Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #8#

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DenyAnd spune:

Salutare dragi mamici
Noi suntem bine, burtica creste si tot creste. Au inceput si la mine, arusrile, cand nu ne e foame, cand ne e foame la fiecare 2-3 ore (ii zic puseu de crestere a bebitei din burtica), sanii cu colostru (cand apuc de sfarucri), tot mai greu ma ridic din pat, merg ca rata/delfinul (abia asteptam sa ma vad in stilul asta de mers, sa vad cum e), doare spatele (cand stau mult in picioare), si acele dureri in zona simfizei la fel(tot cand stau mult in picioare), vreo 2 zile am avut contractii dureroase( usoare) care s-au linistit cu stand la pat toata ziua.
Am avut ceva "neintelegeri" cu dr hematolog, unul de aici din Viena care mi-a zis ca mutatiile mele sunt irelevante, nu l-au "miscat" nici analizele de coagulare (fibrinogen si INR nu sunt in valorile normale) si ca nu trebuie sa iau aspenter, nici heparina(clexane/lovenox), cica nu trebuia sa iau nici de la bun inceput. Normal ca m-a socat ceea ce a zis el, mai ales ca nici a cerut control recent(eco doppler, alte analize de coagulare). Nu mi-a placut deloc "diagnosticul" pus de el, prea indiferent, si prin urmare am apelat iar la ajutorul dr.U sa-mi zica ce sa fac, i-am dat scanat toate analizele facute aici. La inceput mi-a zis sa incep clexanele, dar apoi a zis (la propunerea mea ca i-am zis sa incercam asa, ca si sotul ma batea la cap ca poate nu mai e nevoie de ASS si nici de injectii): sa oprim aspenterul pana la urmatorul eco+analize(in sapt 32), sa vedem cum vor fi IR-urile, LA, etc. si in functie de rezultate vom decide daca sa continuam tratamentul sau nu.
De saptamana asta(luni) am oprit tratamentul (continui doar cu vitaminele), si... primele zile am avut ceva spasme (din fericire nu erau jos la burtica ci sus la inima, puls gat-senzatie ca si cum ai stat sub apa fara aer) si nu stiu daca o fi de la faptul ca am oprit ASS-ul, ori e fi fost panica mea, frica ca fara ASS, ori clexane in locul lui, nu va fi bine. Zilnic, chiar si prin somn (cand sotul nu dormea) ma plangeam: "o sa reiau tratamentul ca mii frica de spasmele astea".
(in trecut am pierdut 2 sarcini, si erau prezente si spasme de astea, la uter)
Azi m-am trezit calma, fara spasme in timpul somnului si la trezire, m-am linistit. Incep sa cred si eu ca poate-poate nu va mai fi nevoie de ASS/clexane. Stau ca pe ace pana la control, dar sunt mai calma acum, m-am umplut cu optimism si incredere ca totul va fi bine. Dumnezeu are grija de toate. (m-am plans si la El de frica mea din cauza ca am oprit ASS-ul)
Sotul zice ca organismul meu trece de pragul ala ca nu mai "papa" ASS-ul, de aia am avut spasmele.



In rest totul e bine, desi nu mi-am vazut bebitza la eco de o luna si juma, simt ca totul e bine, o simt activa in continuare(chiar acum face ceva tumbe pe acolo), cand vb cu ea ne raspunde, cred ca deja ne-am facut program, cand doarme mami(ma starui sa respect orarul: de la 22 pana 5-6 nani, la pranz vreo 2-3 ore iarasi nani) si bebitza face la fel . Sper sa fie asa si dupa nastere.

Ahhh, cu cardul de sanatate, am rezolvat-o si pe aia . Foarte repede, ca nici nu m-am asteptat. Am dus contractul de munca al sotului (cand a inceput munca), si certif de casatorie, si de a doua zi deja sunt asigurata. Nu mai trebuia sa astept acele 2 luni, cum credeam ca asa va fi.

Imi pare rau pt voi mamicile ce treceti prin chinurile, durerile puisorilor, Bubu, sa treaca repede refluxul (il simt si eu ca adult si tare nasol e), si colicile la fel (poate nu ma credeti, le-am simtit si pe astea vreo 1-2 saptamani ca am devenit disperata, de la ce o mai fi??? si de cand am scos laptele din meniu, incet incet au trecut m-am mirat zicandumi: parca sunt bebe).
Angelique, ma bucura vestile bune de la voi, sper ca sa fie bine de-acum incolo. Tare incercati sunteti si voi.
Si celelalte mamici la fel, Pya, nu mai tin minte
Mena, cand te citeam ca erai descurajata ca Gabitzu ramane in urma, vroiam sati raspund si eu in incurajare, dar au facut-o fetele mult mai bine decat as fi facut. Ma bucur ca ti-ai recapatat increderea in tine ca mamica, si ai incredere si in Gabriel-asta e cel mai important-sa ai incredere in copilul tau ca EL POATE, EL ESTE COPIL NORMAL, fiecare copil are ritmul lui de crestere. Asculta-ti in continuare instinctul matern, care niciodata nu te-a inselat
Ai picat nitel in butoi, acum gata, fii tare si arunca butoiul ala ca sa nu mai ai tentatia sa cazi in el.


Cate invat de la voi... cred ca toata viata o sa va citesc

Dumnezeu sa va dea putere la toate mamicile, sa va dea intelepciune si muuuuuulta rabdare.

Offf am scris mult...



Un proverb spune: "O inima vesela este un bun leac, dar un duh mahnit usuca oasele".

31+ cu Cristina Naomi
Multumim lui Dumnezeu! Sa creasca sanatos si sa fie cuminte pana la termen de 40s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Mena, daca masina are din fabricatie 3 locuri in spate, sigur are si 3 centuri in spate. Daca are doar 2 locuri, atunci nu cred ca ai cum sa-l pui pe mijloc. Adica nu vad cum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cellena

Mena, daca masina are din fabricatie 3 locuri in spate, sigur are si 3 centuri in spate. Daca are doar 2 locuri, atunci nu cred ca ai cum sa-l pui pe mijloc. Adica nu vad cum

Mami de strumf Ema (14.12.12)
www.facebook.com/VandaDesigns" target="_blank">Creatiile mele
Ce mai scriu eu pe blog



cred ca m-am luminat si eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

deny, ce trece timpul! imediat te vedem si pe tine cu minunea in brate! cum se va numi?



fetelor, ce diferiti sunt copiii astia... am dat 300 de lei pe o saltea de activitati care promite ca face si drege...nici 10 minute nu vrea sa stea pe ea, il streseaza maimuta aia cantatoare, nu ii place si gata! Insa, cand iau cartea cu povesti, colorata, cu sunete si il pun pe mine si pun cartea pe noi e tot o veselie si o gangureala. Chiuie tot timpul povestii, dragul mamii... ma intreb daca va sta vreodata pe salteluta aia... P arca imi pare rau ca m-am entuziasmat asa la ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DenyAnd spune:

Citat:
citat din mesajul lui mena1906

deny, ce trece timpul! imediat te vedem si pe tine cu minunea in brate! cum se va numi?




Doamne ajuta!

Numele Naomi Cristina
Sa vedem la morfo trim 3 daca tot cu carucior roz o sa ramanem.

Cand ii zic la tati ca poate e baiat, uneori mai gresesc eco, dar el NUUUU!
Deja e indragostit de fetita, numai cum ii pronunta numele se simte in vocea lui cat de mult o iubeste.




Un proverb spune: "O inima vesela este un bun leac, dar un duh mahnit usuca oasele".

31+ cu Cristina Naomi
Multumim lui Dumnezeu! Sa creasca sanatos si sa fie cuminte pana la termen de 40s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DenyAnd spune:

Offf Dana, abia acum am dat de postarea ta ca ai facut accident.
Sper ca sunteti bine, ma pun sa citesc din urma, taman inainte de postarea ta am ramas cu cititul.





Un proverb spune: "O inima vesela este un bun leac, dar un duh mahnit usuca oasele".

31+ cu Cristina Naomi
Multumim lui Dumnezeu! Sa creasca sanatos si sa fie cuminte pana la termen de 40s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ipraty spune:

Dana, bine ca nu ati patit nimic grav. Nu te invinovati, erai obosita, te grabeai la bebe si s-a intamplat. Si eu de cateva ori am condus masina de cand am nascut si mi-am dat seama ca sunt cu mintea in alta parte (la bebe, la cat de repede ma intorc acasa) si bag viteza sau fac greseli care nu vreau sa ma gandesc la ce ar putea duce.
Tine puiul langa tine cat mai mult, pune-l la san, langa san si doar asa fara sa pape si o sa vina si lapticul inapoi.
Pupici si liniste sa iti revii.

Fetelor, multumesc de linkurile cu AP, nu am mai apucat sa citesc prea mult dar le-am salvat sa le iau la rand.
Bubu, nu am gasit linkul de la tine desi am luat toate mesajele al rand de 2 ori, poti sa il mai postezi 1 data te rog? Multumesc

Aschiuta, stiu ca e greu sa te imparti cand ai 2 copii mai ales daca nu ai ajutor. Defapt mie asta mi se pare cel mai greu cu 2, cand il aud pe cel mare "mama, vreau sa dorm cu tine" si stiu ca in 10 minute incepe bebele sa planga de foame chiar ca nu stiu ce sa ii raspund.
Din ce povestesti insa tu te descurci minunat cu amandoi.

Fetelor, intre manduca si mei-tai care e mai bun?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns S.ellena spune:

Buna seara fetelor!
Dana, imi pare tare rau pt ceea ce ti s-a intamplat. Iti doresc sa treci cat mai repede peste soc. Si eu am avut acum vreo 3 ani o tentativa de accident (eram singura in masina) si din pacate, eu nu am reusit sa trec peste sperietura. De atunci, nu mai conduc .
Deny, ce frumos mi se pare ceea ce povestesti tu acolo de burtica!!! Imi e tare dor de perioada aia, parca a trecut ca un vis perioada sarcinii!
Fetelor, de la cate luni ii putem pune in marsupiu?Eu nu am manduca, ci unul obisnuit, pe care l-am primit.
Vrem sa ne laudam si noi: Eva s-a intors ieri de pe spate pe burtica de vreo 4 ori iar azi a repetat figura in nestire. Tot de ieri am observat-o ca tot incearca sa se ridice in fundulet. Sunt mandra nevoie mare de ea! Si in acelasi timp si cam suparata si stresata: de cateva zile arunca jeturi de laptic. De fapt, nu arata ca lapticul ci ca apa. Tot timpul e cu bavetica pusa si am ajuns sa-i schimb cate 3 body pe zi pt ca se face fleasca Asta o fi refluxul gastroesofagian? Ea nu pare prea deranjata de asta, nu cred ca o doare sau ustura nimic. E veselia intruchipata, rade, gangureste, mai nou tipa cat o tin plamanii si treaba asta ii place maxim. O s-o mai cantaresc la sf saptamanii, sper sa nu piarda vreun gram ca o iau razna! Va pup, sa aveti noapte buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Deny, iubita, tocmai vroiam sa te strig
Abia astept sa ne spui cum e sa-ti tii bebelina in brate
S.ellena, daca ai un portbebe clasic din comert poti pune copilul in el de la 4-6 luni incolo. De obicei producatorul specifica ce si cum. Partea care sustine funduletul cum e? Daca e f lata, cam cat partea de sus de la umeri, o poti pune pe Eva cand isi poate tine ea spatele si gatul singura (din cate stiu eu). Daca partea aia e ingusta (gen chilot), pozitia in care sta copilul nu e corecta si mai bine nu-l folosesti. Piciorusele trebuie sa stea in forma literei M, daca atarna in jos nu e bine.
Incearca sa cumperi un mei tai sau ceva in genul lui. Poti cauta pe Google sa vezi cum arata, asa ceva iti trebuie
Eu as fi vrut o manduca, dar decat sa dau 450 ron pt ceva in care nu stiu daca sta, am zic sa incercam cu un mei tai si vedem apoi. In wrap nu pot sa-l tin mai mult de 8-10 min, incepe sa se zbata si sa miorlaie.
La vara o sa incerc un sling fix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Mena, asa a facut si Luci, nu e ceva neobisnuit
Salteluta e ceva nou pt el si se simte coplesit. Ia-l usor, pune-l putin, apoi ia-l si tot asa, o sa vezi ca f curand o va recunoaste si va incepe sa se joace
Noi am primit salteluta de la o prietena, cand l-am pus prima oara a urlat, cred ca din cauza ca-i atarnasem toate jucariile. Incearca mai intai cu una singura, apoi 2 si asa mai departe.
Noi am ramas la 2 jucarii

Mergi la inceput