Literatura pentru copii

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns greieras spune:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Se pare ca nu sunt multi autori romani care sa fi scris pentru copii mai mici.

Eu ii citesc deja de peste un an romane pentru copii, dar in engleza. Cei de aici (lucuim in SUA) au literatura pentru toate varstele. Capacitatea ei de intelegere este mult peste abilitatea ei de a citi deocamdata, si de aceea ii citim noi foarte mult. As fi vrut si ceva in Romaneste pentru ca vreau sa aiba contact cu Limba Romana literara.

Suntem si cam pretentiosi, pentru ca nu citim orice. Cele gen Harry Potter sunt excluse, la fel cartile care nu au un mesaj clar si din care nu are ce invata. Citim carti educative, biografii, nuvele istorice, carti care incurajeaza logica, starnesc imaginatia si delecteaza in acelasi timp. Dcei cele gen. Tom Sawyer, Cuore, Singur pe lume... sunt in topul listei, dar as fi vrut si ceva Romanesc.


Lista ramane deschisa, poate mai adauga si altii la ea.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

Revin deoarece am promis ca ma uit cand ajung acasa. Era vorba de Neghinita scrisa de Cezar Petrescu. Acum problema ar fi.....cum o procuri?:) E roman, e captivant, e pentru copii, e de autor roman.

Uite-o pe okazii: http://www.okazii.ro/recomandate/60518444/cezar-petrescu-neghinita.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Amintiri din copilarie e grea pt 8 ani. Am incercat sa i-o citesc eu lui Matei, in ideea ca adaptez unii termeni din mers...si tot dadeam explicatii de 15 min la 3 randuri o data. Asa ca m-am lipsit. Oricum el citeste deja cu mare placere singur, asa ca trebuie sa se mentina la lecturi pe care le intelege.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Poti incerca Ciresarii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

La Medeleni
Povestiri istorice
Motanul Arpagic (Ana Blandiana)
Povestiri de Lev Tolstoi
Din lumea celor care nu cuvanta
Dl Goe (Caragiale)
Poezii de Arghezii
Alice in tara Minunilor (dar nu e de autor roman)
Toate panzele sus

Literatura romana nu e chiar asa de plina de romane pentru copii, cel putin nu pentru 8 ani.

---
de curiozitate: de ce nu Harry Potter?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Citat:
citat din mesajul lui greieras

Se pare ca nu sunt multi autori romani care sa fi scris pentru copii mai mici.



Ba sunt, dar nu sunt scosi la suprafata.
Uite niste nume care au scris pentru copii foarte bine si frumos. Poate gasesti pe net. Eu am cartile mostenire de la mama cu bun de tipar pe ele '74, '75,'80.
-Vladimir Colin;
-Alexandru Mitru (ti-l recomand cu caldura)
-Petre Ispirescu (citeam basme in copilarie si nu ma saturam);
-Vasile Voiculescu;
-chiar si Sadoveanu are povestiri usor de citit pt. copii (poti incerca chiar Dumbrava minunata).
-Victor Eftimiu;
-Barbu Stefanescu Delavrancea....

Succes !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui MariaG

---
de curiozitate: de ce nu Harry Potter?



Pt ca e o poveste cu vrajitori si sminteste mintile copiilor.



Pt ai mei am cumparat in general carti cu mai multe povesti (dar nu cele clasice neaparat, cat povesti cu talc, legende, fabule). Ultima achizitie a fost asta : http://www.organicbaby.ro/52-de-povestiri-cu-animalute-p858-cat32# . sunt povesti scurte, ilustate, cu talc, unele amuzante si sunt usor de citit, asa ca citesc si ei singuri nu numai eu lor.

Si copiilor mei le-a placut Habarnam si niciodata nu se plictisesc de pvestile din cartea asta : http://www.litera.ro/index.php/ocolul-pamantului-in-80-de-povesti.html/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

uite, vreau sa mai zic si de cartile Andreei Demirgian: Calatorie prin curcubeu si Povestile domnisoarei Firicel

geniest o sa ii caut si eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui MariaG

uite, vreau sa mai zic si de cartile Andreei Demirgian: Calatorie prin curcubeu si Povestile domnisoarei Firicel

geniest o sa ii caut si eu

Maria
Alex (6 mai 2004), Mihai (13 august 2009 - 30 august 2009 Ne lipsesti, pui drag ) si Ana (10 februarie 2011)
http://cealalta-realitate.ro/
http://www.copaculdehartie.ro/


Si pe alea le avem, ne-au placut mult, dar nu ne-am mai uitat prin ele de ceva timp. Mi-a ramas in vocabular (si folosesc cand e cazul) replica "Vreau nu inseamna nimic cand ai nevoie de ajutor".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Greieras, roman romanesc pentru cititori asa de mici nu cunosc nici eu. La ce ma pot gandi c-ar ajuta sa-o apropii de cultura romana:
- basme romanesti. Lista e lunga.
- legende. Exista o multime de culegeri. Imi amintesc ca le gustam foarte tare pe la 8-10 ani
- povesti istorice.

Neagu Djuvara a scris cateva carti frumoase pentru copii (editate la humanitas). Alexandru Mitru are legende, povesti (si altele in afara de celebrele Legende ale Olimpului). Povestirile lui Agarbiceanu s-ar putea sa va placa.

Mergi la inceput