Piersicute de iulie august (31)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Salutare,

Eu ii dau lui Eric biscuiti de orez de pe la 6 luni, au o forma ovala, lunguiata, ii dau cate jumatate. Uneori se ineaca, dar nu grav.

Laura, lasa ca incepe el Andrei sa vb de n-o sa stii cum sa-l opresti. E. e f. "vorbaret" (ba-ba, pa-pa, u-te, ai-de, be-be, dai-dai -asta cand vrea ceva),dar dpdv motor e mai putin avansat. Suntem la stadiul de ridicat in picioare in patut si pe canapea.Si schitat cativa pasi. Dar pentru orice miscare trebuie sustinut, e extraordinar de obositor. Asa ca, bucura-te ca Andreiu se deplaseaza cat de cat independent. Cred ca fiecare "omulet" (ca bebelusi de-acuma nu prea mai merge sa le zicem ha ha!) are achizitiile lui preferate, pe care le dezv. mai intai, apoi celelalte. Stai linistita ca toti au vorbit, pana la urma.

Ma duc sa fac micul dejun, va pup, mai revin, sper.

(Am uitat sa zic ca suntem f necajiti de al 5-lea dintisor, ultra-iritabil si plangaret dupa ma-ma).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Fleur , multumesc pentru incurajari
Muraturica , si eu tot din Real am cumparat .
Ioana vreau sa vin la targ , dar nu m-am decis in ce zi. Sa vad daca pot sa fac rost de un " marsupiu " , caruciorul meu este destul de greu si singura nu ma descurc pe scarile alea . Dar am buna vointa sa vin .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Are dreptate Fleur, uita-te la V: se misca ff bine dar abia de curand intinde mainile pt luat in brate, si de fapt o face cautand sa se sprijine, nu pt a comunica dorinta! Acum ceva timp incepuse ma, ta, ba, pa dar a abandonat! Acum spune numai Va Va Za. Si partea cu batutul din palme (inca nu le bate pe ale lui) e o mare realizare pt el, din sfera mai "sociala". Pur si simplu asa i-a placut lui sa faca lucrurile.

Si eu vreau la Baby Expo, in ziua cand merge Roxy. Vreau sa merg fara Vlad.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Azi am fost cu piticuta la kineto. S-a trezit la 8.15. La 10.15 am plecat (eu la volan si ea in scaunel in dreapta mea). La 11 era programarea. Si ma gandeam ca adoarme si ea ca sa fie fresh la sedinta. Da' de unde! Mi-a cantat fata mea tot drumul si m-a tinut de vorba sa nu ma plictisesc. Se uita pe geam, la masini, la blocuri, la copaci... numai somn nu. Era si super aglomerat, am facut 50 min. Ajung acolo pe la 11, ma invart 10 min pe stradute dupa vreun loc de parcare... si a ajuns-o oboseala si a inceput sa planga de nu o mai impaca nimic. Iesisem in Piata Victoriei, trafic ca la balamuc, nici un loc liber unde sa parchez si sa o scot din scaun sa o linistesc Gasesc pana la urma exact langa pasaj, imi facea o tanti semn sa ca are loc liber. Cand am plecat m-am uitat pe prognoza si imi arata 13-15 grade la pranz. Erau 5 grade, burnita si sufla si vantul! Si mandra mea in body, dres si un costumas flausat pe ea Am mai mers si vreo 5 min in viteza pe jos.
La kineto a fost ok, secretara o acritura de zile mare, dar restul personalului foarte dragut. Surprinzator dar pitica nu a plans. A avut vreo 2 tentative, dar ii distragea atentia maseurul dragut si se potolea :))
La plecare am scos carrierul din geanta si am pus-o in el. Pana la masina a adormit. M-am urcat asa cu ea in masina, am mutat-o in scaunel, n-a zis nimic. Acu' se eliberase traficul! Am ajuns in 10 min la Obor si am parcat ca sa intru si la DM. Am pus-o in carrier si s-a trezit cand eram prin magazin. Deci a dormit si ea vreo 15 min.
I-am luat vreo 4 borcanase bio de fructe Babylove asa: la 190 g si 3.99 lei: prune+pere, piersici+maracuja, caise+mere. La 250 g si 4.99 lei pere Williams. Mai aveau si altele, si legume, dar momentan legume am ce sa-i dau, la fructe sufla vantul, si m-am orientat mai mult spre fructe din astea care ajuta la constipatie (pere, prune).1250 g, f ieftine 3.99; 4.99 lei. Fructe de care stiu ca nu gasesc fresh acum: piersici cu maracuja, pere, pere cu prune si inca unul tot asa o combinatie. Mi-am mai luat si eu cosmeticale la reduceri: geluri de dus Bourjois de 250 ml la 6 lei, sampon Syos la 500 ml la 10 lei redus de la 20 si ceva... Erau cateva oferte interesante.
I-am luat si pampersi nr. 4 (69 lei 84 buc) si am plecat acasa. In masina iar cuminte fata, m-asteptam sa planga de foame, dar n-a zis nimic!
Acasa a mai stat vreo 20 min cuminte in patut. La 1 i-am dat sa suga (nu mai supsese de la 10). A supt 15 min la un san si a adormit. La 2 a supt si celalalt san si si-a continuat somnul. La 3.20 a mai supt 15 min, am lasat-o jos si a dormit in continuare. pana la 4. Au epuizat-o drumurile si masajul :)))

La 1 cand am pus-o in pat m-am gandit ca se trezeste repede si sa-i fac niste dovlecel, poate o ajuta la burtica.
Am pus juma de dovlecel la abur. Si zic: daca aleg semintele nu mai ramane nimic de pus in blender. Asa ca am pus si cealalta jumatate. Se fierbe si aia si zic: ii dau doar dovlecel? Hai da-i pun macar si niste pastarnac. Si am fiert si pastarnacul. Parca etam din filmele cu prosti. Am fiert de 3 ori niste legume pt o masa. Si s-a facut ora 4 pana s-a trezit ea sa manance.
I-a placut maxim dovlecelul cu pastarnac si putin ulei de masline. Acum sa vedem si rezultatul



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Laura, chiar ca horror! Mi-l si inchipui saracu' cu rondeaua blocata in gurita.

Ioana, pupam vedeta

Fleur, offf, iar va chinuie dintisorii? Pupam Ericutzul sa iasa repede si sa nu mai doara.

A facut fata un kk de a umplut pampersul! A avut efect piureul de azi.
Maya cand e obosita, seara mai ales, ma tot ceata sa o duc la culcare, numai ba-ba, bu-bu e la gura ei. Si e asa nervoasa cand le zice! :))

As fi vrut si eu joi la targ, dar tocmai m-a anuntat sotul ca are nevoie de masina maine si poimaine, asa ca de-abia vineri as putea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Copila mea azi a dormit o gramada. Culmea, de cele mai multe ori a adormit singura. Se prevad zile linistite sper. Am fost si pe afara si placerea ei a fost sa se descalte si sa se joace cu cizmulita. Abia mai gasesc cu ce sa o incalt sa nu isi scoata din picioare.
Am vazut ca gasesc produse organix si sa comand online.
Fleur, speram sa nu se mai chinuie Eric mult cu dintisorul asta. Ii trimit putin din zen-ul Aurorei care pare netulburata de dintisorul care sta sa crape.
Azi Aurora a papat patrunjel (sau pastarnac, nu le deosebesc) fiert din mana de la tati. Eu am stat cu respiratia oprita sa nu se inece, dar a fost ok.
Laura, lasa ca se apuca de palavragit pe limba lui si o sa iti doresti sa mai si taca.
Va pup si ne citim la cafea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns drusu spune:

Buna seara!
Muraturica, tot online comand si eu Organix.
Ioana, dar ce vedeta! Ce frumos saluta cu manuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns drusu spune:

Laura, nu a plans Andrei cand i-ai scos din gurita rondeaua?
Si mie imi e tare frica atunci cand musca o bucata mai mare, dar se supara mult daca incerc sa le-o scot din gurita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

am citit de 100 de ori articolul
m-am lamurit
ANA - tu ce protectie ti-ai luat?


Carmen ce mai faci?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Ile, eu am si Flip cu capse si bummis (cu arici). Bummis (am avut 2 marimi, acum nu le mai folosesc) nu s-a asezat bine pe V, ori are el picioarele cam groase ori fundul mare. Flip cu capse imi place mult. Cu arici e mai usor de pus, dar trebuie sa imi amintesc sa inchid ariciul la spalat, si e tare greu. Cu capse se inchide frumos, sta mai bine.

Aio am ones & twos (cu arici, de aia am comentat despre arici mai sus) si bumgenius cu capse.

Mergi la inceput