Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #8#

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Neata!
Si eu ma inscriu in clubul celor care mananca orice. Bors am vazut ca fetei nu-i place si acum mancam doar ciorbe dulci. Si alune
Am mancat zilele trecute niste prajituri turcesti...a primit sotul cadou un platou de la un arab...mama ce bunataturi fac si astia! Erau pline de nuci, migdale, alune... insiropate... am mancat vreo 2 doar si a varsat fata dupa ce a supt. Asa ca apoi m-am uitat lung si gales...
In rest mananc orice prind azi dimineata am mancat un bol de cereale si cum baiatul nu a terminat marul cu biscuite m-am ocupat eu si de el ca era pacat sa se strice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Fetelor sunteti niste norocoase ca puteti manca orice,daca bebe nu avea problene cu burtica mai incercam sa pap si eu una alta,mie imi e frica de tot ce bag in gura,Stefanut face kk de vreo 4 sau 5 ori pezi si mai moale tare mi e frica sa nu fie diaree atat m-au zapacit unii ca are altii ca nu.Si referitor la alune si nuci pe mine m a intrebat dr. daca pap si mi a zis nici sa nu pap.

Popi ma bucur ca Mara a savurat papica data.

Dana sa ai o zi buna la scarbici!

Aschiutza si eu am anumite stari acum cu primavara si cu problemele avute insa incerc pe cat posibil sa le alung.Vino incoace sa te pup sa iti treaca,incearca sa fii pozitiva.
d
Bioana ai o mandrete de fata cuminte rau.

Stefanut e tot mai interesat de jucarii le smotocestd de nu se vad.De la un timp imi rupe spatele,ma dor mainile noaptea de mor.Sa vedem cand se face mai mare ce ma fac.

Fetelor ce mai faceti?
Geani,Ina,Almy,Loona,Norocila,Andie,Onutz,Menics,Madalina,Macarie,Iulia,Deni,vreausaninga,Alina,Lacramiora,Camitu,Adriana,Mica,Ary si restul fetelor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camys_2000 spune:

Buna!
Noi ne-am tot luptat cu regurgitarea masiva si cu intoleranta la lactoza (presupusa intoleranta, ptr ca mi s-a spus ca e prea mic sa-i fac analiza).
Am fost sambata la dr si am facut o ecografie abdominala, mi-a spus ca are reflux gastroeofagian grad 2. Din pacate, nu pot sa-i dau lapte anti-reflux, deoarece contine lactoza...A comandat dr Motilium suspenie, ptr ca la noi nu se gaseste, astept sa vina zilele astea.
Intre timp, de aseara, am inceput sa-i introduc o cupa de lapte cu lactoza.Mi-a recomandat o alta dr sa incerc cu Hipp ptr ca e bio...Ar fi a 4-a incercare de trecere pe lactoza, in ultima luna de zile.
Tot zilele urmatoare vom afla si ce inseamna acest reflux de grad 2...
Intre timp, il tin numai pe plan inclinat, dar tot regurgiteaza....

Din fericire, el ia in greutate foarte bine.Acum avem 6,8 kg .

Va doresc o saptamana excelenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Camys multa sanatate la pui si sa rezolvati toate problemele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camys_2000 spune:

Ati vorbit in paginile trecute de o prajitura....asa ca am cedat!
Ma apucasem de dimineata de regimul Dukan, dar la pranz am cedat - facusem paste cu branza ptr ai mei...
Nici eu nu scap de burtica, a ramas asa un strat gros de grasime...Eu mai am de dat jos 10 kg, am acum 80 kg si am nascut la 92...Vara trecuta aveam 65, ma simteam asa de bine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacramioara2 spune:

Lacramioara raspunde prezent la apel si raporteaza efectuarea vaccinelor la 4 luni care nu au fost urmate de nicio reactie negativa. Doar un tipat puternic cand a fost injectat in picioruse si maraiala dupa aceea pret de doua ore si cam atat.
In rest avem66 cm, 7550 grame, suntem foarte agitati dar nici gand de rostogoliri si alte alea desi pitpalac face kineto de la 2 saptamani ( ca s-a nascut cu torticolis stanga si ca urmare intreaga motricitate pe partea stanga e usor in irma fata de partea dreapta).
Capul si-l tine foarte bine insa nu ii place le burta mai mult de2-3 minute.
Am inceput si eu sa tin dieta Montignac de 2 saptamani. Raportz un kg slabit si intentionez sa continuu ca si eu am 10 kg de dat jos. Dupa nastere ajunsesem la 77 kg dar am luat 4 de sarbatori si cu ele luate am ramas.
Norocul meu e ca sunt inalta insa nu intru in hainele mele si nu am de gand sa cumpar haine de grasa. La 1 aprilie incep munca deci am tot interesul sa scap de surplus cat mai repede ca sa nu port vesnic cele 2 rochii in care mai intru.
Cat despre sterilizat cada, eu nu o spal cu nimic, adica dau cu Cif d 2 ori pe saptamana si clatesc cu apa dupa fiecare dus si asta e. Cadita lui bebe o sterge sotul cand isi aduce aminte cu spirt.
Cand citesc ca une din voi se intorc abia in octombrie la munca ma inverzesc de invidie (la figurat) eu nu am aceasta optiune ca am o rata la banca pe care banii de mi-i plateste statul roman nu o poate acoperi asa ca there is no other option. Si nici sot rentier nu am , of of.
Love si iar love



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Bubu, Dana, Popi, Angelique, Mena , multzam de incurajari.

Popi, de acord cu clubul . Am niste oglinzi f uricioase prin casa, de abia astept sa scap de ele.

Bubu, eu nu ma bucur la salate , ca am stomac acid si repede ma doare burta de la cruditati. Iar cu supe de legume nu ma satur si pace . Ce n-as da sa maninc ca in copilarie un kg de rosii cu brinza pe zi .

Eu am "ghinionul" cu cuscra, care ia numai 3 kg pe sarcina si le lasa imediat, fara burta, zvelta si fara probleme... A nascut in 4 ore cel mai lung travaliu, a dus sarcinile fara sa le simta mai mult de greturile de 3 luni. Asa ca primesc sfaturi foarte binevoitoare de la familie sa ma apuc de sport .

Regim de alaptare: in afara de citrice si suc de portocale, maminc orice. Uneori vad ca e fata ceva mai balonata, dar pina acuma nu a fost problema decit cind am mincat niste paste cu ardei calit.

Fetelor cu puiuti care vomeaza s-au uitat doctorii la ecografie daca exista boala asta http://en.wikipedia.org/wiki/Pyloric_stenosis ? Am gasit intr-un articol in germana ca ar fi rara, dar e bine sa fiti sigure ca nu e.

Popi, Dana, Bubu, asa de repede trebuie sa va intoarceti la servici? Uof, tare greu va fi. Aveti noroc macar cu bunici sau trebuie sa ii dati la cresa? Eu l-am dat pe Florian de la un an la cresa, dar aici se face un pic mai altfel decit in tara, stai tu cu el pina se obisnuieste treptat treptat (la noi a durat vreo 3 saptamini, da Flo e un caz special, de peste un an a mers numai program redus fiindca nu se acomodeaza printre atitia copii: oricum el e un caz izolat, ceilalti toti s-au obisnuit in vreo doua saptamini). Ideea a fost sa imi caut serviciu in aceeasi regiune unde are sotul, noi am avut peste 2 ani casatorie la distanta si cu copii nu vrem asa ceva. Ma rog, serviciu nu am gasit asa ca m-am hotarit sa fac al doilea copil ca sa am macar familia completa .

Gata , trebe sa plec ca plinge pitica. Daca am uitat (din nou , ufff) pe cineva, sa fie cu iertare, da?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina_3040 spune:

Salutare mamici,
Am apucat sa mai citesc din urma.

Ela te inteleg perfect cu cei 2 mici, eu una ma simt de multe ori ca am ajuns la capatul puterilor. Sunt la brasov dar ai mei sunt la munca ziua,vremea e groaznica nu putem iesi nicaieri pe asa frig, ne invartim in apartament dintr -o camera in alta. azi de ex am stat 2 ceasuri la pranz sa ii adorm, cand atipea fata pe robin il apuca strigatul si apoi plangea fetita, ma apucase disperarea. Ma lasa si nervii, i-am dat una la fund zilele astea lui robin :(((Ce ma fac inca 3 sapt nu stiu...

Aschiutza lasa nu te mai compara cu cumnata, vin vremuri mai bune si mai cresc astia mici si te poti apuca de putina miscare, juma de ora de jogging sau bicicleta de 3 ori ps sapt si tot e ceva. Plus ca sportul ne da o buna dispozitie, nu secompara.

Mena eu zic ca delfinasul e cat se poate de ok, nu iti mai fa atatea griji din ce ti se pare sau zic altii. Daca medicul ti- a zis ca e bine, mai faci si exercitii cu el, ai savezi in cateva luni nici nu mai vezi diferenta. Asa ma comparam si cu robin, altii de ex mergeau repede in 4 labe sau in picioare, vorbeau, stiau poezii etc. dar acum la 3 ani si- a dat drumul la vorbit bine, e istet, sanatos, tot ce conteaza.

Bubu chiar am vrut sa iti scriu cu refluxul, pana pe la un an nu prea i- am dat fructe crude lui robin, ii faceam marul in abur si singura cruda dedeam banana si avocado. Suc de portocala iara nu ii facea bine asa ca mult timp l- am evitat , de fapt am evitat tot ceea ce putea da aciditate.

Bioana ce bine de voi cu vremea buna, pup printesa mica.

Pt antrenament pe burta, daca vedeti ca se imping cu mainile cumva sa avanseze puneti palma voastra contra talpisoarelor si simtind asa resistenta se vor impinge si in picioruse. E exercitu f bun pt a pregati mersul in 4 labe.

Mai vroiam sa scriu ceva dar nu- mi amintesc. Revin. Va tzuc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina_3040 spune:

Camy sanatate multa pruncului, ce porcarie cu refluxul asta :((( si citisem ca in general baieteii sufera din cauza lui.

Cu intoarcerea la munca deja ma deprim. Ma intorc pe 22 aprilie, mai am doar 27 de zile :((((((((

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns S.ellena spune:

toate mamicile dragi!
Mena, o sa vezi peste ceva timp ce mandra ai sa fii de puiutul tau si vei rade cand iti vei aminti cate stresuri inutile iti provocai singura.
Dana sau Angelique, nu mai stiu care ziceati de diaree la puiut...si fetita mea face kk f moale si eu eram disperata ca nu stiam daca e diaree sau nu, soacra-mea zicea ca e, mama zicea ca nu e. Pediatra mi-a zis ca un bebe alaptat la san face kk fleasca, arata ca un ou crud spart si de atunci m-am calmat. Ce-i drept, analizez maxim scutecul la fiecare caca, il miros iar sotul meu mereu imi zice ca mai am decat sa-l gust ca sa-mi treaca cheful de atata analizat .
Bubu, ce voinic ai tu acolo. Cred ca si Eva incepe sa iaba un puseu de crestere ca vad ca i se face foame la 2 ore acum in loc de trei. Ne-am cantarit si noi ieri si se pare ca a luat 200 gr in 4 zile. Fata de 200 gr in primele 2 sapt mi se pare vis. Are deci 6100 gr si 67 cm.
Fetelor, pe mine ma streseaza maxim mama sa tund copilul pe piele ca sa i se regenereze parul si sa i se indeseasca. Eu cred ca asta cu parul des e doar un mit si nu am de gand sa-mi uratesc copilul! Oricum si eu si taica-su avem parul f des deci sunt sanse mari sa-l aiba si ea. Ieri am fost cu ea la biserica sa o impartasim si l-am intrebat pe preot daca se poate tunde copilul inainte sa i se rupa turta. Mi-a zis ca da, pt ca asta cu turta nu tine de biserica. De dimineata am tuns-o un pic pe la perciuni ca avea niste fire imense care uneori ii intrau in gurita. Ma bate gandul sa intru si in bretonul ei ca il are atat de lung incat trebuie sa-i pun mereu o agrafa sau bentita. Voi veti tunde bebelusii zero?

Mergi la inceput