Ce parere aveti de numele Luca?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns VIOIKA76 spune:

Mie imi place mult dar la noi nu suna prea bine combinat cu numele de familie (Matei) asa ca ne-am reorientat.

Mami de Ana(13.12.2003) & Dragos(22.12.2008)
si acum32+Eduard-Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annnna35 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Porumbita

personal nu imi place...

poate si pt ca e asa la moda de cativa ani

in parc abunda de matei/luca/denis/albert


Eu ma simt "invadata" de David, Rares si Stefan, nume frumoase, de altfel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

e frumos, dar din pacate generator de cacofonii. eu l-as evita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Citat:
citat din mesajul lui annnna35

Citat:
citat din mesajul lui Porumbita

personal nu imi place...

poate si pt ca e asa la moda de cativa ani

in parc abunda de matei/luca/denis/albert


Eu ma simt "invadata" de David, Rares si Stefan, nume frumoase, de altfel

mami de iubita, Miruna (02.06.2010)


Sa nu uitam de Andrei si Alexandru (nume foarte frumoase, cum zici) - cel putin in clasa lui fiu-meau sunt 3 Alex (din 10 sau 11 baieti in total).

La fetite as mentiona Alexia si Bianca ca fiind foarte la moda (cel putin prin parcurile unde ne invartim noi).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annnna35 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ellej

Sa nu uitam de Andrei si Alexandru (nume foarte frumoase, cum zici) - cel putin in clasa lui fiu-meau sunt 3 Alex (din 10 sau 11 baieti in total).

La fetite as mentiona Alexia si Bianca ca fiind foarte la moda (cel putin prin parcurile unde ne invartim noi).


Eu am in clasa (sunt prof) 3 Alexandru si 2 Andrei, din 15 baieti. Alti 4 din restul de 10 poarta nume care se termina in "o", de ex Antonio. Cred ca si astea sunt la moda acum.
Cand am nascut, acum 3 ani, am stat in salon cu o fata care a nascut un baietel si l-a numit Alexandru.

La subiect, mie imi place numele Luca, desi este si el destul de frecvent, suna bine si mai e si numele unuia dintre evanghelisti.

P.S. Iar ca fete am 3 "Ana-Maria-Alexandra" :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Nu-mi place Luca, nu-mi place Matei (pentru mine asta e nume de familie) dar imi place David, chiar daca si asta e nume biblic. Nu-mi place nici Horia, ca stiu ca si asta e la moda, ca si Tudor de altfel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oliwia spune:

Noi avem 4 de Luca in doua blocuri vecine. Iar pe unul dintre ei il cheama si Matei . E un nume ok, dar mult prea intalnit in perioada asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

E adevarat ca Luca e un nume la moda acum, spre deosebire de copilaria noastra. Noi avem un baietel in bloc Lucas (iarasi o varianta la moda), dar mie mi se pare nepotrivit cand ai un nume de familie neaos ca al nostru.

Am impresia ca numele de apostoli sunt mai frecvente acum: Luca, Matei, Andrei, Petru, Ioan.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oliwia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Letitia1

Nu-mi place Luca, nu-mi place Matei (pentru mine asta e nume de familie) dar imi place David


Si mie imi place David. Are rezonanta si e un nume serios, potrivit la orice varsta. Unii parinti uita ca micutii cresc (stiu un Ghiocel de 50 de ani, o namila de om )
Lucas e o alternativa buna la Luca (se evita si cacofoniile, care, intr-adevar, pot fi suparatoare). Numai sa mearga cu numele de familie... la baiatul meu de exemplu nu ar fi mers.

Mergi la inceput