cafea vs ness

cafea vs ness | Autor: Porumbita

Link direct la acest mesaj

salut!

de ceva timp am inlocuit cafeaua cu ness; il beu cu lapte si miere :)

diverse pers mi au spus ca nu e sanatos;
ceva clar nu am gasit, de ce nessul ar fi mai daunator decat cafeaua

acum intrebarile mele:
1. e mai rau nessul decat cafeaua? dc?

in cazul in care as reveni la cafea:
2. voi ce cafea recomandati?
3. ce aparat de cafea? filtru mi se pare rau la gust

ms

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Eu prefer cafeaua... nessul mi se pare prea tare. De ceva timp eu beau cafeaua fara zahar (uneori cu putin lapte), nessul nu-l pot bea fara zahar e prea amar. Am auzit si eu diverse povesti cum ca ar fi nesanatos, insa tind sa cred ca sunt baliverne.... in fine, nu ma pot pronunta...

Legat de cafea... Momentan o beau facuta la un aparat de cafea care face espresso, dar cafeaua la ibric, cu caimac mi se pare mai aromata si mai buna. La ibric recomand Amaroy (daca se poate din Germania, de la mama ei nu din asta care se vinde pe la noi) si Carte Noire. La espressor mi se pare ca toate sunt la fel...

Fascinatie

Un an cat o clipa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Uite aici un articol care desfiinteaza cafeaua solubila. Sunt multe asemenea, nu stiu cat sunt de competente.

http://www.ziare.com/viata-sanatoasa/alimente/cafeaua-solubila-nu-este-buna-pentru-sanatate-1083797

Alte articole (la fel de informate) spun ca dpdv calitativ sunt aproape identice, difera doar modalitatea de preparare.
Concret, pe pielea mea am constatat ceva probleme cardiace dupa o perioada exclusiva de cafea solubila. O fi fost o intamplare...dar sotia mea sustine ca a patit acelasi lucru, ceva neplaceri, care s-au oprit cand a renuntat la solubila.
La fel, cunosc multi oameni care au fost deranjati de cafeaua solubila. Habar n-am daca e ceva real sau imaginar, adica n-am dovada stiintifica. Tensiune oscilanta, palpitatii, dureri de inima sau de stomac...toate cica vin de la "ness".
Eu nici cafea nu mai beau decat ocazional. Si atunci prefer un espresso de buna calitate. Interesant este ca lumea zice ca un espresso e mai tare ca o cafea la ibric de exemplu sau un filtru, insa s-a demonstrat ca doar gustul este mai pronuntat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Si mie cafeaua solubila imi face rau, imi da palpitatii si disconfort gastric.Dimineata nu pot bea ness sub nicio forma, dupa amiaza, daca e facut cu lapte, frisca , inghetata-gen caffe frappe, e ok.
Eu prefer cafeaua la ibric.Daca nu se poate, o fac la microunde, cu cafeaua doar oparita.Filtrul nu imi place ca gust, iar espresso imi pica exact ca un bolovan( de la cel adevarat, italian, era sa lesin, atat de rau mi-a facut...).

Ca marci nu bem decat Elita selected-cea verde, Jacobs verde, Tchibo albastru.Cafeaua de orice alt tip mi se pare prea prajita.Iar ca Ness, AMIGO ramane preferatul absolut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Mie nu imi pica bine cafeaua solubila, imi da o stare de agitatie naspa, palpitatii, dureri de stomac.
Cafeaua o beau la filtru. In ultima vreme imi place Dallmayr Ethiopia, daca nu o gasesc merge si cea cu dunga albastru inchis.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

pe mine ma doare stomacul daca beau ness... in schimb daca o prepar din plic gen 3 in 1 e ok, chiar imi place - ocazional.
noi bem cafea facuta la aparat Senseo cu pastile - am incercat mai multe variante, insa pana acum cel mai mult ne place cafea marca Summa verde (strong)de Aldi.
matusa mea in schimb de ani de zile bea doar ness, simplu doar cu zahar, si cate 4-5/zi si nu are nici o problema cu stomacul sau inima.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Eu de cativa ani (vreo 7-8) numai ness beau. De lene sa fac la filtru, imi fac ness.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Eu beau in general cafea. De comoditate - la serviciu e gratis si acasa, in weekend, o face sotul. Cam de doua ori pe am incepe sa ma doara stomacul de la ea si...trec pe ness. La mine functioneaza invers ca la voi, de la ness nu ma doare stomacul. Uneori ma rasfat cu ness cu cola . Poate sunt nostagica dar mie imi place nesul ala fin, ca pe vremuri, cu gust de ness, nu de cafea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

mie imi placea ness cu fanta ehei, ce vremuuuri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Citat:
Nadia: Eu de cativa ani (vreo 7-8) numai ness beau. De lene sa fac la filtru, imi fac ness


Si au am baut ani la rind ness, tot din comoditate, asta pina am descoperit Cafetiere. E asa usor de folosit, ca nu are rost sa mai beau ness, care mie mi se pare mai tare.


http://www.procook.co.uk/product/procook-glass-handle-cafetiere-8-cup-1l?utm_source=GoogleShopping&utm_medium=Shopping&utm_campaign=MerchantFeed&gclid=CLjs9b2997UCFcHHtAoddyEAuQ


Giulia81, am si uitat de ness cu fanta sau apa minerala! Ce-l mai frecam!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Cafeaua nu se compara cu nimic.O cafea parfumata,aromata,fierbinte cand te scoli din pat.....minunata...
Ness-ul imi face rau.Imi da p stare de agitatie si palpitatii.Il evit cu desavarsire.

Mergi la inceput