Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (18)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anca2B spune:

Am incercat si legumele, respectiv morcov si cartof pana acum, dar nu e foarte incantat ...in fine, s-a suprapus peste perioada nasoala cu dintzocii asa ca renunt cateva zile pana isi mai revine. In schimb nu mai avem probleme cu scaunul, face baiatu' si de cate 3-4 ori pe zi, respectiv noapte .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca2B spune:

Kytana, nici Iustin nu doarme cine stie ce ziua. Are cam 2-3 reprize de cate 20-40 de minute maxim. Afara doarme mai mult in carut. Acum de cand cu dintii, are somnicuri si mai scurte
Ramona7575, al meu a zis acu' vreo cateva saptamani cate ceva, gen "daaa", "ga-ga", "gu-gu", acum nu l-am mai auzit decat cu "ngggggg". Eu una nu cred ca e motiv sa te ingrijorezi, fiecare copil cu ritmul lui . Eu sunt patita ca la Matei am avut mari emotii ca nu vorbeste si cand si-a dat drumul nu-l mai puteam opri ; il zicea inclusiv pe "R". Control la sold nu cred ca mai facem, nici nu stiam ca se mai face .
Stela, sanatate multa, rabdare si putere !
Alina, ce fetita dulcica ai tu acolo ! E dragalasa foc! Si mie imi place blogul Cristelei foarte mult.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Eu ii fac control la shold si nici al meu bebelus nu zice mama si tata; zice eeeeiiiiiiiiii, aaaaa, gheeee, eeeeee, aiiiii si cam atat.
Noapte buna ca e ora mesei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_83 spune:

Buna,
Vreau sa va intreb ceva se poapte ca ficatul sa dea alergii, ieri i-am dat lui Luca ficat de pui si azi era cam iritat pe gat si putin pe pieept?
ce as putea sa ii dau?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Ce mai fac fetele?

Astazi am mancat si noi morcoveata Oficial si incet, da incet de tot incepe si pingu mic sa pape si altceva. Nu sunt prea incantata ca ii dau inainte de 6 luni, dar simt ca este pregatit. Suna ciudat si ma cam contrazic, nu-i asa?

Mira, fugi la dr, cu ficatul nu este de joaca, mai ales daca nu este de pui de tara. Sper sa fiti bine repede.

Stelutz, felicitaaaari pentru cele 10 kg!

Bobuletz, eu cred ca odata cu diversificarea, vor scadea toti bebeii in greutate. As vrea sa stiu si eu cate kg are Luca, insa nu am sanse: cantar nu avem si la HV pana ajung... NIci nu ma stresez, daca el e bine, totul e bine!

Despre somn, nu mai zic nimic. A dormit la san 15 min apoi in manduca 2h cat ne-am fatait pe afara, in rest se plangea de somn dar nu a vrut sa pupa geana pe geana

Sper sa aveti o noapte lina!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaomaria spune:

Buna seara, fetelor

Si noi va citim, dar mai greu cu scrisul... felicitari pentru diversificare si dintisori, acolo unde e cazul. Noi suntem mai la coada cu ambele, dar nu-i bai, ca avem timp.

Mirabela, cate stii!!!! Parca esti dr. Stiu ca lucrezi in domeniu, dar aveam impresia ca in vanzari de medicamente, nu in productie/prescriere. Oricum, felicitari pt cunostinte, chiar am tinut mereu cont de ce ai scris tu.

Noi am fost si cu cea mica sa o vada dr de la spital, ca nu mai scapam de tuse, si ne-a zis sa nu-i mai dam nimic. Dupa tot felul de siropuri de tuse, a zis ca cel mai bine sa o lasam in pace, ca n-are nimic la plamani. Si intr-adevar, dupa ce n-am mai chinuit-o cateva zile, si tusea s-a redus semnificativ.

Kytana, m-am uitat cu Ilinca la filmuletul cu Luca si a fost foarte incantata. Se tot intindea spre ecran, dar nu stiu daca sa-l pupe pe L sau sa-i ia mancarea.

Noi de maine incepem mai serios diversificarea, ca am adus si scaunul de bb acasa si e mai comod. Voi incerca sa-i dau cu lingurita, dar ii las si ei pe masa sa apuce ceva, ca e foarte curioasa si nu ma lasa inima sa o privez de placerea de-a morfoli mancarea cu manutele si de a o intinde pe masa si pe fata.

Alina, ce frumos zice mogaldeata 'mama'. A mea zice de obicei "ba -ba" si de doua ori a zis "ta-ta", dar m-am facut ca n-am auzit.

Aaaa, sa nu mai vorbim de somn ziua, ca incep a plange. Noaptea doarme cum doarme, dar ziua... aproape deloc.

Cam atat am tinut minte sa va scriu. Va pup si mai revin. Cand o da Domnul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Stellutz, sper ca e mai bine Matei si n-a mai facut febra.

Maya azi a recuperat nedormitul de ieri. A avut 2 reprize de cate 2 h si inca 30 min pe seara, de dadusem in paranoia cu vaccinul asta. Plus ca era iar constipata, ieri nu a facut, azi a facut o nuca de dimineata si apoi la pranz a umplut pampersul de era sa dea pe-afara. Si nu i-am dat nimic in acest sens.

Ramona, eco la sold intelesesem ca se face pana in 6 saptamani, altfel nu mai are rost. Cu vorbitul nu te panica, are timp! Cazurile cand zic mama si tata la 5 luni sunt exceptii, nu reguli. Maya la 6 luni jumate zice bubu, baba, bebe, gheghe.

Anca, felicitari pt dintisor!

Mira, ficatul stiam ca multi recomanda a se da in jur de 1 an, acum e mult-mult prea devreme. Unii chiar nu vor sa-l dea deloc pt ca ficatul ar stoca toate toxinele, asa ca daca nu ai o sursa sigura, in nici un caz nu-i da din comert.

Si Maya mi-a facut de 2 ori alergie: sapt trecuta si sapt asta, la dovlecel. Bubite pe piept, burta si inrosita rau la gat si la pasarica. I-au trecut singure fara sa-i fac nimic deosebit. Nici macar nu am sunat pediatra.

Kytana, oho, 2h de somn, eu deja ti-am zis dadusem in paranoia cand am vazut ca a dormit 2 h. De obicei ziua are cam 3 somnuri de 30 min aproximativ.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papelusca spune:

ciao fetele,
cam ciudat sa scriu in timp ce voi (sper ca) dormiti.

MARIKAKI, LULUTZA SI GAITICA, sa va traiasca boboceii, LML!

ALINA, felicitari pt "ma-ma", e tare scumpa!

STELA, sper ca sunteti bine, multa sanatate!

Eu i-am facut mereu baie in cada dupa vaccin, nu ni s-a spus sa nu-i facem, chiar am intrebat prima data (la 2 luni a facut 3 vaccinuri/intepaturi, la 4 luni a avut doua).

OLI, ciudat sa faca alergie la dovleac, dar mai stii? ca o paranteza, am citit pe wholesomefoodbaby ca dovlecelul se face la abur doar pana se strapunge usor cu furculita, nu se lasa mult sa ajunga apos.

KYTANA, bravo pt primii pasi de diversificare!

azi am mers si i-am cumparat ochelari de soare (ca se enerveaza tare daca-i bate soarele in ochi) si palariuta. ne-am plimbat apoi pe marginea unui fluviu; erau 15 grade in soare, dar acolo batea vantul cam tare si cand intra soarele in nori era chiar frig! Stef a tras un pui de somn la aer curat, apoi am mers la un prieten la pizzerie. Mi s-au infundat iar corabiile, saptamana trecuta parca incepusem sa ma modelez (merg de 3 sapt. la Zumba), sapt. asta parca-s umflata cu pompa, si n-am mancat mai mult/prost. asa ca azi am zis hai la pizza!

s-aveti o noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papelusca spune:

MIRA, nu pot sa tac . De ce-i dai ficat lui Luca asa de devreme? Eu am zis, nici dupa un an nu-i voi da, nu se merita, beneficiile lui sunt net depasite de raul facut. Poate dupa 5 ani sa-i dau.
Chiar daca e un pui biologic, ficatul are functia de a curata toxinele din sange, ele raman acolo. Chiar daca nu se observa pe termen scurt , mai tarziu boboceii pot avea probleme de sanatate pt ca alimente necorespunzatoare au fost introduse prea repede sau in cantitate prea mare.

Nu va grabiti fetelor sa le scoateti mesele de lapte, e pacat.
In laptele matern sau praf bebe isi ia ce are nevoie, plus alimentele safe.

my two cents

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marikaki spune:

Buna dimineata mamici si pitici!
La multi ani sarbatoritilor zilei, dar si piticilor care au impinit 5, respectiv 6 lunite! Sanatate multa tuturor!
Felicitam piticii cu dintisori!
In aceasta dimineata, facem cinste cu ce va pofteste inimioara: cafea, ceai, cioco, prajiturele si tort. Sarbatorim 6 lunite.
Am revenit sa mai dam si noi un semn de viata.
Multumim pentru urari papelusca.
Noi suntem bine. Tot la capitolul fructe dimineata si seara cereale. Papam cu placere, dar servim tot mai putin LM. Maine mergem la vaccin si sigur ne va schimba si meniul.
Noptile dormim si noi fara probleme, dar ziua nu si nu. Numai aerul de afara, ne oboseste. Deci, plimbari avem zilnice cate 4-5h.
Vremea de aici este superba. Ieri au fost peste 20 de grade.
Alina - felicitari pentru "mama", noi silabisim, deci nu o facem inca constient.
Kytana - Luca este un scump, felicitari pentru dintisori. La noi inca nu se vede nimic.
Oana - fructele tot pe razatoare le pregatim si noi. Portocala(1/2) o stoarcem si o adaugam in compozitie + 1 biscuite.
Stela si Carmen si eu tot cu musafirii. Dar nu mai pleaca? Este deja a 3-a zi. Inainte in a 2-a zi, ne luam deja ramas bun.
Baita dupa vaccin o facem a 2-a zi.
Va pupam dulce si va dorim o zi minunata!


Mergi la inceput