Bentita tricolora

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Citat:
citat din mesajul lui Katya

N-am citit decit primul articol postat de Viviana si am vazut poza fetei.Mi se pare f ostentativ ce-a facut: inteleg daca purta mereu o bentita tricolora sau vreun alt insemn national, dar sa ti-o pui asa fatis si agresiv exact in ziua cind maghiarii isi sarbatoreau ziua nationala mi se pare a cauta cearta cu luminarea, de ce sa-ti pui taman de ziua lor un insemn despre ziua ta?

http://pentru-raisa.blogspot.com


Daca ar fi purtat-o zilnic tot asa ai fi zis? Interesant ca romanii considera ca simbolurile lor nationale nu trebuiesc folosite intr-o zi anume ca sa nu jignim pe etnicii maghiari, care nu se sfiesc de altfel sa-l spanzure pe Avram Iancu, sa arboreze drapelul propriu si pe cel unguresc cand ii taie capul (inclusiv de 1 decembrie),sau sa poarte doliu de ziua nationala a Romaniei.
Putem aborda problema din unghiul "doar nu o sa facem si noi ce au facut si ei", dar din punct de vedere a drepturilor cetatenesti romanii si le pierd constant prin partea Har-Cov si odata pierdute cu greu se mai obtin inapoi.
Pentru Mihaela, eu una nu imi doresc sa ies in strada sa sparg capete de unguri si sa alung maghiarii peste granita ca Noua Dreapta, eu imi doresc doar ca romanii aiba drepturi in continuare in tara lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui Madanic
etnicii maghiari, care nu se sfiesc de altfel sa-l spanzure pe Avram Iancu

unii etnici maghiari, care ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Citat:
citat din mesajul lui Madanic

[brDaca ar fi purtat-o zilnic tot asa ai fi zis? Interesant ca romanii considera ca simbolurile lor nationale nu trebuiesc folosite intr-o zi anume ca sa nu jignim pe etnicii maghiari,

Madalina
mami de Isabella Andreea si Eduard Andrei
http://www.picasaweb.com/bogdanmabo


http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=124758
"Dumnezeu are numai 2 maini, de aceea a creat mamicile"


Nu, daca ar fi purtat-o zilnic n-as fi zis asa si nici macar colegii ei n-ar fi zis nimic, n-ar fi remarcat nimic neobisnuit.(Cum ar fi sa te iei de Marius ca ar purta drapel in 15 martie cind el mereu are ba drapel, ba Eminescu, ba subiecte cu Romania, sper ca nu te superi de ex, Marius).

Si nu, nu consider ca simbolurile nationale, daca obisnuiesti sa le porti, tb sa nu le mai porti de ziua maghiarilor dar, daca nu obisnuiesti sa porti, atunci nu purta nici in ziua aia, ca nu te gaseste patriotismul exact atunci, asta era ideea.

Si de altfel fata a recunoscut ca a fost un gest de razbunare, nu vad ce mai tot discutam noi de bentita ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu ma supar. Unele insa sunt malitioase persiflandu-ma(nu este vorba de tine) insa nu ma deranjeaza. Romania este in mine si asa va ramane. Este crezul meu. Este sensul meu, Este identitatea mea. Sunt si eu. Nimic complicat. Pentru unii de aici este o coincidenta, un accident, o intamplare. Pentru mine este constiinta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

www.realitatea.net/dezvaluirile-sabinei-elena-voi-continua-sa-port-tricolorul_1141438.html" target="_blank">ce a raspuns copila cand a fost intrebata ce semnifica gestul ei



Nu stiu cati ati urmarit,dar eu chiar am fost curioasa ce va spune.Asta nu a denaturat-o presa.Pai in context,chiar nu vad unde e vina fetei.

Daca e pe respectarea legilor,atunci ori toata lumea le respecta ori nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinuk@ spune:

nu am nimic cu fetitza asta cred ca e luata de valul afirmarii am gasit poza asta pe facebookul ei personal http://www.facebook.com/photo.php?fbid=348123061906062&set=a.327066767345025.97692.100001251147662&type=3&theater

daca facea asta cu Ion Creanga un ungur nu vreau sa ma gandesc ce scandal iesea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Ha,acum incepem sa demonstram de fapt ca fetita nu respecta Romania....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinuk@ spune:

relax mai ia o gura de aer si a pus singura pagina ei de facebook pe pagina unde e figura publica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Adica, Deceneus: nu ne asumam nimic si suntem curiosi unde ne duce valul intr-o tara guvernata din doi in doi, cand ne convine ? Proasta politica !

Eu cred ca ce vedem astazi e o combinatie oribila de smecherie xenofoba si amatorism politic.

Proasta politica, dar asta-i realitatea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Deceneus, eu stiu niste lucruri: nu e normal sa ceri aprobare in Romania pentru a canta imnul de ziua nationala a Romaniei, nu e normal ca adolescentii sa se urasca(??!!) pe criterii etnice, nu e normal sa iti cresti copiii cu ura pentru alte etnii,(cum am inteles ca a facut tatal sau bunicul aceste fete) nu e normal sa transformi in ´´erou national´´ o fatuca cu o banderola, nu e normal ca (,) cadru didactic sa gasesti ca singura solutie taiatul banderolei cu foarfeca...si ma opresc aici ca mi-e somn.

Lali, ok, trimit.

--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.

Sunt de acord cu apropate tot ce-ai scris mai sus privind ura si transformarea unui copil in erou.
In ce priveste manifestarile cu caracter politic, ele sunt sunt supuse aprobarii, in locul si ora stabilita, si manifestarile politice sunt interzise in scoli, unitati militare si institutii ale statului.
Sunt interzise contramanifestatii in acelasi loc si acelasi timp.

In concluzie directorul putea sa aprobe sau nu, dar daca nu aproba era considerat un gest antiromanesc.In consecinta a cedat sa nu provoace un incident etnic si a ales raul cel mai mic.


Mergi la inceput