Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #8#

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Ipraty, draga mea, pentru ca esti fan AP uite:http://kiddyshopblog. blogspot.ro/p/babywearing.html (despre exterogestatie); http://attachmentparenting. ro/home/home.html (este minunata descrierea de la inceput :"Īntr-o cavern#259; se puteau citi aceste incizii pe pere#355;i: 1+1=1 #351;i, imediat dup#259;, 1-1=2. Nici chiar cei mari mari matematicieni nu au fost īn m#259;sur#259; s#259; descifreze acest paradox; cu toate acestea, rezolvarea enigmei este una simpl#259;. Este vorba despre aceea#351;i simplitate care permite oric#259;ruia dintre noi s#259; se nasc#259;. Lipsa aparent#259; a logicii dispare dac#259; ne gāndim la procesul na#351;terii: mama cu copilul s#259;u īn pāntece formeaz#259; un tot #351;i, imediat dup#259; na#351;tere, mama #351;i copilul devin dou#259; fiin#355;e distincte." ); tot aici: reclama ilegala - considera acesta un avertismentattachment-parenting/dupae-ataament-...-ce -urmeazae.html; http://www.la-psiholog. ro/info/un-copil-inteligent-emotional; si cunoscutii: http://www.emigrantintenerife.info/ . Eu am descoperit conceptul din timpul sarcinii si dupa nastere am picat intr-un grup de pe fb pro AP si alaptare... mi-a facut bine sa vad ca sunt mame care isi cresc copiii asa cum le dicteaza instinctul si nu regulile nescrise ca "il inveti prost" . Spor la citit .

Multumesc tuturor pentru vorbele de incurajare. Cum o fi e puiul meu si il iubesc asa cum e... Sunt perfectionista in ceea ce ma priveste si fff ambitioasa si imi e teama ca asta se va rasfrange asupra lui... M-am obisnuit sa fiu prima, sa fiu cea care are raspunsul la intrebari, am fost genul de copil cuminte, punctual, premiant si olimpic...imi va fi greu sa ma controlez sa nu ii impun si lui aceleasi standarde...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

CE RECLAMA ILEGALAAAAA????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Despre AP: cind ai doi copii greu mai e de pus in practica, mai ales cind nu ai alt ajutor. Eu trebuie sa o las pe Lili sa mai si plinga cind trebuie sa il duc pe cel mare la culcare sau sa ii fac de mincare (nu o voi purta niciodata in brate cind stau linga ciorba fierbinte, am un pitic pe creier cu oparitul). Trebuie sa ma impart adesea in doua, Florian vrea si el timpul in care ma joc numai cu el si vorbesc numai cu el. Si cu un sot care adesea imi pleaca pe coclaclauri sau vine tirziu de tot... Asta e . Mai torziu vor profita de prezenta celuilalt.

Pt curatat eu folosesc adesea otetul (sau mai degraba esengta de otet, e mai concentrata si curata bine).

Eu sunt cazuta in butoiul cu tristete. Ma gasesc f urita, burta mea arata groaznic, chit ca am facut ceva execitii, nu se retrage de loc si se vad inca tare rupturile de sub piele. Urasc sa ma uit in oglinda, sunt grasa si bondoaca. In plus pielea ma maninca ingrojitor, nu am reusit sa gasesc la ce fac alergie, poate e numai de la hormoni. Uffff .... Stiu ca voi aveti probleme mai mari cu puii si de aceea nu ma pling adesea pe aici, dar ma simt singura si trista . Gata, o iau din loc pina nu va transmit si voua starea mea bacoviana .

Angiuta, si eu le-am zis la tanti de la gardi ca Florian creste cu doua limbi in casa, dar parerea lor e ca si asa ar fi in urma, pt ca nu face deja propozitii cu 3 cuvinte, etc.etc. Eu zic mersi de ajutorul gratis si il iau, nu are ce sa ii strice pina la urma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Aschiutza asta cred ca e vreo gripa de sezon depresia de primavara...
Burta nu mi s-a tras nici mie...degeaba am 15nshpe mii de burtiere ca nu le pun... ba uit, ba ma deranjeaza...asta e.
Bubite am avut si eu...pe spate si pe maini cateva. Dar spatele era jale. Imi tot zicea al meu sa ma duc la dr ca parca s-au inmultit de fiecare data. Luna trecuta au inceput incetul cu incetul sa dispara. La fel ma mancau si pe mine. Cred ca a fost ceva hormonal totusi. Imi mai dadeam cu crema de la fata cand imi aduceam aminte. Eu fol sanosan.
Eu gatesc noaptea sau in wk cand e sotul pe acasa. Cand lucreaza ramane noaptea. Acum imi trag putin sufletul si ma apuc de calcat. Am vreo 3 masini. Imi tot zic ca numai calc dar nu ma lasa sufletul sa nu le calc macar copiilor. Si daca tot sunt acolo...asta e...
Ziua stau mai mult cu ei in pat. Ma joc cu baiatul, desenam etc iar fata o tin intre picioare sau pe pat langa noi. E f atenta la fratele ei mai mare
Si eu fol otetul pt curatat. Cadita fetei o spal cu ingienol e o solutie de dezinfectat jucariile dar mi s-a parut prea dura pt jucarii asa ca spal cada cand ii fac baie fetei. Pt dezinfectat jucarii fol o solutie de sterilizat de la chicco. Nu ma lasa sa pun link.
cu ea sterilizez si suzeta ca doar nu o sa folosesc sterilizatorul pt o amarata de suzeta. Imi e mai comod asa. Ca daca o fieb mereu se face prastie in 2 sapt.
Mie Ap din cate am citit mi s-a parut extrema cealalta a vremurilor noastre. Mie nu imi plac extremele deloc.
Am facut tot ce mi-a stat in putinta sa-i fie bine si copilului si noua. Ca degeaba faci ceva ce nu ti se potriveste daca tot timpul te controlezi...intr-o zi vei claca sigur.
Ne mai suparam...ne enervam, ne certam...se cearta baiatul meu cot la cot cu mine. La 3 ani! Nu exista bataie, nu sunt pedepse iar supararile sunt repede uitate (poate prea repede uneori).
Asta e la noi. Se potriveste cu stilul nostru de viata.
Nu stiu cum sa incep diversificarea...e clar ca la 6 luni va trebui musai sa-i dau ceva sa si manance... o sa fie al naibi de greu pana imi formez o rutina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Iar ma simt ca o mama denaturata. Eu nu-i dezinfectez si sterilizez nimic. Cadita i-o spal cu un lichid universal de curatare capatat (e de la amway si imi place mult ca nu miroase a nimic, iar eu am o problema sa nu stresez copilul olfactiv) si restul de chestii sunt spalate pur si simplu cu detergent de vase (tot de la amway-zic ei ca e mai bio asa un pic). Cum sa-i dezinfectez eu jucariile, cand sotul ii pune (bineinteles ca fara sa-si dea seama) paturica de stat pe jos invers, cu partea care fusese pe parchet in sus, iar domnisoara suge si linge paturica aia intr-o veselie. Practic, e ca si cum ar fi lins parchetul. Azi au venit bunicii in vizita si au adus si cateii. Credeti voi ca n-am gasit eu unul din catei ca-i furase copilului o jucarica? Am pus-o imediat la spalat, dar ce se intampla daca nu-l vedeam?? Asa ca sterilizatul si dezinfectatul nu-s pentru noi.
Si cand ma gandesc ce paranoica eram inainte sa nasc... Dotasem toata casa cu lichid dezinfectant de maini, aveam prosoape speciale pt musafiri care veneau la Ema (separate de prosoapele de musafiri simpli, care nu veneau la Ema :)) ), imi cumparasem batice in care sa-mi bag parul cat stau cu copilul si muuuulte altele.

Mami de strumf Ema (14.12.12)
www.facebook.com/VandaDesigns" target="_blank">Creatiile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

PS: si io-s deprimata, dar am pus asta pe seama privarii de somn si mancare. Ema e iar intr-un puseu de crestere si mananca si la o ora, iar eu sunt la regim de iepure -
cu salate, morcovi, castraveti si piept de pui de care nu ma mai pot atinge ca-mi sta in gat. Drept urmare, pentru ridicarea moralului si pentru ca azi am avut toate bunicile in vizita si am intins mese, am decis ca trebuie sa am liber la ce-mi pofteste inima. Si inima mi-a poftit si la sarmale si la vinete, dar mai ales la prajitura cu ciocolata (daca va pasioneaza, va dau cea mai tare reteta din lume). In loc sa ma binedispuna, sunt iar cu fundu-n sus pt ca ma simt prea plina - si de mancare, dar mai ales de remuscari ca am bagat atata in mine... Ma rog... Probleme de om care nu are probleme adevarate, ce pot sa spun...

Mami de strumf Ema (14.12.12)
www.facebook.com/VandaDesigns" target="_blank">Creatiile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

lasa remuscarile, Cellena draga-si enjoy the taste of the cake!(si sari si cu reteta, ca vreau sa o pun la catastif), nu moare lumea ca ai papat tu cu pofta o bucatica de zi, in timp de esti iepuras in celelalte...
Sa stii ca si eu m-am gandit sa ma apuc de luni de Montignac, desi numai doua kile au mai ramas in plus, insa e un alt stil de a manca si imi e dor de tonele de salate pe care le papam candva..de toate felurile, cum imi dicta mie imaginatiunea

sa stii ca si noi in afara de apa fiarta si bicarbonatul de care spunea Pya, nu punem nimic prin cada si totul e super ok, baile continua intr-o fericire
Sterilizam bibe si suzi si ceva lingurite cu care ii dau medicamentul, dar asta e,daca mai cade o jucarie, nu e nici o nenorocire, iar el e bine merci.nu pot si nu vreau sa fiu closca cu fereala fiindca iese in lume, nu il tin in casa in clopot de sticla.

e 2.15 am si noi ne-am uitat la The hobbit, parinti nebuni, copilul doarme de la 19.00, neintors:).7 ore!!

pup!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Cellena, am uitat ca majoritatea stati la bloc!
Eu am scos jucariile din pod si a trebuit sa le dezinfectez un pic ca stateau acolo de un an. de la baiat.
Si in cada eu spal si cainele :))) trebui ceva mai mult decat bicarbonat.
Ai dreptate. Cand stateam la bloc nu eram asa stresata. Dar aici jucariile zboara pe geam si inapoi f usor si mi-e teama ca fata e prea mica inca sa guste toate bunatatile solului nostru.
O zi cu soare si bb sanatosi!

Edit! am uitat de prajiturica! daca e cu ciocolata musai sa ne dai si noua reteta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Ela si Cellena, asa e, poate o fi depresia de primavara, Ca la noi tot ninge, a fost o iarna tare intunecata si parca nu se mai termina.

Bubu, multumesc de incurajari . Ce bine e sa stii ca poti veni aici pe forum sa gasesti pe cineva care sa te asculte si sa te incurajeze!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bioana spune:

Buna dimineata, imi e si rusine sa zic ca e soare afara....aseara am fost in vizita si fiica mea s-a purtat minunat.la 11 seara,cand am ajuns acasa i-am dat sa manance si la somn.acum doarme.
BUBU nasol ca e asa frig la voi.ar trece altfel timpul daca ati iesi zilnic afara.ma bucur ca. Dormit bine azi noapte.te cred ca esti obosita.
MENA te-ai linistit,da?fiecare copil cu ritmul lui.un pupic la al tau baiat.
IPOPICA astept sa aflu cum ii merge Marei ca si eu abia astept sa ii dau si altceva de mancare
DANA ma bucur ca ai gasit o solutie sa se odihneasca peste zi.
EPOPEASCA la multi ani mamei tale.
IPRATY si mie imi place site-ul


PYA la multe lunite.
CELLENA astept reteta.
ASCHIUTZA ce vorbesti tu acolo? Trimitem o calda imbratisare sa te simti mai bine.ELA,LAURIKA,CELLENA ANGELIQUE o calda imbratisare



Mergi la inceput