MONTIGNAC (185)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Andanii, agar agar se prepara ca orice gelatina la plic... diluat in apa /zeama de fructe/lapte fierbinte (se poate si fierbe, nu isi pierde calitatea de ingrosare); cam o lingurita la juma de kg de lichid!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

Si eu sunt fericita, cintarul se duce binisor in jos, incet dar sigur, plus ca si glicemia a revenit la valori normale dupa o luna de regim...
Vorbiti mult de dulciuri, sa stiti ca se poate trai si decit sa faci acasa o tava de prajitura si sa maninci jumate, fie ea si de regim e tot mai rau decit sa maninci o prajiturica adevarata o data la 2 saptamini, sau saptaminal sa te rasfeti cu putin din ce iti place, avand grija ca in ziua aceea sa consumi cit mai putine calorii la celelalte mese...asta e parerea mea, eu asa o sa procedez cind o sa ajung la greutatea dorita...cind o sa vreau o sa maninc ceva nepermis fiind apoi atenta la ce voi consuma la mesele din zilele urmatoare...oricum cu glicemia mea voi mirosi doar prajiturile si fainoasele

ieri am minat
in prima parte a zilei
cascaval cu rosii
salata cu branza
pe seara ciorba de stevie si carne de pui cu ciuperci si salata de varza
azi am avut un mic dejun bogat ca am plecat mai tarziu la job
o omleta din 2 oua, ciupecute si un fir de ceapa, cubranzica si rosii
pe la 13 am mincat 150 de grame de muschi de porc cu rosii si ridichi
si pentru diseara fiindca ajung acasa pe la 20 as vrea sa maninc doar o salata sa vedem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninha spune:

Hello, frumoaselor!

V-am tot citit dar n-am avut timp sa scriu nimic, am avut o saptamana ultra-incarcata la lucru si acasa.
Bun venit, prospaturilor!
Bebe, felicitari ptr determinare!
La mine la lucru tot biroul e fan cheesecake, in fiecare zi vorbim despre asta, ne trimitem poze, comentam retete, e o nebunie:)) cred ca o sa fac in curand una, ca prea ma urmareste
Meniul... nu prea stiu ce sa zic, ca nici nu mai stiu ce am mancat. m-am straduit sa fiu conforma, in afara de sambata cand am comis-o cu nerusinare (clatite clasice cu gem si merdenea). In rest am mancat salate cu pui la pranz, dimineata kefir cu briose a la Puishorul sau cu paine vitastar, seara de obicei nimic/pomelo/mar

meniul de azi e la fel:
MD: doua briose (de data asta fara hartie)
P: piept de pui la gratar cu salata de varza
G: mar
C: pomelo

Brindusiko, pe unde umbli? ai ajuns in Romania?

Va pup


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

claudia am inteles ... o sa caut si eu agar-agar

bebe ma bucur ca incepe sa se duca cantarul in jos ... superrr

ninha ma bucur sa te citesc las ca nu se simte la tine ... sau vorba aia "deja iti permiti mici rasfaruri"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

'neata fetelor,

Eu sunt cam fara voce, d'aia n-am mai scris.
Sunt racita, si tusesc, si ce mi se pare ca are efect e mierea.
Stiu ca nu e conform, dar parca e un balsam la gatul meu in pioneze.

Fetele noi, bine ati venit !!

Eu am facut brownies cu faina de migdale, iese foarte buna, mai buna decat cu faina normala. Si mananca toti din casa.

Ptr mine pun Splenda, ptr ceilalti pun zahar brun.

Fetele care se plang ca nu pot manca dimineata, este fiindca mancati seara tarziu. Ia sa mancati seara cel tarziu la 6, si sa vedeti ce foame o sa va fie dimineata.

De cand nu am mai scris, am renuntat la cafea. Da, se poate, desi juram ca nu pot trai fara.Totul e in capul nostru.

Sapt. asta am avut:
- ciorba de legume, frigarui de porc, ciuperci la cuptor cu mozarella, brocoli la abur, mancare de fasole verde, curry de pui.
Le-am mancat in diferite combinatii.

Am slabit 2kg din ianuarie pana acum, poate ma mentin in cursa ptr Pastele nostru.(mai vreau inca 2)

O zi buna,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Imi da cineva o reteta conforma de cheese cake...?

PS Vecina mea a vrut sa imi aduca fasole batuta( si gateste intr-un mare fel...), dupa care sunt lesinata.AM REFUZAT-O!!! S-a socat saraca femeie, i-am spus ca tin un regim si ca nu am voie si m-a intrebat daca sunt bolnava...Cand i-am spus ca vreau sa slabesc, s-a socat si mai tare...Trebuie sa pun niste poze, oare chiar sunt nebuna?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

carees eu varianta mea super light ti-am spus-o deja .... dar nah, e o chestie de dulce care seamana a cheescake da-i buna sa stii
parte de jos adica biscuitii cu unt sunt din start neconformi , nu stiu ce sa zic, eventual poate daca combini faina de migdale cu unt ar fi ok ca si principii monti ma refer
si-apoi crema, branza dulce, mascarpone, ceva frisca, gelatina , indulcitor ... ceva de genul asta ar fi conform, da zic io caloric

cge felicitari pentru scadere ... super, super, super ... si multa sanatate draga mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

As vrea sa fie cu mascarpone, si o varianta care se coace, ala-i gustul care imi place...care cred ca are ori ou ori ceva gelatina si in compozitie, oricum nu are gustul branzei din placinta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

ala care se coace e cu ou nu cu gelatina

pai atunci poti jos sa faci un blat din ou cu faina de migdale cu indulcitor
si crema branza dulce cu indulcitor si ou ....
nu stiu ordinea ... vezi si tu pe net vreo reteta ... eu altfel nu stiu cum ai putea sa faci

eu in orice caz nu am facut decat budinca, adica partea de crema, fara blatul de jos
genul blatului de jos am facut biscuiti ... doar ou si faina de migdale si indulcitor , pus cu lingura pe hartie de copt in catgeva minute-s gata si-s super super

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Pentru blatul de jos, e perfect ce spui tu, ramane sa mi zici unde se gaseste faina de migdale...

Pentru crema, am aflat reteta de la prietena mea la care am mancat si mi-a placut, si surpriza, nu era coapta.600 G DE MASCARPONE, 200 ML FRISCA LICHIDA SI 100 G ZAHAR.M-a sfatuit sa fac la jumate, iese enorma din cantitatea intreaga.Si acum intrebarea: frisca lichida ce hram poarta, e ok?

Mergi la inceput