Lege care interzice camerele de suprave in gradi

Lege care interzice camerele de suprave in gradi | Autor: raluci_b

Link direct la acest mesaj

Buna ziua,

Ma intereseaza va rog sa stiu daca exista cumva vreo lege care sa interzica montarea de camere de supraveghere in gradinita

Multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu cred sa existe asa ceva nu are nici o logica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Poate art. 73 din Codul Civil?

"Art. 73

Dreptul la propria imagine

(1) Orice persoana are dreptul la propria imagine.

(2) In exercitarea dreptului la propria imagine, ea poate sa interzica ori sa impiedice reproducerea, in orice mod, a infatisarii sale fizice ori a vocii sale sau, dupa caz, utilizarea unei asemenea reproduceri."

Dar nu interzice propriuzis ci gradinita se poate folosi de articol ca fiind un motiv pentru ne-montarea camerelor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu are legatura dupa mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

La fel, rall pe acelasi articol am putea cere sa nu mai existe camere de supraveghere stradale (exista o multime in Bucuresti), la ATM-uri, in banci, etc.

Nu cred ca se aplica.

In paragraful pus de tine este vorba de reproducerea sau utilizarea imaginii si a vocii, nu de inregistrarea ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Off toppic: Marius, vezi ca sunt 2 subiecte cu acelasi continut. Eu am crezut ca nu am dat send cand am vazut subiectul de mai jos fara postul meu:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=177778

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluci_b spune:

Multumesc pt raspunsuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Exista o lege care reglementeaza doar publicarea fotografiilor/filmului. Poti fotografia/filma in spatiu public(fara acordul pers.) dar nu poti publica fara acceptul persoanei(parintilor in cazul nostru). Nu mai stiu acum ce numar are legea sau cum se numeste.

Pot utiliza camerele dar au nevoie de acordul parintilor pt. imaginile on line sau folosirea imaginilor in alta parte. Sunt gradi care nu transmit on line si pun la dispozitie imagini inregistrate.

Mergi la inceput