Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (18)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anca2B spune:

Au fost in stare sa mute pe card indemniz (acu 6 ani) pe care o primeam prin posta fara sa fi facut o cerere in acest sens!!! Si fara sa le trimitem un extras de cont!!! De asta ce mai ziceti? Am facut atunci si o reclamatie ca nu e normal asa ceva, dar au dat-o in balarii si tot asa a ramas-pe card. Traim in Ro, deci tre sa ne asteptam la orice oricand de la oricine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca2B spune:

Tre sa ies. Am ramas in urma rau cu treburile casnice de cand cu puseu' asta . Fac doar ce e strict necesar in limita timpului; l-am cam pus la regim pe sot .

O zi frumoasa va doresc si multa sanatate bebeilor bolnaviori !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Neata,

Merci de cafea, Anca. Dau si eu un ceai.
Deci asa cu alicatia. Fac ce vor ei, de la ei putere

Mandra mea s-a trezit de la 7.30. Deh, a adormit devreme aseara, la 10.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

Buna dimineata !

Nu stiu ce au toti bebelusii, cand ajung la o anumita varsta (venerabila ), incep sa se constipe. Cum ne-am apropiat de 6 luni, Iris a inceput sa scada frecventa scaunelor de la 1/zi pana la 1 la 4 zile. Azi-noapte a fost foarte agitata, s-a scremut, a plans, ne-a gazat. Am amenintat-o c-o scot pe balcon si-o las acolo . S-a potolit abia pe la 5 dimineata, dupa ce-a facut in pampers, era sa-mi vina rau cand am spalat-o. Trebuie sa ma obisnuiesc cu noile scaune de diversificare, pana nu ajungem la 2-3 mese solide, ca atunci sigur va fi teroare la nas O sa am grija sa am mereu in casa portocala, am inteles ca e un bun remediu pentru constipatie.

Noi inca nu avem dintisori, nici macar nu se zaresc si deja bifam 6 luni jumate.

I-am luat pere sa-i fac piure azi. O sa le fierb, dar urmatoarea tura cand vine randul perelor, le aleg bine coapte si i le dau proaspete. Mai am si o bucatoaie de dovleac, o sa coc jumate sa am pentru 2 zile. Daca e nevoie, il amestec cu mar.

Olivia, e asa scumpa Maya ! Nu multi grasunei pot face acrobatiile astea, dar ei clar ii place miscarea. Cam varza kinetoterapeutul ala, cum poti sa blochezi un copil sa faca ridicari singurel?!!!
Si Iris a mea face schema cu flotarile de ceva timp, eu o "antrenez", adica o momesc cu telefonul sau telecomanda si facem diagonale de-a busilea prin patul mare. Ii place sa alerge ca bezmetica, cred ca va fi vitezomana

Si eu m-am ingrasat. Mi-e ciuda ca iar nu mai intru in hainele obisnuite. Pai cum sa intru, cand eu am aproape 58 si blugii imi sunt ficsi la 55?!! Sunt la regim, scot dulcele si fainoasele seara. Exercitii nu fac deloc, mereu gasesc ca scuza cezariana Doar impinsul caruciorului care 2 ore/zi se poate numi miscare. Sper doar sa fie vreme buna, sa putem iesi in parc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Merci de aprecieri Bob.

Si eu am observat ca a inceput sa faca scaune puturoase.
Nici Maya nu are dintisori. Tot ma uit, dar nimic! A avut o perioada in care se freca intruna si plangea, acum 2-3 sapt, o banuiam ca iese ceva, dar se pare ca nu.
Hehe, si Iris e atrasa de telecomanda?

Pt mine greutatea ideala este 57 si am 73. Asa ca.... sunt depaaaaarte!
Sunt bune si alea 2 ore de plimbare. Decat nimic!
Ma enerveaza vremea asta la culme!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Andreea nu am filtru din ala dar banuiesc ca e ok. Am participat odata la o demonstratie unde s-au facut testari la diverse tipuri de apa si astea la fitru erau cele mai ok. Am ramas atunci marcata de o chestie, apa de la chiuveta era mult mai ok, dpdv al impuritatilor, decat multe ape plate la pet. Faptul ca apa plata sta cat mai mult in plastic, mai ales la temperaturi inalte, vara de ex, se contamineaza cu multe substante nocive din plasticul ala.

Iaurt eu fac in casa, imi aduce o tanti 5l de lapte pe sapt. si-mi fac de toate, iese f bun, fierb laptele si cand e caldut pun smantana si-l tin invelit intr-un prosop pana se prinde. Iese un fel de sana, super super bun, asa ii dadeam si lui David. Cand mai cumparam luam unul cu termen de valabilitate cat mai mic, asta inseamna ca nu are multe tampenii in el. Campina parca luam atunci, acum nu mai stiu, o sa studiez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Ana imi pare rau ca aveti probleme, Ilinca e bine? Sanatate!

Olivia eu ma simt ca o bm=baba menopauzata, fizic vorbind, ma dor toate, mai ales spatele. Probabil si de la demineralizarea oaselor, nu tot calciul care-l luam se absoarbe, poti avea surpriza sa iei si sa ai in continuare lipsa. Cel mai nasol la alimentatia asta proasta din ziua de azi, este ca interfera cu absorbtia vitaminelor si mineralelor, din pacate. Eu stau prost si cu nervii in ultima perioada, am inceput sa iau si magneziu.

Mie imi vin banii dar nu stiu cat si cum pt ca plicul nu a venit, depus din 14 dec, si la mine intra alocatiile ambilor copii. Cica tre sa merg la ei sa iau plicul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Si Mister s-a constipat, de 2 zile nu mai papa mai nimic solid, pur si simplu se pune pe plans... ca sa vad ca face niste chestii mici si tari... probabil pana se formeaza sist. lor trec prin diverse faze... ieri nu a vrut para, iar dovlecel+cartof dulce care-i placea, nu a vrut deloc. Asta e, papam laptic. Azi ii dau in loc de apa ceai de musetel.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Azi ma ajuta pc-ul sa mai vad si poze, se restarteaza la 2-3 min, nu reusim sa aflam ce are... pe mobil nu ma pot loga, asa ca e posibil sa mai scap multe chestii si sa nu raspund...

Corina am vazut slideswoul pe fb,e foarte frumos. Sa fiti sanatosi si sa va bucurati de familia frumoasa care o aveti. Trebuie avut grija daca pastrati mancarica pe a doua zi sa nu se atinga cu saliva, bacteriile se pot inmulti acolo si provoca probleme digestive.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Olivia si eu mai las fructele deoparte cateva zile si-i mai dau legume, vad ca nu prea mai vrea. Simpatica Maya in pozitia aia. Mister e un lenes, se rostogoleste si sta cate putin in fund, atat.

Azi m-am trezit harnica, am facut curatenie peste tot, am pus o masina la spalat, profit ca e David acasa si-l mai vede Mister prin preajma si nu jeleste dupa mine. Acum ma odihnesc putin si fug iar la treaba, ieri am facut salata de linte fff buna, nu prea am folosit pana acum lintea, vad ca-mi place.

Va poop, o zi buna!

Mergi la inceput