Bentita tricolora

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Sunt trei postari diferie. Poti concretiza te rog? Si bineinteles dezvolta ideea te rog ca sa inteleg ce anume imi reprosezi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Pai putem respecta,dar sa ne respecte si ei pe noi.Ceea ce nu s-a intamplat niciodata,stim cu totii foarte bine..din vremuri de demult s-a considerat ca noi,romanii nu avem ce cauta aici...istoric vorbind,s-au inventat fel si fel de teorii...nu asta e ideea..ideea e ca ei nu ne respecta si deci nu li se poate oferi respect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Citat:
citat din mesajul lui Katya

N-am citit decit primul articol postat de Viviana si am vazut poza fetei.Mi se pare f ostentativ ce-a facut: inteleg daca purta mereu o bentita tricolora sau vreun alt insemn national, dar sa ti-o pui asa fatis si agresiv exact in ziua cind maghiarii isi sarbatoreau ziua nationala mi se pare a cauta cearta cu luminarea, de ce sa-ti pui taman de ziua lor un insemn despre ziua ta?

http://pentru-raisa.blogspot.com


Asta-i sora cu violul meritat pentru ca fusta era prea scurta...

Katya, poate pentru ca nu ar trebui sa-ti fie frica sa porti orice bentita oricand ? Pune-te in situatie, pana la urma si in Canada sunt
mai multe nationalitati, cam cum ti s-ar parea sa-ti fie frica sa porti o bentita cu frunza de artar ?





Daca la scoala unde merge fetita mea ar fi majoritari pakistanezi, cu ore predate in limba lor (chiar nu stiu cum ii zice, nu radeti de mine ), de ziua pakistanezilor de pretutindeni, eu ni mi-as lasa fata la scoala cu frunza de artar in frunte! Pur si simplu din respect fata de cei de langa noi. Dar deja vorbim de Canada... alta mentalitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Pai putem respecta,dar sa ne respecte si ei pe noi.Ceea ce nu s-a intamplat niciodata,stim cu totii foarte bine..din vremuri de demult s-a considerat ca noi,romanii nu avem ce cauta aici...istoric vorbind,s-au inventat fel si fel de teorii...nu asta e ideea..ideea e ca ei nu ne respecta si deci nu li se poate oferi respect.

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


Vezi, aici ajungem exact acolo unde trebuie.

Niciodata, dar NICIODATA nu vom putea obtine ceva bun prin faptul ca ne batem joc de altii sau o sa incercam sa-i punem la punct prin forta sau ironie.

Altfel, sa nu ne miram ca si altii se parta la fel cu noi...nu suntem cu nimic mai buni decat ei daca nu reusim sa ne integram minoritatile si ne comportam in felul acesta.


Marius, era vorba cred de ultima postare 0- in care spuneai ca e dreptul fetitei sa poarte tricolorul. Dar daca totusi suntem de aceeasi parere, eu imi cer scuze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Citat:
citat din mesajul lui Katya

N-am citit decit primul articol postat de Viviana si am vazut poza fetei.Mi se pare f ostentativ ce-a facut: inteleg daca purta mereu o bentita tricolora sau vreun alt insemn national, dar sa ti-o pui asa fatis si agresiv exact in ziua cind maghiarii isi sarbatoreau ziua nationala mi se pare a cauta cearta cu luminarea, de ce sa-ti pui taman de ziua lor un insemn despre ziua ta?

http://pentru-raisa.blogspot.com


Asta-i sora cu violul meritat pentru ca fusta era prea scurta...

Katya, poate pentru ca nu ar trebui sa-ti fie frica sa porti orice bentita oricand ? Pune-te in situatie, pana la urma si in Canada sunt
mai multe nationalitati, cam cum ti s-ar parea sa-ti fie frica sa porti o bentita cu frunza de artar ?





Daca la scoala unde merge fetita mea ar fi majoritari pakistanezi, cu ore predate in limba lor (chiar nu stiu cum ii zice, nu radeti de mine ), de ziua pakistanezilor de pretutindeni, eu ni mi-as lasa fata la scoala cu frunza de artar in frunte! Pur si simplu din respect fata de cei de langa noi. Dar deja vorbim de Canada... alta mentalitate.


Victoria, Mami Nadia si Daddy au invins Leucemia!

VICTORIA





Si in virtutea acestei idei cum comentezi pozitia elevilor de etnie maghiara si a directorului scolii de etnie maghiara in data de 1 Decembrie Ziua Nationala a Romaniei?

" Sabina si colegii sai de la sectia romana a Liceului Korosi Csoma Sandor au vrut sa cante imnul Romaniei, In scoala, de Ziua Nationala – pe 1 decembrie 2012. Directorul, Simon Istvan, un profesor tanar, consilier local UDMR, nu le-a permis acest lucru, spunand ca elevii ar fi trebuit sa faca cerere cu doua saptamani Inainte! Elevii de la sectia maghiara i-au tratat atunci cu huiduieli, „ni s-au aratat gesturi obscene si cativa au purtat tricouri cu Ungaria mare?"

Comentariul ta ar fi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

A_iulia eu zic ca li s-a oferit mult respect din partea noastra.Numai pentru faptul ca au fost luati in fiecare guvernare,pentru faptul ca fac ce vor,pentru privilegiile pe care le au....si in schimb,un director de scoala de etnie maghiara incurajeaza manifestarile xenofobe,ap;oi se plange ca un copil are sange in vene.....sange de roman..

Sincer,nu vad de ce fetita aia nu ar avea dreptul sa-si puna pe frunte orice,de la cornitze la tricolor,sau eventual o creasta de coif roman.Da de ce au huiduit imnul national elevii din acelasi liceu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Comentariul meu (desi nu mie mi-a fost cerut) este ca directorul a gresit. Trebuia sa lase in ziua respectiva sa se cante atat imnul Romaniei, cat si imnul Ungariei. Si sa ceara ca toata lumea sa respecte o sarbatoare, si anume ziua Ungariei.

Asta nu face mai diferit gestul ostentativ al fetitei. Nu, nu-l vad deloc pozitiv, dimpotriva - de altfel cum a spus si ea - unul razbunator si incitant la cearta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

A Iulia - raspunsul meu era defapt o intrebare in sensul ca vreodata eu sau oricare alt roman sau neroman ar trebui sa justifice de ce poarta o bentita tricolora?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

atata timp cat continuam cu ba el a inceput, ba nu ca el a inceput....nu vom ajunge nicaieri...e dialogul surzilor.
si eu sunt de parere ca directorul a gresit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

daca insistati sa priviti lucrurile punctual, nu o sa ajungeti nicaieri. mereu va exista un gest anterior, ofensiv si jignitor facut de tabara adversa. si cum avem vreo mie de ani de istorie comuna, eu va urez succes la cuantificat magariile "dusmanului".

dar eu sper totusi ca vor exista cativa cocosi care-si vor da seama de pozitia complet ingrata in care se afla si care vor incerca sa iasa din lupta asta, purtata la mintea gainii.

Mergi la inceput