Bentita tricolora

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

http://jurnalul.ro/stiri/observator/sabina-elena-eleva-patriota-din-covasna-este-amenintata-din-nou-cu-moartea-cine-este-extremistul-care-il-ameninta-si-pe-dan-tanasa-639797.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Apai,de-acu` s-or tot ameninta unii pe altii....nu am mai auzit nimic....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui coracora


Si tocmai tu pledezi pentru toleranta, intelegere, sa ne iubim si sa convietuim...


da, eu pledez pentru toleranta, intelegere, pace si iubire... eu cetatean roman de etnie maghiara maritata cu un cetatean roman de etnie ucraineana, care vorbim intre noi romaneste ca asa ne intelegem, care are copil la scoala la sectia romana, eu care am rude de sange sau alianta si romani, si maghiari si unguri din Ungaria, si tigani... da, eu, pledez pentru toleranta! pentru ca o traiesc zi de zi in familia mea plina de iubire, respect si intelegere chiar daca suntem diferiti.
ceea ce cu gandirea de care dai tu dovada nu o sa traiesti niciodata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Citat:
citat din mesajul lui giulia81
da, eu pledez pentru toleranta, intelegere, pace si iubire... eu cetatean roman de etnie maghiara maritata cu un cetatean roman de etnie ucraineana, care vorbim intre noi romaneste ca asa ne intelegem, care are copil la scoala la sectia romana, eu care am rude de sange sau alianta si romani, si maghiari si unguri din Ungaria, si tigani... da, eu, pledez pentru toleranta! pentru ca o traiesc zi de zi in familia mea plina de iubire, respect si intelegere chiar daca suntem diferiti.
ceea ce cu gandirea de care dai tu dovada nu o sa traiesti niciodata!


Eu zic s-o lasi mai moale cu atacul la persoana. Tu n-ai habar ce traiesc eu sau nu. Si nu te mai bate cu pumnul in piept, ca nu e nevoie.
Mesajul ti-l raportez moderatorilor pentru ultima fraza plina de "toleranta".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

Citat:
citat din mesajul lui coracora

Citat:
citat din mesajul lui portocalia
mama, ce mi-ai zis-o! inteleg ca pentru tine, fiindca esti si olandeza, ziua de 1 decembrie nu inseamna nimica si ti se pare subversiv s-o sarbatoresti, in olanda fiind? aceeasi intrebare ptr desprecopii si restul celor ce au aprobat mesajul corei-cora. chiar sunt curioasa ce argumente aveti.


Nu vad rostul aducerii discutiei pe "taram" personal, dar totusi, ca sa iti satisfac curiozitatea, afla ca eu serbez ziua Olandei laolalta cu ceilalti cetateni olandezi (pe strada, la manifestari, samd), iar pe aia a Romaniei acasa, la vreun restaurant cu specific romanesc, la biserica noastra sau la ambasada. Si crede-ma ca nu iau la bataie olandezii imbracati in portocaliu intalniti in cale in ziua aia.



deci serbezi discret, am inteles.

ce pot spune, imi pare rau pentru tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

domnisoara Sabina a reactionat teribilist si cu hotarata samanta de cearta. Exact, ca raspuns pentru purtarea huliganica a colegilor ei. Bun... si care este diferenta??? Ca este in Romania si este legitimata sa poarte bentita tricolora... si copiii francezi din Romania, Germania, Ungaria, de Ziua Frantei poarta steagul Frantei cu mandrie.
Nu am cum sa aprob asa ceva....violenta si instigarea la violenta duce la tragedii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui coracora

Citat:
citat din mesajul lui giulia81
da, eu pledez pentru toleranta, intelegere, pace si iubire... eu cetatean roman de etnie maghiara maritata cu un cetatean roman de etnie ucraineana, care vorbim intre noi romaneste ca asa ne intelegem, care are copil la scoala la sectia romana, eu care am rude de sange sau alianta si romani, si maghiari si unguri din Ungaria, si tigani... da, eu, pledez pentru toleranta! pentru ca o traiesc zi de zi in familia mea plina de iubire, respect si intelegere chiar daca suntem diferiti.
ceea ce cu gandirea de care dai tu dovada nu o sa traiesti niciodata!


Eu zic s-o lasi mai moale cu atacul la persoana. Tu n-ai habar ce traiesc eu sau nu. Si nu te mai bate cu pumnul in piept, ca nu e nevoie.
Mesajul ti-l raportez moderatorilor pentru ultima fraza plina de "toleranta".


chiar te rog, raporteaza-ma linistita...
nu m-am batut cu pumnul in piept, am zis doar adevarul...
ramai tu in lumea ta micuta si intoleranta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Foarte frumos si sincer mesajul tau,Giulia.
Mai putin ultima fraza.

Nu cred ca Coracora isi doreste sa traiasca intr-o societate lipsita de intelegere si toleranta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Citat:
citat din mesajul lui portocalia
deci serbezi discret, am inteles.
ce pot spune, imi pare rau pentru tine.


Tu postezi pe bune aici sau e vreo camera ascunsa pe forum?

Tu cum serbezi in Belgia? Defilezi pe strada, intonezi in piata centrala a orasului imnul Romaniei la portavoce? Zi-mi si mie. De fapt zi-ne noua, tuturor romanilor din Olanda, care, demni de mila aflandu-ne, sarbatorim "discret", ceea ce se pare ca e de mare porc in zilele noastre....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Foarte frumos si sincer mesajul tau,Giulia.
Mai putin ultima fraza.

Nu cred ca Coracora isi doreste sa traiasca intr-o societate lipsita de intelegere si toleranta.

--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.


chiar ea a scris: "Citat:
citat din mesajul lui giulia81
la prima intrebare nu stiu sa iti raspund. pot doar sa spun ca e urat gestul si nu il aprob deloc.
probabil ceilalti etnici nu sunt atat de numerosi si nu au de impartit teritorii.


Wow! Nici nu-mi vine sa cred ca ai scris asa ceva!
Ce teritorii, ce impartire?? Romania e stat suveran si indivizibil!! Sta scris mare de tot in Constitutie!
Mie mi-era clar demult, insa ce scrii tu aici vine ca o confirmare.
Q.E.D.

Si tocmai tu pledezi pentru toleranta, intelegere, sa ne iubim si sa convietuim... cum? Cum pot avea eu toleranta pentru idei ca cea exprimata de tine, cand ambii mei bunici au fost raniti in razboaiele pentru apararea tarii, a Romaniei? :("

unele persoane raman ancorate in trecut si nu mai vor sa iasa din acest cerc vicios. nici macar nu a inteles ce scriam eu, ea a vazut doar cuvantul Ardeal si impartire si a vazut rosu in fata ochilor...a si tras concluzia prin QED....ce mai pot sa spun? ca e visul ei sa traiasca intr-o lume toleranta? nu mi se pare....

Mergi la inceput