Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (18)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Stellutz, e subfebril. Peste 38.2 e febra. Monitorizeaza-l, tine-l lejer imbracat, nu-l infofoli, daca creste ii dai un antitermic si da-i sa suga de cate ori vrea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

L-am pus din nou in pat adormit. Intre 4.30 si 6 n-a dormit, s-a chinuit sa faca kk si a reusit, i-am dat si niste ceai de musetel caldut neindulcit.

Mersi, Olivia Am sunat pediatra ca trebuia sa mergem si la vaccin, dar nu mai mergem, o sa mergem luni, marti, cum poate si sotul. Ea mi-a zis tot asa, ca nu e febra, dar cica de la 37.8 este si sa-i dau ibalgin. Eh, eu sper sa nu mai creasca, il tin lejer imbracat, avem 21 de grade in casa si il pun la san cand vrea. Oricum, l-am tot pus ca fiind nervos cu dintii asa se mai calmeaza. Sper sa pape piureu la pranz, il fac mai apos, daca nu papam doar san.

Acum sa va si raspund, ca n-am apucat

Gabi, e prajutura cumparata, nu ma pricep deloc la dulciuri facute in casa. Am comandat si un tort facut din praji caraiman pt maine cand mergem la nasi pt lasatul secului

Fetelor, o sa vad ce-i cu kinetoterapia, mai cer parerea unui medic, ca medicul meu de fam e si pediatru la buc. Desi daca tre sa mergem la bucuresti pt sedinte de kineto ar fi cam dificil cu Matei, dar vedem. O sa ma interesez pe net de exercitii facute acasa fara riscuri pt bebeii, sa-l mai stimulez, desigur, asta dupa ce ne trec dintii &co si suntem din noi veseli si santosi.

Multumim frumos pt urari!

Olivia, o sa studiez link-ul! Ohoo, deci Maya se aseamana bine cu Matei la kg, nici noi n-am mai luat asa mult, cam 1 kg intr-o luna si 20 de zile. Nu stiu cat are acum la 6 luni, la 4 luni avea 9 kg, deci f mult, acum 10 zile cand l-am cantarit la pediatra avea 10. Noi de la 5 luni am inceput diversificarea, dar am papam de fiecare data san dupa masa de pranz si alte mese cu solide nu mai are, decat piureul de la pranz.

S-a trezit, fug, va

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca2B spune:

Neata!

Oli, multam pt cafeluta; o savurez cu placere .
In sfarsit ma simt si eu mintea mai limpede (adica mai odihnita) . A dormit bine Iustin, cu o sg trezire la ora 4 pt

Am primit "dezlegare" de la dr si de luni vom incepe si noi legumele - radacinoase la inceput si apoi si altele (chiar si carnita ne-a zis ca putem sa ii dam dupa o perioada de legume simple). Legat de apa, ne-a recom sa ii dam direct din canita, nu cu bibe, cu pai sau cana cu cioc si am incercat si eu azi: chiar merge Nu aveam o canita a lui ca m-am gandit ca prea devreme asa ca i-am dat sa soarba dintr-o cescuta. Intr-adevar, bebeii sunt mult mai destepti decat credem noi . A reusit sa soarba cateva inghitituri fara sa scape mare lucru pe langa (parca era un pisoias ). Bine, a fost mai mult curiozitatea mea decat setea lui , dar bine ca stiu pt zilele urmatoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca2B spune:

Am vrut de mult timp sa va intreb, dar m-am luat cu altele si am uitat: la voi si-au schimbat culoarea ochilor boboceii? Sunt tare curioasa fiindca noi inca ii avem albastri si tare mult mi-ar placea sa ramana asa . La Matei s-a schimbat culoarea pana in 6 luni de aia va intreb si pe voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Anca, Maya i-a avut inchisi de la inceput. Uneori bateau spre albastru inchis cand era mititica, dar nu s-au schimbat. Au ramas caprui inchis.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Hai ca i-a mai scazut nitel temperatura, are 37.4. La 11 a avut o criza de plans naspa rau, el n-a prea papat de la 6 dimi incoace, eu l-am pus la san, dar tragea o data, de doua ori si plangea. La 11 i-a facut sotul cereale, ca aveam milupa in casa si ceai. Avand in vedere ca n-a prea mancat, m-am gandit ca senzatia de rau ii e accentuata si de foame si de sete. A papat bine cerealele, desi la san nu voia sa suga, a baut nitel ceai si s-a mai calmat. Dupa jumatate de ora chiar statea relaxat, nici mainile in gurita nu le ducea. Pacat ca acuma a inceput din nou sa se agite, off, vine si durerea asta in valuri. I-am pus o jucarie de dentitie la frigider, o sa i-o dau acuma.

Anca, si noi avem inca ochii albastri si speram sa ramana asa, desi parca s-au mai inchis nitel :) Eu ii am caprui, sotul albastri deci stam ca pe ace. :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Bine v-am gasit dragelor

Eu sunt la marginea prapastiei. Mi-este si jena sa va mai scriu ca sa ma plang din nou. Nu stiu ce este cu Luca, atat ziua cat si noaptea este agitat incontinuu, tipa cand il imbrac, tipa dupa baita, tipa si geme cand ma joc cu el, cand il las singur, cand se trezeste noaptea. Dorm cam 3h pe noapte de 1 sapt, iar ziua nu doarme decat in manduca sau max 30 min la san, in rest nu doarme. Se loveste cu manutele peste fata, se agita, se loveste cu manutele peste burtica Nu itneleg ce este cu el. Ma musca de san, nu vrea suzeta... Doarme bine de la 20,30 la 23,30, max 00.00. Cum se face 02,00 se trezeste si nu mai doarme cam pana pe la 05,00, apoi abia adoarme si max 1h mai doarme. Sunt mai mult decat terminata. Intre 02-05 adoarme cate 15 min apoi se trezeste si tipa (nu de placere sau sa rada, tipa ca si cum l-ar durea ceva).

Pastilele nu le mai iau de aseara, m-am constipat oribil de tare, de 5 zile sunt in asteptare (scuzati detaliile ) Ma gandesc ca poate il agita si pe el. Habar nu am. Incep si eu ca Stelutz cu procesele de constiinta, cafea nu beau, ciocolata am mancat aprox 1 patratica pe zi, max alcool nu beau, mezeluri nu, tocaturi nu, beau lichide si ceaiuri, nici cana de lapte nu o mai beau, cu gandul ca e de la lapte... Nu mai stiu ce sa ii fac. Chiar asa de rea sunt ca si mama?! Pe strada nu am vazut niciun copilas plangand, toti dorm cu suzeta in gura, sau se uita imprejur. Pingu mic nu mai vrea deloc in carucior, iar in manduca imi rupe spatele (eu am un disc care mi se toceste intre vertebre si mi s-a accentuat durerea de cand il plimb in manduca). Ce gresesc? Indiferent cine il imbraca (eu, Dl Pinguin sau mama mea) efectiv tipa, urla, parca l-ar durea. Nu inteleg ce se intampla. Acum l-am lasat un pic pe covoras jos cu doua jucarele, se uita la tavan si urla. Credeti-ma, nu ma stiu ce sa fac...

Va citesc pe voi si nu inteleg, cu al nostru ce este in neregula?! L-o fi afectat atat de tare cand am luat Parasinus? Incerc sa ma calmez, nu reusesc...

Oli, ma tot gandesc la tine si ma intreb cum sta Maya asa cumintica, am citit-o si pe Bob cu Irisuca a adormit in scoica si ma bucur pentru voi dar nu inteleg de ce Luca este atat de agitat?!?

Oli, spune-mi te rog, tu ce faci cu Maya ziua? Ce gresesc? Nu stau suficient cu el? Nu il stimulez suficient? Chiar nu pot intelege Andreiuta tu spuneai ca Dl Andrei nu plange, as vrea si eu macar jumatate de zi sa il vad ca nu plange

Iertati, nu am o logica anume, dar chiar mi-au picat toate tiglele de pe casa! Orice sfat e binevenit... Am baut si ceai de tei,nimic. Daca il iau in brate sta cumintel 5 min, apoi iarasi tipa

Ma rog din suflet sa aveti zile frumoase si cat mai departe de perioada prin care trecem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Offff, draga Kytanutz, iar este Luca nazdravan!

Eu 90% din timp stau un pat cu Maya (d-aia m-am si facut cat casa). O pun in pat langa mine, ne jucam toata ziua, mananca, o culc pe mine. Mancare fac doar seara cand vine sotul acasa, si nu zilnic, o data la cateva zile. Cand am nevoie sa merg la baie sau sa-mi iau ceva de mancare, o las in patut cu niste jucarii. De mancat mananc tot in pat langa ea. De fapt la noi cam asta e stilul: mancam pe canapea la tv, nici n-avem masa in bucatarie :))) Acum cativa ani am mutat bucataria in balcon si din vechea bucatarie si hol am facut un living. Intrebarea era ce ne facem ca in balcon nu avea loc masa si apoi ne-am dat seama ca in 5 ani datile cand am folosit masa de la bucatarie puteam sa le numaram pe degetele de la o mana :)))
Revenind, ca am deviat de la subiect.
Mai are si momente cand e plangacioasa si trebuie sa o plimb prin casa. Cand obosesc o pun in carrier si ma invart aiurea cu ea prin casa dupa mine. Curatenie nici nu mai stiu cand am facut ultima data. A facut sotul sambata cat am stat eu cu ea pe afara.
Cateodata si cand o plimb e plangacioasa si atunci ii cant sau dansez cu ea... nu ne plictisim toata ziua amandoua
De adormit nu mi-a adormit niciodata singura.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Offfff Kytana draga,
nu este Luca in ceva saptamana din aceea in care nu vrea decat in brate si este marait orice ai face? Nu ii ies dintii si il dor si el saracu nu stie sa se exprime?
Nu cred ca are de ce sa iti fie jena sa te plangi...asa e scopul forumului sa ne spunem problemele, sa ne cerem sfaturi....eu una nu stiu ce sa iti zic decat sa te inarmezi cu rabdare (imi inchipui ca esti obosita)si sa speri ca trece.
In nici un caz nu esti o mama rea ............nici sa nu mai gandesti asa ceva. Esti perfecta pt puiul tau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Maya cand se trezeste isi da cu manutele peste fata. Peste burta isi da si ea cand o dezbrac. La dezbracat e f cuminte. Daca ar fi dupa ea, numai asa ar sta. La imbracat incepe scandalul dar o pacalesc cu cantece. Am inventat la cantece, mama-mama :))
Dupa baie la fel, plange la imbracat. De multe ori ii punem doar pampersul si body si o pun asa la san, sa se calmeze. Mai nou am vazut ca sta mai linustita daca o pun in fund si ii pun body-ul in acea pozitie. Ce sa-i facem? Ne dam si noi dupa ei. Sunt mici si inca nu stiu sa zica ce nu le convine!
Noaptea nu-mi sta treaza, dar am inteles ca Matei al Stelei face la fel, deci nu e neobisnuit.
Lasa prostiile astea ca esti o mama rea! Esti o mama minunata pentru puiul tau. Probabil ai nevoie sa fii putin mai relaxata si cu nervii tari, ca este el mai "demanding" decat alti bebei. Nu cred ca e de la Parasinus, ca din cate imi aduc aminte asa a fost de la inceput, mai agitat si plangacios.
Cand devine plangacioasa si in brate ne mai uitam in oglinda, mai o fac avion sau o ridic spre tavan (asta o face sa rada mereu).
De obicei o cam stiu de ce plange: foame, somn, uneori si plictiseala, mai nou de burta ca e constipata...Seara intr-adevar e cam plangacioasa si nu o impaci decat daca o tii in brate si o plimbi. Si nu 5 min, nuuu, si o ora daca ai putea. Si sa nu cumva sa o pui jos sau sa te asezi.
Am vazut ca mai ajuta si daca schimbam peisajul. Dupa baita suge si stam in living si incepe sa se smiorcaie si cred ca ii e somn. O iau la ea in camera si cateodata mai stam 30-45 min si ne jucam in pat.


Mergi la inceput