Gata de plecare

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Am vazut catelusi in Petshopuri tristi, tinuti inchisi intr-un fel de acvarii mai mari.
Imaginea mi-a provocat mila. Poate si de aia am visat ca-mi cumparam un catel dintr-un Petshop, pentru ca in mintea mea, vroiam sa-si gaseasca stapani iubitori si sa nu ramana acolo cu saptamanile sau lunile.

Acesta a fost sentimentul...de mila.
Pe de alta parte sunt si crescatori de animale care fac afaceri cu vanzarea de pui de rasa si nu stiu cat de mult se gandesc la animale sau la afacerea in sine.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KittyMummy spune:

Aceia care fac afaceri cu caini/pisici de rasa nu se numesc crescatori. Se numesc inmultitori si samsari. Ca se auto-intituleaza ei crescatori si isi numesc afacerile mizere "canise"/"felise" asta este o alta poveste, menita sa atraga oamenii neinformati.
Un crescator adevarat nici macar nu poate face afaceri/bani de pe urma animalelor sale. De ce? Pentru ca un crescator adevarat are doar una sau doua rase, foarte rar mai multe rase si niciodata mai mult de 3-4 rase. Un crescator are in medie 10 caini si are in medie 1 sau 2 cuiburi de pui pe an, foarte rar mai multe si probabil niciodata mai mult de 4 cuiburi pe an. Un crescator adevarat intr-adevar ia niste bani pe puii vanduti dar toti banii aia ii baga inapoi in cainii sai si toate cheltuielile acestora. Practic lui ca om nu ii mai ramane nici un ban in buzunar. Ala e un crescator adevarat. Si el isi sustine pasiunea, pentru ca in cazul unui crescator adevarat este vorba de o pasiune si nu de o afacere, prin o alta slujba sau economii mari stranse de-a lungul vietii.
Un afacerist are multe rase de animele,are pui non-stop, da putii la 6 saptamani si nu la 8 saptamani de viata, nu ofera Pedigree, nu iti pune intrebari, nu iti arata parintii puiului, nu te invita acasa la el sa ii vezi canisa si cainii, iti livreaza puiul la usa ca pe un obiect, nu iti spune nimic despre dezavantajele si minusurile rasei spunand ca rasa este perfecta ca sa te faca sa cumperi, are sute de animale, nu iti cere sa iti sterilizezi puiul, pur si simplu vrea banii de la tine si vrea sa se scape de pui cat mai repede. Acum ca unii o fac foarte elegant ca sa para interesati, este o alta poveste ca sa iti faca tie o parere buna, sa te faca sa cumperi mai repede si eventual sa ii recomanzi si altora.
Pentru cei care nu sunt in stare sa faca diferenta intre samsar si crescator adevarat, mai bine salvati o viata din strada sau de pe la vreun adapost decat sa aruncati banii pe o imitatie de rasa care ori va muri mai tarziu ori va fi foarte bolnav si veti sfarsi prin a cheltui un sac de bani pe la veterinari, plus stres si suferinta voastra si a familiei voastre. Ganditi-va foarte bine!

Mamica fericita de pisicute alintate, minunate, mieunatoare si torcatoare: Casey(8.09.2001.),Daisy(20.01.2012.),Gracie(31.03.2012.)si de catelusaiubitoare, afectuoasa, tandra si blanda, Lacey(11.05.2010.)

"So many people are alive only because it is against the law to kill them."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Am inteles mesajul tau @KittyMummy.
Cele bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Kitty...multumesc
Adi, eu iti doresc ca visul sa devina realitate (stiu, sunt de treaba)...adevarul ca e asa de placut sa vii acasa si sa ii vezi cum te asteapta, se bucura, sar...eee....si cand intri in bucatarie si-ti gasesti un eventual gunoi insirat, hartia igienica din baie o gasesti portionata, un pantof de la o eventuala pereche uitat pe hol, ros...devine de-a dreptul impresionant. Am avut un bull mastif balos si lenes care mi-a servit-o memorabil...fiind mare, cat un vitel, forta pe masura, a deschis usa de la bucatarie, a luat din cosul de gunoi sacul, l-a dus in pat si s-a destrabalat acolo....noroc ca nu era mare lucru in acel sac dar tot a gasit vreo 2 pixuri cu care s-a colorat si el si lenjeria....trecand peste astea, e misto sa ai un animalut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Locuind la bloc ma gandesc la un catel de talie mica care se adapteaza acestor conditii. Poate intr-o zi...dar asta numai peste cativa ani.
Deocamdata, de 11 ani cresc perusi, acum il am pe ultimul, cu care inchei seria.

Mergi la inceput