Bulgarasi de ianuarie - februarie 2012 (1)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaelaradu spune:

Neata fetelor!
Ieri n-am intrat mai deloc pe net fiindca am avut amenintare de TORNADA si pica netul tocmai cand trimiteam eu cate un raspuns, ba pe Fb, ba aici.

Suzieq si Alexa_G ms fain de exemple. Azi noapte am dormit amandoua si m-a cautat toata noaptea, imi prindea fata cu mainile isi punea fruntea pe fata mea, prin somn, cred ca i-a fost tare dor de mamica ei preferata.
Fetelor, incet-incet, ma razgandesc cu trimisul fetei la bunici in Ro. Primul motiv ar fi dorul, iar al doilea e mai controversat, nu stiu daca e doar in capul meu sau ganditi si voi asa.
Dau un exemplu: de dimineata, fata s-a lovit putin si a inceput sa se smiorcaie (de somn, mai mult) si bunica incerca sa o linisteasca astfel: "Buni, rade Labus de tine daca plangi". Ori eu nu sunt de acord cu inhibarea sentimentelor prin umilire, ca asta ajunge sa fie umilitor la o varsta, sa rada cineva de sentimentele tale. E devreme acum, dar imi pun problema mai tarziu. Eu vreau ca ea sa rada si sa planga de fiecare data cand simte nevoia, cand o doare si cand vrea sa exprime sentimentele astfel. Nu vreau sa creada ca esti mai slab daca plangi cand te lovesti, cand ti se fura o jucarie din mana si suferi dupa ea sau ca esti needucat daca razi cu pofta la ceva.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adc spune:

Sa va zic ce am descoperit, o chestie care ma uimeste la maxim... Tot spun eu de ceva vreme ca al meu copil nu bea alt lapte decat de la san, ca de aia nu doarme ca nu ii ajunge, ma rog, cam ce credeam eu ca se intampla.
Concret, ieri avand o gramada de treaba pe care n-o puteam face cu copilul printre picioare, il duce al meu sotz la maica-sa, pe la ora 12, cu gandul sa il luam peste 3-4 ore, cand n-o mai vrea sa stea fara noi. Trece vremea, facem ce aveam de facut, mutam casa din loc si scuturam covoarele, dam o forma balconului unde toate fusesera aruncate claie peste gramada pe timpul iernii, mancam, etc, bunica ne spune la telefon sa il mai lasam ca reusise sa il adoarma fara pb, mancase bine, e linistit etc.
Deci la ora 20 sanii imi plesneau, desi eu puteam jura ca nu mai "produc" mare lucru. Iau biberonul si mulg, 140ml rapid, poate mai scoteam... in viata mea nu am adunat atat... Vine copilul acasa, satul - il indopase buni cu paine si iaurt (whatever), nu vrea sa suga desi altadata nu il puteam lua de pe mine. Il las in pace...
Ma pun in pat devreme, bucuroasa ca aveam laptele muls si il va adormi tati... Ma uit la Grey's anatomy, copilul dincolo, la un moment dat se aud urlete, nu vrea laptele. Ma duc si incerc eu, incearca Andra, nimic! No way! Nu a vrut sa bea laptele meu muls de o ora si un pic nici din cana, nici cu lingurita, nici din biberon!!!
In schimb a tras la san "nimicul" ala care mai venea, desi nu cred ca a fost chiar nimic din moment ce a dormit pana pe la 3, cand a cerut iar "tzitzi".
Deci nu e ca nu ii place laptele de niciun fel, e ca e dependent de suptul la san!!! Si chiar nu stiu ce va urma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iaura21 spune:

Bine v-am gasit in casuta noua ,sa avem parte de momente frumoase de cum incolo si sa fim cu totii sanatosi si voiosi.
Mihaela, mi se pere pertinent ce spui tu acolo referitor la exprimarea sentimentelor, dar poti sa-i spui mamei tale sa nu mai reactioneze asa ca nu-ti place ,eu ii zic tot tot mamei si ea de frica gurii mele face cam cum ii zic...
La noi ,dormitul nu e o problema ,nu a fost niciodata ,Flavia doarme in patutul ei de la nastere si doar de vreo 5 ori a dormit cu noi in pat ,ea nu se trezeste acum deloc noaptea ,mananca pe la 6 de cele mai multe ori in somn si doarme apoi iar pan' la 9-10 ( de la 9-10 seara)...dimineata cand se trezeste mai repede ,gen 8 jumate ,sau in WE ,o lasam in pace , nu ne uitam la ea sa vada ca ne-am trezit si mai atipim juma' de ora ,ea povesteste ,se joaca ,mai da sa adoarma si sta in patut chiar si o ora pana ii dau sa pape... la adormire ,ii dau bibe. cu lapte ,ies din camera si apoi in 10-20 de min max. adoarme ...dar sa nu credeti ca totul e roz ,va spun care e frustrarea mea ,singura de altfel ,cred ca o stiti , mancatul , fata manaca foarte incet ,de ajung sa ma plictisesc cu bolul in mama langa ea pana il termina,max 200 gr, destul pt. ea si psihicul meu dar in 30-45 de minute,cateodata o ora , ia inchitituri mici de tot din lingurita dar termina bolul pan' la urma , dar ar manca tot timpul ceva, e foarte pofticioasa, daca o punem cu noi la masa ,ii trebuie si de la noi...ai vostri cum manca ,in cat timp adica ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Vai Mihaela, nu m-am gandit la asta, asa ii spun si eu lui Denis uneori, sa nu mai planga ca ar rade la scoala de el daca s-ar afla. Nu m-am gandit niciodata ca-l fac sa-si inhibe sentimentele, pur si simplu asa am fost crescuta si eu si asa mi-a venit natural.
Acum imi pare rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Buna tuturor.
Iaura, daca te consoleaza cu ceva, Mariei si acum ii trebuie 45 min-1 ora pt micul dejun, 1 ora jumate-2 pt pranz si tot cam atata pt. cina. Dar seamana cu mine, eu mancam fff incet...
Cat depsre Jo, e la fel ca Flavia, fff pofticioasa, orice mancam noi, vrea si ea, dar cand ii dau sa pape mancarica tot asa, cam 1 ora dureaza sa-i dau. Asta cand ii dau ciorba/supa. Pt restul ii trebuie cam 30 de minute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

neata dragutele

s-au intalnit fratiorii vineri...a fost...un spectacol efectiv, filipurla de bucurie si dansa, rares nu mai stia cum s ail stranga in brate si asa au tinut-o si vineri seara si sambata toata ziua...era asa o senzatie...iar de dimineata mi-a zis rares ca nu vrea sa mearga la scoala ca el vrea sa stea cu filip

mihaelaradu...acum am citit..tornada??? off Doamne!

adc e dulce foc cu tot cu dependenta lui de sanul tau

lexi la noi mancatul nu e o problema...omulet e foarte pofticois ca si JO.....cristi, sotul meu mananca asa cam o ora-2 de turbam toti in jurul lui

mi-e un somnnnn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Neatza si poftiti la cafea!!!

La multi ani, Mady!
La mult ani, Dari!
Eu cand vad ca scrieti dintr-astea cu dormit toata noaptea ma apuca depresia si vreo 3 zile nu mai am putere sa scriu pe DC, oare cand o sa doarma si copilu' meu o noapte cap coada? Si Iaura..Vlad mananca prost si doarme si mai prost...

Mai sunt bulgarasi care nu poftesc? Daca ma vede ca mananc nu-i pasa, nu accepta niciodata sa-i bag eu mancare in gurita...trebuie sa pipaie el sa tina in manuta si numai daca ii convine textura la pipait baga in gura...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Buna tuturor.
La multi ani, Mady si Dari! Sa fiti sanatoase si fericite toata viata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

neata fetele

La multi ani, Mady si Dari! sa fiti fericite si sanatoase si iubite!


suzieq nici filip nu a dormit mai deloc azi noapte...are muci multi, nas infundat si nu a dormit deloc

mi-e foame

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_G spune:

La multi ani!
biancabia , Mady, dari_nanau, sa aveti parte de multa iubire, fericire si sanatate !


Mihaela foarte interesanta explicatia ta.... eu am incercat sa asociez o cazatura si plansul aferent cu "buba". este modalitatea prin care l-am facut sa nu ma mai muste.... ii spun frumos ca ii face lu' mami buba.... si a inceput sa dea repede drumul... (adica e progres.... ca ma musca de imi dadea sangele ). Niciodata nu mi-a placut expresia sa nu faci ceva ca rade cineva de tine....

Bulinuta ce frumos povestesti tu acolo!

Cu somnul e si Alex , din nou, intr-o etapa proasta.... Ii sparge o masea si e jale.... se trezeste si urla.... SE pare ca ne vom chinui o vreme cu asta..

Zi frumoasa sa avem.... !



Mergi la inceput