nu e un caz singular.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Limbajul articolului este ...hm sa zicem ca nu as vrea sa am de-a face cu oameni care folosesc cuvante ca alea de acolo.

Madalina




Ihim. De ce oare?


Ce cuvinte or fi alea? Oare rasfatata?? Cei 7 ani de-acasa??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Letitia1

Un articol interesant

http://www.marianvanca.com/nu-ma-intereseaza-sabina-elena-rasfatata-de-14-15-ani/?fb_action_ids=473679726019575&fb_action_types=og.likes&fb_source=other_multiline&action_object_map={%22473679726019575%22%3A465533696852116}&action_type_map={%22473679726019575%22%3A%22og.likes%22}&action_ref_map



whoa, ce tare! si ce simplu, nimeni nu s-a gandit! 1 decembrie a picat intr-o sambata, deci povestea Sabinei, care chipurile n-a fost lasata sa cante imnnul de catre ungurii cei rai e o facatura ordinara.

fragment din articol: Indiferent ca ai 14-15 ani, ai declarat ca urasti un popor īntreg, ceea ce īnseamna ca nu ai primit o educatie buna de la parinti. Indiferent ca ai 14-15 ani, ai strāns peste 50 de mii de persoane care sa īti dea LIKE pe Facebook, chiar daca ai mintit ca de 1 Decembrie ungurii din scoala ta au huiduit Imnul de Stat. Unu la māna: 1 Decembrie e īntotdeauna zi libera. Doi la māna: 1 Decembrie 2012 a cazut pe zi de sāmbata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saskia spune:

Problema de fond tot nu dispare...deci are voie cetateanul unei tari sa poarte ce articole de imbracamninte vrea el in culorile steagului national, cand vrea si cum vrea el? (americanii au in filme si chiloti in culorile steagului american cu stelute cu tot )

Oare aveti impresia ca trebuie sa stim zilele nationale ale tuturor oamenilor ce locuiesc intr-o tara? Ca ce chestie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui saskia

Problema de fond tot nu dispare...deci are voie cetateanul unei tari sa poarte ce articole de imbracamninte vrea el in culorile steagului national, cand vrea si cum vrea el? (americanii au in filme si chiloti in culorile steagului american cu stelute cu tot )

Oare aveti impresia ca trebuie sa stim zilele nationale ale tuturor oamenilor ce locuiesc intr-o tara? Ca ce chestie?

Sigur ca oricine poate purta culorile drapelului oricand doreste, si cel national si alt drapel.
Totul e sa nu aduca jigniri unor simboluri nationale, religioase etc..

In mod normal maghiarii trebuiau sa spuna "o ce bine ca ai venit sa sarbatoriesti alaturi de noi ziua noastra nationala!"
Sa o ia impreuna cu ei si sa o trateze ca pe o persoana care participa alaturi de ei.
Puteau sa ia si ei steagul romanesc alaturi de cel maghiar.
Ar fi deturnat interpretarea de la instigare la solidarizare, si ar fi detensionat situatia.
Nici ei nu au gestionat inteliget situatia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saskia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Citat:
citat din mesajul lui saskia

Problema de fond tot nu dispare...deci are voie cetateanul unei tari sa poarte ce articole de imbracamninte vrea el in culorile steagului national, cand vrea si cum vrea el? (americanii au in filme si chiloti in culorile steagului american cu stelute cu tot )

Oare aveti impresia ca trebuie sa stim zilele nationale ale tuturor oamenilor ce locuiesc intr-o tara? Ca ce chestie?

Sigur ca oricine paote purta culorile drapelului oricand doreste si cel national si alt drapel.
Totul e sa nu aduca jigniri unor simboluri nationale, religioase etc..

In mod normal maghiarii trebuiau sa spuna "o ce bine ca ai venit sa sarbatoriesti alaturi de noi ziua noastra nationala!"
Sa o ia impreuna cu ei si sa o trateze ca pe o persoana care participa alaturi de ei.
Puteau sa ia si ei stagul romanesc alaturi de cel maghiar.
Ar fi deturnat interpretarea de la instigare la solidarizare, si ar fi detensionat situatia.
Nici ei nu au gestionat inteliget situatia.



Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )


Corect. Puteau.
De ce nu au facut-o? Si intrebarea mea este: cu ce ii deranjeaza steagul tarii in care traiesc?

Daca sufera crunt si au cetatenia ungara de ce nu-si fac viata mai usoara si ca nu-i mai deranjeze steagul Romaniei sa se duca undeva unde combinatia rosu-galben si albastru este interzisa .

Eu sunt din partea tatei si poloneza, oare cati romani stiu cand e ziua Poloniei ca sa nu poarte Domnule steagul tricolor (ca al polonezilor e bicolor) ca sa nu lezeze sentimentele minoritatii poloneze din Romania.

Ca ea exista.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui saskia
Corect. Puteau.
De ce nu au facut-o? Si intrebarea mea este: cu ce ii deranjeaza steagul tarii in care traiesc?

Pentru ca multimea se lasa antrenata de nationalisti.
In asemenea cazuri oamenii nu mai gandesc si se lasa dusi de val.
De regual inititatorii dau tonul si ei sunt cei mai infierbantati.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui portocalia

Citat:
citat din mesajul lui Letitia1

Un articol interesant

http://www.marianvanca.com/nu-ma-intereseaza-sabina-elena-rasfatata-de-14-15-ani/?fb_action_ids=473679726019575&fb_action_types=og.likes&fb_source=other_multiline&action_object_map={%22473679726019575%22%3A465533696852116}&action_type_map={%22473679726019575%22%3A%22og.likes%22}&action_ref_map



whoa, ce tare! si ce simplu, nimeni nu s-a gandit! 1 decembrie a picat intr-o sambata, deci povestea Sabinei, care chipurile n-a fost lasata sa cante imnnul de catre ungurii cei rai e o facatura ordinara.

fragment din articol: Indiferent ca ai 14-15 ani, ai declarat ca urasti un popor īntreg, ceea ce īnseamna ca nu ai primit o educatie buna de la parinti. Indiferent ca ai 14-15 ani, ai strāns peste 50 de mii de persoane care sa īti dea LIKE pe Facebook, chiar daca ai mintit ca de 1 Decembrie ungurii din scoala ta au huiduit Imnul de Stat. Unu la māna: 1 Decembrie e īntotdeauna zi libera. Doi la māna: 1 Decembrie 2012 a cazut pe zi de sāmbata




Poate scoala a aniversat 1 Decembrie, simbata in sus sau in jos? Nu se mai merge cu flori pe la monumentele eroilor ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Pentru mine ramane o intrebare:

Pe data de 1 decembrie este liber oficial. 1 decembrie 2012 a cazut sambata.
Daca toate chestiile astea s-au intamplat vineri pe 30 noiembrie, sau luni, dupa... ar trebui sa ne dea de gandit.


Ba, da. Unii s-au gandit. Adica eu. In pagina 26 pe 23 martie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Pentru mine ramane o intrebare:

Pe data de 1 decembrie este liber oficial. 1 decembrie 2012 a cazut sambata.
Daca toate chestiile astea s-au intamplat vineri pe 30 noiembrie, sau luni, dupa... ar trebui sa ne dea de gandit.


Ba, da. Unii s-au gandit. Adica eu. In pagina 26 pe 23 martie.


Asa si cum a ramas? Minte fata sau nu minte?

Mergi la inceput