MONTIGNAC (185)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amironeanu spune:

Salut!

Sa stiti ca eu in continuare sunt cuminte, din pacate am mai bagat si de F2 si am stationat un pic, acum am luat-o din loc (sper). Din pacate in week-end mi-e tare greu, am tot felul de tentatii in jur si sunt tare pofticioasa din fire

Am facut brownies cu oua, unt, ciocolata, cacao si nuca macinata si indulcitor (stevie si Clio lichid, am combinat). Si a iesit iute! Nu-mi dau seama de la ce, poate fi indulcitorul? Oricum, am mancat o bucatica si apoi am aruncat-o. Si cum inca imi era pofta de ceva dulce am facut clatite conforme (1/2 faina integrala, 1/2 tarate de grau, oua si apa minerala) si le-am mancat cu gem de prune fara zahar. Sunt ok?

Vreau sa fac si briose sarate. Puneti si ulei si iaurt? Iaurt 0% sau nu conteaza?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Multumesc, fetelor.In loc de linte sau soia, pot folosi naut la cutie?Ca din ala am in casa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amironeanu spune:

Si reteta de turtite conforme care este? Ca m-am zapacit in retetele gasite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

caress daa, e ok si nautul ...

amironeanu daaa, sunt ok clatitele
nu stiu despre ce turtite vorbesti

eu am mancat acuma niste fulgi germeni de grau cu iaurt interesanta combinatia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Eu, dupa o analiza profunda , fac doua feluri de turtite, unele pt micul dejun si unele care merg combinate cu mesele lipidice (mananc maxim 2 la o masa, cand chiar nu se poate fara-de ex azi la pranz am avut saramura de peste).Daca vrei, desi mi se pare atat de aiurea sa dau eu retete,care sunt super incepatoare, ti le scriu pe amandoua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Scrie-le draga mea .... sa vedem daca sunt ok , sa ne dam cu parerea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Biiiine...
In primul rand ambele sunt facute din acelasi amestec de tarate, 2 parti tarate de grau:1 parte tarate de ovaz:1 parte tarate de psillium.Le-am rasnit si mai mult, sa fie ca faina, dar parca imi plac mai tare asa cum sunt, mai mari si crocante.

Turtite mic dejun glucidic: 2 albusuri de ou, jumatate de cutie branza de vaci degresata, o lingurita de drojdie( fac putina maia cu un varf de fructoza la astea, fara la celelalte, nu ca ar creste vreun pic taratele dar imi place gustul), jumatate de lingurita de sare, amestec de tarate cat cuprinde sa semene a aluat cleios si lipicios, dar care sta adunat.
Turtite gustare sau mese lipidice-2 oua intregi in loc de albusuri,o lingura rasa de seminte de fl soarelui decojite crude, una de seminte de susan, drojdie-fara fructoza, amestecata doar cu putina apa calda, sare si tarate la fel.
Intind cu mana umezita aluatul pe plansa , gros de 0.7 cm si tai forme rotunde cu un pahar, le coc pe hartie, la foc mediu, pana se usuca binisor.Am si o poza de aseara, dar sa vad daca reusesc sa o pun...
Aici, ca attachment, habar nu am cum se face.Dar iata-le, inca in cuptor-dar erau gata.

http://i185.photobucket.com/albums/x90/nicollecc/photo2_zpscd478ecf.jpg


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Brandusik, parca esti din filmul 'toate mi se-ntampla numai mie' Bine ca esti acasa si are cine sa te rasfete

Andreea, in briose poti pune si ulei si iaurt nedegresat. Oricum sunt lipidice.

Ninha, cu ce fel de linte faci chiftelutele? Rosie sau verde?

Dana, branza cedar eu iau de la Carrefour. Nu cred ca gasesti la Lidl. Poti sa faci biscuitii si conformi, dar pt ca ii fac pt toata familia prefer sa ii fac doar cu faina integrala. Crapul nu are multe oase?

Carmen, fulgii de drojdie zicea Ariel ca sunt buni la ingrosat sosuri. Eu pana acum i-am folosit la aluaturi si la crochetele de vinete.

Lorelei, sanatate Nu te ajuta antisescretoriile gastrice?

Caress, daca ai naut poti face falafel. Este reteta pe culinar.

Cristina, daca pesmetul contine doar branza si verdeturi e ok. Daca mai are insa si pesmet normal nu e bun. Eu le-am facut fara pesmet si s-au prajit foarte bine. Adica copt, ca le-am facut la cuptor.

Diana, fa si tortul pufos, E asa gustos cu fructe de padure. Si se taie frumos daca vrei sa il servesti musafirilor.

Roxana, Cristina, incercati sa puneti linkurile la crochete si la aluatul de tarta pe 4shared? Sa le gasim si alta data.

Si apropo de copt la cuptor, mi-am luat de la Lidl folie dintr-aia de silicon sau asa ceva. E foarte practica si nu se lipeste nimic de ea. Nu stiu cat e de sanatoasa, dar mno, asta e.

Cred ca din cauza vremii ne-au napadit poftele in halul asta. Eu mananc conform dar mult frate de parca e sfarsitul lumii. Azi dimineata cand m-am uitat pe geam imi venea sa ma intorc in pat si sa ma ascund sub plapuma pana la primavara

Meniu ieri:
MD: crochete de vinete, ridichi
P: piept de pui cu sote de ciuperci
C: doua portii de mancarica de naut, ardei, ciuperci si piept de curcan

Azi:
MD: mozarella, cascaval de casa, ridichi
P: lipie cu hummus, salata verde si ridichi
G: mar si o panna cota mica cu sos de fructe
C: mancare de mazare cu ochiuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninha spune:

Puisorule, din linte verde am facut, ca asa s-a nimerit, dar nu vad niciun motiv sa nu iasa si cu alte culori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Hmmmm, tot vreau sa fac si eu falafel si nu reusesc deloc, da deloc .... nu am condimentele necesare

Acuma mi-am facut pentru cina ficat la gratar si pap cu ridichi

Puisorule nuuuu, nu are multe oase crapul .... doar in partea de sus si usor de scos pentru ca sunt mari
Nu am gasit la lidl si nici la auchan ....

Mergi la inceput