La 15 ani dureri de cap seara dupa scoala

La 15 ani dureri de cap seara dupa scoala | Autor: mirelam

Link direct la acest mesaj

Buna
Baiatul meu este clasa 8, are 15 ani.
De o vreme se cam tot vaita de dureri de cap in special seara cand vine de la scoala.
Uneori mai zice ca-l mai doare si la scoala in timpul orelor, dar mai rar.
De exemplu saptamana asta aproape in fiecare seara s-a vaitat. Daca doarme o jumatate de ora, sa zic, cand vine acasa dupa cursuri ii trece.
Initial am crezut ca ma pacaleste ca sa nu-l mai bat la cap cu temele (e clasa 8 ).
Zice ca e o durere nu foarte puternica, sacaitoare, deasupra ochilor si spre tample.
El poarta ochelari ( are dioptrii mari, 3,25 si 2,75) dar mergem la medic la control regulat, nu ar fi din cauza asta.
I-am mai dat cate un nurofen, ii trece....dar nu as vrea sa-l invat pe pastile de la varsta asta.
Voi ce parere aveti... pot fi migrene la varsta asta...sau sa fie de la modificarile hormonale avand in vedere ca e la pubertate?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

durerile de cap dese, moderate si sacaitoare apar si in cazul unei proaste functionari a vezicii biliare, de ex.
poate baiatul tau nu mananca suficient, nu se hidrateaza cum trebuie ? ce mananca/bea de obicei pe parcursul unei zile ?
la scoala, in ce banca sta ? pentru ca invata dupa-amiaza, se foloseste iluminatul artificial in clasa, spre ultimele ore ? e posibil si asta sa fie o cauza a durerilor de cap.
ar mai fi o posibilitate : probleme dentare. sotul meu avea dureri de cap zilnice din cauza unui granulom (abces) dentar, dupa ce s-a operat, durerile au disparut pentru totdeauna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

faptul ca ii trec dupa ce se odihneste putin ar indica faptul ca sta concentrat la ore - poate mai mult decat de obicei - si asta ii creaza disconfort. si este in principiu legat tot de zona oftalmologica.
e si o perioada instabila din punct de vedere al presiunii atmosferice - deci iar un factor declansator.
poti vedea daca simptomele se usureaza dupa ce bea un suc dulce sau mananca ceva dulce - pentru a identifica o eventual hipoglicemie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ita2v spune:

Poate sa fie de la oboseala .E totusi in clasa a 8 care e mai solicitanta psihic decat alte clase.Baietelul meu (10 ani)la fel pateste cateodata e de dimineata de la 8 si pana la 5 dupa masa la scoala .Am fost la medic iar acesta ne-a spus ca e oboseala (mai ales ca asa cum ai spus si tu daca doarme putin il lasa ).Acum eu nu vreau sa spun ca e sigur asta dar daca vezi ca persista consulta un medic(chiar si pe cel de familie pt inceput)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Verifica ce lumina au in sala de clasa. Eu am avut tot asa, usoare migrene, dupa orele de tenis ale lui fi-miu (port ochelari de miopie, cam -5 la fiecare ochi). Dupa n vizite la oftalmolog, am gasit unul care s-a prins ca e de la lumina neoanelor din sala de asteptare pentru parinti (in conditiile in care eu si acasa si la birou am lumina cu becuri, nu cu neoane). Si nu sunt singura care s-a plans, alte mamici se vaita de ochi iritati si lacrimati dupa ce stau o ora acolo.

Ar mai putea fi si din sfera orl, o sinuzita sacaitoare.

Saaaau, schimba oftalmologul, sa ai o a doua opinie vis a vis de cat de potriviti sunt ochelarii.

Bafta si sanatate multa va dorsc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Sau, da, poate avea si migrene. Unul din baietii mei a mostenit si asta (de la mine si mama mea). L-au cautat doctorii si nu are nimic special ci doar perioade in care il doare capul, apoi luni de zile nu mai zice nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

pot fi migrene, poate fi de la ochi, oboseala, greu de zis asa. eu l-as duce la neurolog ca sa fiu linistita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

o prosta functionare a colecistului duce la dureri de cap absolut enervante!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Are dreptate Porumbita. La piticul meu, in perioada in care l-am tot cautat sa vad de ce are dureri de cap - in afara de oftalmologie, orl, analize a facut si ecografie (pt colecist).

Mergi la inceput