Copilul meu vomita in fiecare zi! [bang]

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

Daca ati eliminat cauzele gastrice si psihologice e bine sa faceti si un control neurologic. Voma, mai ales matinala, poate fi si de cauza centrala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dariela spune:

Am fost ieri la medicul de familie. Spune ca in mod sigur nu are o problema de sanatate. I-a dat metoclopramid 3-4 picaturi dimineata 2-3 zile. Dimineata nu a vomitat desi s-a chinuit un pic, dar cand am ajuns la gradi a reusit ca mirosea mai puternic a clor/substanta de curatenie.
marius- Stiu 4 ani si biberonul nu e ok. Problema e ca a refuzat sa mai bea lapte in alt recipient, cu carnea e oarecum certat si in perioadele de raceala nu mananca mai nimic. Asa ca am preferat sa-i mai las o perioada biberonul (ca sa nu mai vorbim de multumirea sa ca isi bea laptele asa!).
deea2685- Multumesc pentru sfat. O sa-i dau mai des si mai putin, poate scapam de problema.
histamina- Multumesc. O sa incerc sa obtin o programare
tomaca, giulia81- Acum mi-am adus aminte ca si eu am avut o perioada asemenatoare, dar imi era doar rau
Lali- Am hotarat sa-ti urmez sfatul si urmeaza cel putin o saptamana de vacanta.
iulia_b- Multumesc pentru sugetie.Inca sper sa fie doar psihologic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

totusi, ca sa excluzi orice, urmeaza sfatul iuliei b,care este unul pertinent:du-te si la neurolog.
varsaturile matinale pot avea cauze neurologice, mai ales daca sunt zilnice.
antivomitivul trateaza efectul, nu cauza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

eu in primul rand m-as gandi la o problema de sanatate fizica ,poate a luat vreun virus ..mai are si alte simptome inafara de faptul ca vomita?
daca are viermi nu -i mai da lapte
tine-l pe regim un timp..si incearca niste probiotic
daca a luat zentel sa-i dai ceva pentru ficat,liv sau hepatoprotect,parca are si jr


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

eu nu as spera sa " fie doar psihologic ",fizic se trateaza mai usor cred eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

exact asta am avut-o si eu cu baaitul cand era in clasa I-a. Dupa o viroza puternica a ramas cu vomatul. Cred ca vreo luna voma in fiecare dimineta (apa sau ceai, pt ca nu manca), la scoala nu-si manca pachetul ca-i era teama ca vomita, la after nu manca pranzul ci pachetul pus de mine pt scoala. Slabise, era tras la fata. Am facut analize, ecografie, copro. I-am dat Debridat, nici un rezultat.

Am scapat rapid si spectaculos cu Giardinophyt de la Plafar, imi recomandase sefa mea, zicea ca poate are giardia si nu a iesit la analize. Am zis sa incerc, ca rau nu are ce sa-i faca, si rezultatul a fost nesperat de bun.

Sanatate !

Ingrid si Cristi 10 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Taty spune:

Daca vrei un dr exceptional cu o privire de ansamblu, incearca sa dai de prof dr Dumitru Matei de la IOMC Bucuresti, pe noi ne-a "rezolvat" si de la distanta caci nu mai locuim in Bucuresti. Daca vrei detalii, da-mi PM.
Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Sambata si Duminica are episoadele astea de voma matinala?

Intreb fiindca tare se potriveste cu ce facea (si inca mai face) fimiu. Avea perioade din astea si la gradi (cand il deranja ceva pe acolo, nu te speria, nimic f grav sau serios) si la scoala in clasa I. De cand a intrat la scoala a refuzat si micul dejun, iar daca insistam sa manance atunci sigur vomita ce-a mancat. Pur si simplu avea stressul in gat, nu stiu sa spun altfel.

Te mai intreb si altceva: el doarme suficient noaptea?
Eu de cateva saptamani am reusit sa ii aranjez programul lui Matei (culcat la max 9.30 seara) si se vede f bine ca ii merge mai bine. Se trezeste de voie dimineata la 7.00, e mai relaxat, n-a mai vomitat (bat in lemn sa nu ma laud geaba), ba chiar mananca si micul dejun. Daca se intampla sa depaseasca ora 10.00 de culcare, iar e intors pe dos dimineata. Ca sa vezi ce importanta e pt ei o ora de somn in plus.

Pe scurt, daca te lamuresti ca nu e nimic fizic, ia-l la intrebari fffff diplomat si vezi ce nu-i convine la gradi. Nu e neaparat sa fie ceva grav, Matei mi-a facut din astea o data fiindca se certa cu un coleg pe o revista ( da fix doar se ciondaneau pe ea, nu se bateau sau altceva) si alta data fiindca nu mai statea educatoarea lui cu ei asa de mult, ii lasa cu o colega fiindca ea trebuia sa pregateasca serbarile in engleza cu alta grupa. Dar el era asa legat de dna lui ca l-a scos din matca...
La scoala deja avea emotii la modu general: daca am uitat ceva acasa? Daca nu mi-am facut toate temele? Daca...daca... Adica drobul de sare. Incet incet le trecem si pe astea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

La fel am patit si noi in iarna , inainte de serbarea de Craciun cu vreo 2 sapatamani. Am fost foarte ingrijorata si eu dar dupa serbare a trecut totul.Avea stari de stres sau emotii pe care el bietul nu mi le putea explica.
In vacanta de iarna am facut o tura cu nikvorm ,pentru viermisori, si apoi i-am dat osteocare( Ca,MG,Zn si VitD). Nu am mai avut probleme de atunci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexandra0 spune:

Si baietelul meu vomita daca mananca prea mult sau daca inghite prea mult aer, in special dupa ce bea lapte. Si are deja 3 ani. Nu bea cu biberonul. Poate sunt mai sensibili si trebuie portii mai mici. Oricum, daca in weekend nu vomita, e clar un semn ca e si ceva psihic la mijloc. Poate ca stresul accentueaza sensibilitatea?
Succes, sper sa fie bine! :)

Mergi la inceput