MONTIGNAC (185)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

i'm here puisoaro va citesc doar ca nu am starea necesara sa si scriu..

stevia mea are "TRUVIA" pe borcan si chiar m-am uitat dupa ce ai spus de maltodextrina..nu are asa ceva..are numai stevia..si la pret e cam cat la tine 3£/180g ....

vad ca vb mult de dulciuri pe aci...un lucru ce-l pot spune e ca cine are ambitzu sa tine monti faza1 fara dulce conform sau neconfrom..o sa slabeasca garantat...cine mananca dulce o sa slabeasca mult mai incet(sau stangare)...asta e o parere personala bazata pe experienta proprie...cred ca macar o luna fara dulce(exceptand fructele)ajuta organismul sa se restarteze

mie personal imi place cheese cake-urile facute de ariel..care din cate imi amintesc nu au blat si cred ca e ceva asemanator cu ce a sugerat andani..
inca o parere personala e ca atunci cand folosesti la cheescake ceva brinza philadephia..care are destul de multa grasime +20 din cate tin eu minte..jeleul iese bun..dar grasimea din brinza imi face gura sa simta ca si cum am mancat ceva sleit..raman particulele alea de grasime pe cerul guriii ..ORIBIL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Lorelei pai da, in amestecul ala e ok mascarponele copt. io o tin pe a mea sa stii (am avut odata o experienta esuata - era doar mascarpone, nu stiu ce o fi fost in mintea mea).

Brindu, io asa zic, ca tine cu dulciurile. dar.... te invit odata sa mananci cheesecake cu philadelphia gfacut de mine,d aca ramane vreo particula de grasime pe ceru gurii ma las de bucatarit si de vorbit la un loc. jur

Puisoaro merci

gata, am luat tarate ieri. deci fac chiflele cu cascaval, tantaninaaa!

edit: Claudia, psyllium e oleaginoasa, n-are IG...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Am avut treaba foarte multa si acum vad cat ati scris...

Bun, deci nici reteata asta nu e buna, de cea de crema vorbesc, revenim la mascarpone,smantana dulce( am 15 la suta si nu mai cumpar alta) si fructoza, cu fructe de padure deasupra si cu blatul de migdale, copt separat.e corect?
Brindusik, eu nu mananc dulciuri de fel, sau daca mancam imi ajungea o lingurita, sau o bomboana sau jumatate de biscuite, dupa masa.Dar maine e ziua mea si as fi vrut sa fac ceva deosebit, si sa pot gusta si eu.Cat despre stagnare, nu cred ca e cazul, ma duc in jos cu 500 g /zi, desi mananc de rup, mult,si bun, si pe saturate...Nici nu ma mai cantaresc pana luni.Prietena mea, care era pe un super hipocaloric,din ala de mananca o data pe zi un mar cu cascaval si atat, desi i-am spus ca e posibil sa ia putin la inceput si sa nu se cantareasca, nu a rezistat...si a luat 1 kg in primele 2 zile.In a treia deja a luat-o in jos si ea si s-a calmat.

Cu sorbitolul cum sta treaba?E bun, e mai bun, mai rau decat fructoza?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amironeanu spune:

Salut!

Si eu in continuare pe pozitii, am avut vreo 3 saptamani mai proaste, am dat doar un kg, dar am mai calcat stramb (ceva dulce, pacatul meu), acum am revenit la monti strict si se duc kg ceva mai repede.

Si eu super ocupata, cel putin pana la inceputul lui aprilie, nu cred ca voi reusi sa intru zilnic, dar va citesc si va copii retetele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Citat:
citat din mesajul lui caress
Dar maine e ziua mea si as fi vrut sa fac ceva deosebit, si sa pot gusta si eu.


tu femeie. slabesti. nu ai nicio treaba. ii ziua ta maine. pune mana si fac ceva normal, ca nu cred ca se darama niciun cer din asta. si la multi ani de azi! ca zic si maine

Andreea m spor la trebi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Caress, sa fii sanatoasa... sigur poti face un blat de tort cu faina de migdale, oua si lapte din smantana, si crema din mascarpone amestecat cu o frisca lichida batuta bine si o cioco neagraaa topita...iese o crema ganache super conforma; blatul poate fi insiropat cu cafea!
Roxana sa inteleg ca pot folosi taratea de psyllium pentru a face budinca de orice fel (lapte din smantana cu diverde arome, fructe), sau blat cu tarate din astea; ma gandesc acum ca pot face blat crud din lapte de migdale cu tarate din astea (stiu ca se umfla foarte bine si e la gust ca o gelatina)... sau biscuitei cu tarate psyllium... daca nu are IG sa profitam nu?? e chiar asa?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Azi nu am apucat sa trec pe la voi deloc ... ieri am fost non stop aici , azi deloc ... asta e ... treaba foarte foarte multa azi ... si acuma trebuie sa fug, am treba in oras

va puppp



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns big_boy spune:

Mi-am gasit cateva minute sa intru pe aici. Am ajuns la 108.8 kg, ceea ce este ok.
Ca si meniu: salata/omleta cu ciuperci/peste/suc fructe. Evident ne-amestecate la aceeasi masa.

cum spuneam, ma intorc la munca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Eu azi am facut o varza.Am inceput frumos cu 2 iaurturi degresate mici cu 2 linguri rase de tarate de ovaz, apoi am plecat vorbind la telefon si mi-am uitat acasa pachetul.Lasasem de seara in masina (slava domnului) un castronel cu varza calita, fara carne) asa ca am avut totusi ceva la mine, dar fara nicio gustare-oricum pe cea de dimineata as fi sarit-o, nu am avut nici timp si nici nu mi-a fost foame deloc pana la 14.00.Seara am facut, fara macar sa va intreb daca e ok, surimi cu fenel si broccoli, pe care inainte il faceam plutind in unt, acum am pus doar putin ulei de masline.Apoi am luat-o razna- am baut un frappe cu ness decofeinizat si smantana lichida diluata(habra nu am avut cat trebuie diluata, ca nici asta nu am intrebat, am facut o cam 1 parte la 3 de apa), in vizita la prietena mea proaspata Monti si ea, m-am intors acasa si m-am apucat de cheese cake.
Am facut mai multa compozitie pt blat, asa cum a spus Andanii,faina de migdale, fructoza, 2 oua, ca sa imi ramana sa fac si cativa biscuiti.Mi-a ramas, au iesit vreo 7 si i-am mancat pe toti-sunt buni rau(si nici nu erau cine stie ce dulci, ca nici cu fructoza nu m-am lamurit cata trebuie sa pun.Am facut si crema( mascarpone, frisca lichida si 2 linguri rase de fructoza, am mai gustat-o, am mai curatat castronul, deci...jale!!!!
Concluzia: NU MAI FAC DULCIURI!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Caress, La multi ani si la multi bani!!! Sa fii sanatoasa si fericita!!!

Branduso, revino-ti ca asa nu te mai plac

Carmen, sa va faceti bine cat mai repede Si Stefi a facut azi-noapte febra asa ca azi saltam gradinita. Dar m-am cam asteptat ca saptamana asta au fost tot cate 5 copii din 15.

Claudia, Vitastarul cred ca merge numai cu glucide. Cum zacusca are ulei teoretic nu merge. Eu am mai combinat-o si asa dar daca vrei sa fii conforma 100% atunci mai bine nu.

Andreea, important e sa coboare cantarul. Nici prea mult nu e sanatos, asa ca keep going

Roxanaz, ai facut chiflele? Le-am incercat si eu in urma cu cativa ani si mi-au placut.

Aseara am facut cascaval de casa ca nu am mai facut de mult si mi-era dor. A iesit grozav de gustos

Meniu azi:
MD: mozzarela, o felie de cascaval de casa, putin somon afumat
P: briose sarate
C: sarmale de post cu ciuperci si soia

Ce bine ca e vineri

Mergi la inceput