O calatorie in lumea retetelor - CONCURS

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

reteta nr 2,buna si rapida penne cu champignon,pui si sos de smantana
aveti nevoie de:
paste penne,cam jumatate de punga
500 g ciuperci champignon
un piept de pui
smantana dupa preferinte
o ceapa mare
2-3 linguri de ulei

se pun pastele la fiert in apa cu sare si un strop de ulei pana devin "al dente"(noua asa ne plac).
intre timp,intr-o tigaie mare(wok,daca aveti)se rumeneste in ulei pieptul de pui taiat cubulete,iar cand e aproape gata,se adauga ceapa tocata marunt sa se caleasca putin si ciupercile taiate felii.daca puiul e de casa,trebuie adaugata apa sa fiarba pana se fragezeste carnea,abia apoi,cand scade apa,se pune ceapa la calit si ciupercile,care,la randul lor vor lasa zeama.
cand scade sucul de la ciuperci se condimenteaza dupa gust,se ia de pe foc cateva secunde si se adauga smantana in functie de cat sos doriti la paste(eu folosesc in jur de 500 g).
se mai pune tigaia la foc mic un minut,amestecand continuu si avand grija sa nu fiarba compozitia(se taie smantana).
daca folositi smantana pentru gatit,nu e nici o problema daca fierbe,in felul acesta se leaga sosul.
pastele,dupa ce fierb,se clatesc cu apa rece,se scurg bine si,apoi,se adauga compozitia de pui,ciuperci si smantana peste.
se servesc imediat,cu parmezan ras deasupra,patrunjel sau simple
PS cantitatile pot varia in functie de preferinte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camif spune:

Cea de-a doua reteta este din bucataria italieneasca. Sper sa va placa!:)
Paste cu ton.
Ingrediente:
-paste
-2 cutii de ton maruntit
-suc de rosii
-1 ceapa
-5 catei usturoi
-parmezan
-sare, piper, dupa gust
Mod de preparare:
Se fierb pastele in apa, cu putina sare si ulei, si nu se lasa foarte mult pentru a fi al dente. Intre timp se taie ceapa si se caleste impreuna cu usturoiul, iar dupa aceea adaugam sucul de rosii si tonul maruntit. Dupa ce fierb pastele, le scurgem de apa si le amestecam cu sosul rezultat. Pentru un gust mai deosebit, se pune putin parmezan ras deasupra pastelor. Pofta buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

Maine este ultima zi in care va mai puteti inscribe in concurs!

www.supereva.ro/info.asp?id=850" target="_blank">Super Eva - Carte inteligenta de bucate - Jurnal de sarcina - Despre dragoste - Nume de Copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

Azi este ULTIMA zi de concurs!

www.supereva.ro/info.asp?id=850" target="_blank">Super Eva - Carte inteligenta de bucate - Jurnal de sarcina - Despre dragoste - Nume de Copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

pe ultima suta de metri am pus si eu poze cu cina noastra,adica penne cu ciuperci,pui si sos de smantana si cu ingredientele pentru tiramisu,pe care le-am achizitionat cu intentia de a pregati minunea de desert(sotul a fost cu initiativa),dar in week-end,ca azi avem o negresa cu nuci pe post de desert
promit sa pun poza si cu tiramisu zilele urmatoare,chiar daca nu castig
bafta tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

Castigatorii au fost trasi la sorti si vrem sa le felicitam pe:

emanouela
Yvon
izabela88

Astept pe PM sau mail andraf@desprecopii.com datele voastre personale: nume/prenume, adresa/cod postal, nr telefon/adresa mail si user DC.

Felicitari!

www.supereva.ro/info.asp?id=850" target="_blank">Super Eva - Carte inteligenta de bucate - Jurnal de sarcina - Despre dragoste - Nume de Copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:


va multumesc!
felicitari fetelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yvon spune:

multumesc si eu !

felicitari si celorlalte castigatoare !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta29 spune:

Felicitari fetelor!!!

Mergi la inceput