Cum se calesc copiii?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Iulia_b, ar trebui sa le dau medicamente doar pentru a fi cool, ca cei pe care ii vezi tu la coada la farmacie?? Etichetele astea nu prea isi au locul, eu ma stiu cool la alte aspecte, mai putin la asta. Si nu pentru likes si dislikes pe DC fac eu asa, ci pentru ca ne simtim bine.
Saptamana trecuta am fost toti raciti, 4 copii si-o mamica, si cu unul din ei am fost la medicul de familie(l-am luat drept specimen, ca ceilalti erau identic raciti, cu tuse incarcata, muci gramada, nas infundat), pentru ca nu aveam nimic-nimic in casa, in caz ca se schimba in mai rau, mai ales noaptea, la copii sub 2-3 ani.
Am nimerit peste o doctorita tot cool ca mine, ce mi-a spus ca imi recomanda ceva pentru inhalatii si supozitoare antitermice, daca o fi. Fiind virala infectia, mi-a recomandat cu tarie sa lasam boala sa isi urmeze cursul, ca trece fara urmari.Asa a si fost.
Ma intreb ce bombonele am fi primit daca am fi dat peste cineva un-cool, care administreaza mai ales copiilor mici antibiotice, pentru orice eventualitate, sa nu riscam, ca-s prea mici ca sa ne spuna ei ce si unde ii doare, vorba ta. Si nu vorbesc aiurea, ca am experimentat de toate in tara timp de cativa ani.
Prefer sa imi imbunatatesc calitatea vietii prin calirea sistemului imunitar in lupta cu boala,ajutand cu o dieta diversa, cu legume, fructe, nu prin pastilute care combat oricum efectele,simptomele, si nu cauza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

Julia, nu prea ai inteles care-i treaba cu simptomaticele.(antibioticele mentionate de tine nu fac parte din aceasta categorie).
Doctorita ta ne cool ti-a recomandat inhalatii si antitermice (deci simptomatice). Normal ca boala virala (raceala)isi face cursul fara sa necesite de cele mai mult ori antivirale (ca antibioticele cred ca stie toata lumea pt ce-s), ci doar ceva care sa amelioreze simptomele. Normal ca sunt boli la care nu poti sau nu necesita tratarea cauzei,ci doar a simptomelor, dar asta nu inseamna sa lasi un om sa sufere din cauza durerilor doar din cauza unei perceptii gresite. Sunt multi oameni (inclusiv)care functioneaza normal din cauza medicatiei suportive/paleative.
Dieta diversa asigura o baza imunitara ca sa zic asa, dar sigur nu va rezolva o stare de moment cum ar fi durerea de cap si senzatia de ameteala cauzate de o gripa (doar nu-ti inchipui ca numai tu dai legume si fructe la copii). Pe mine nu ma lasa inima sa-i trimit la scoala cu durere sau abia respirand, ci pe langa dieta corecta le-am mai dat si cate un coldrex (care-i ajuta sa respire mai bine, sa nu-i mai doara capul etc). Eu sunt convinsa ca 2 paracetamoale la nevoie (in doza corecta evident) sunt mult mai putin nocive decat cuptorul cu microunde.
Edit ca sa spun ca eu raman la pararea mea ca medicina din alte tari nu este asa "darnica" cu medicamente/analize la pacientii ambulatori si din ratiuni economice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Pai nu prea e bine sa te numeri printre adultii aia care stau la coada sa ia ceva de raceala. Ne indopam cu medicamente ca avem farmacii la tot pasul si muuulte reclame.
Daca adultii aia iau nu ar trebui sa facem la fel si cu copiii.
Noi cand suntem raciti, infundati, cu durere de gat, etc...si adulti si copii luam niste lamaie, miere, catina, propolis, punem ceapa noaptea in camera si ne dregem. Si nu ne e mai rau decat daca am lua niste paracetamol si nurofen. Ca am incercat pe pielea mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Citat:
citat din mesajul lui iulia_b


Edit ca sa spun ca eu raman la pararea mea ca medicina din alte tari nu este asa "darnica" cu medicamente/analize la pacientii ambulatori si din ratiuni economice.


Din experienta personala scrii sau e telefonul fara fir?

Medicamentele sunt produse de sinteza, chimice la greu si eu una le evit. Am inteles cum e cu simptomaticele si mi se pare o idiotenie sa elimini simptomele, fara a trata cauza. Ca adult, sa iau antitermice fara a sti de ce fac febra asa mare e naivitate si incredere oarba in medicina alopata, iar uneori poate fi moarte sigura.
Antitermice le dau copiilor doar ca sa nu ajungem la convulsii, in general apelez la comprese umede, multe bauturi si odihna.
Altfel, nu fac colectie de medicamente in casa, nici nu-mi aduc rezerve din tara, asa cum se poarta, din cauza ca medicii de aici, zgarcobii si hagi-tudose stransi la punga ce sunt ei, nu imi dau medicamente pe reteta cand le solicit eu.
Nu mi se pare un capat de tara sa iei coldrex sau paracetamol, insa vezi putin care e trendul pe la Parintii intreaba si cum primesc copiii diverse, de la antibiotice la kg de suplimente pentru imunitate, ori din marele zel al parintilor, ori din simtul de preventie al medicilor, sa nu cumva sa fie mai rau, dati-i si asta, merge si asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_2010 spune:

Doamne, ce de copilasi chinuiti pe lumea asta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Am una bucata baiat de 3 ani racit rau...primele 3 zile febra 39, mucii apoi tuse.
Am fost la medicul de familie si mi-a dat o traista de medicamente. sa vedem...ambroxol, sinupret, augumentin, pivalone si vibrocil cand una cand alta, nurofen si eferalgan cand una cand alta, eurespal sirop.
Augumentinul este singurul pe care nu i l-am dat. Nu am vrut pt ca simteam eu ca raceala este virala. Pt ca si sotul a zacut cu o sapt inainte.
Ieri...a dormit la pranz de la 14 pana la 15. Cand s-a trezit a inceput sa planga ca nu poate merge...pana la urma am ajuns la concluzia ca sunt usor umflate si amortite. Dupa ce l-am ajutat sa faca pisu in 5 min a inceput sa-i curga sange din nas...l-am curatat, l-am ajutat sa stea cum stiam si eu ca trebuie ... cand a venit sotul la vreo 20 de min...a inceput sa-i curga iar.
Am luat copilul si am fugit la budimex ca ma gandeam la cei mai rau...meningita, encefalita etc etc... de la 15 si pana la 20 am stat acolo... ba ca are otita, ba ca e bronsolita...a iesit hemolograma... nici o infectie. doar viral...
Mi-au mai dat si de acolo un pomelnic de medicamente... no bine...azi dimineata tot cu picioarele umflate s-a trezit...nu e rau dar zici ca are platfus...
Asa ca eu azi de capul meu am hotarat ca nu-i mai dau nimic.
Supozitor cu paracetamol daca febra depaseste 38,5 sau nurofen supozitor si ceaiuri. Si gata! M-am saturat!
De fiecare data cand ma duc la dr...imi da un sac de medicamente. De cate ori ma i-au dupa doctori parca mai rau e.
Cea mai tare faza a fost cand au auzit ca mai am un copil mic acasa si mi-a dat si pt asta mica, de 5 luni jumate ...ampicilina, eurespal si ibuprofen ca sa am in casa. Desi fata nu prezenta si nici acum nu prezinta nici un simptom.
Baiatul meu nu raceste des...ultima raceala mai serioasa a fost in dec 2011. Dar si cand o face... imi vine sa ma urc pe pereti.
Simt ca de data asta a fost alergic la unul din medicamentele prescrise de dr...nu stiu la care si chiar nu tin sa fac proba pe el...o sa-i fac un set de analize cand o sa fie ok.
Acum astept sa se trezeasca si sa plecam afara...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Ela,vezi sa nu fie rinichii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Nu e Mada...face pisu normal...m-am uitat expres. Bea lichide la greu ca ii place ceaiul cu miere si lamaie.
Am uitat sa precizez ca mi-a mai dat humex sirop, otocalm, enterol si numai stiu ce crema antibiatica pt nas...
asa ca daca vreti va poftesc la farmacia de la noi de acasa....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

Ela, si ai mei au avut o astfel de raceala (de fapt cred ca gripa), febra, apoi dureri de picioare. Ai mei fiind insa mai mari, au fost mai afectati de faptul ca mergeau greu. Si cand mi-au zis aproape plangand, mama, ma DOR picioarele tare,cu tot cu masaj peste masaj, n-am putut sa ma uit la ei si la le spun, bine dragilor, nu-i nimic, lasa ca asa trebuie sa doara ca asa cresteti mari si puternici. Le-am dat nurofen, de vreo 2 doze au avut nevoie pana si-a facut boala de cap. Eu inteleg si sunt de acord cu abordarea mai libera a bolilor banale, dar daca copilul acuza ceva, chiar daca nu are febra, il ajut sa depasesca un episod acut. Durerea nu-i face sistemul imunitar puternic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Iulia eu nu pot. In dec 2011 cand a racit ultima data i-am dat nurofen 10 zile si i-am dat stomacul peste cap. ii dadeam cu panadol dar cica nurofenul ala siropel face f rau la stomac. asta am aflat mai tarziu dupa spaga peste spaga...ca din una dai in alta la noi.
Nu e puternica durerea...e un fel de amorteala imediat ce se trezeste si merge ca pe arcuri...acum cand s=a trezit era mai bine.
Nu e sa zici ca plange de durere... cred ca e mai mult o stare de disconfort.
Si daca il durea...ma duceam la budimex si numai plecau de acolo... ce nurofen sa-i dau. sa-mi spuna ce are ca nu ma linisteste daca ii dau o bulinuta si peste o luna e mai grav.


Mergi la inceput