Burtici cu stelute de iulie-august 2013 (44)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Alexandra, ma bucur ca e totul ok...deci nu ti-a facut si eco! Eram si eu curioasa...

Nu am chef de munca si nici nu mai stiu ce sa fac de mancare...ce mai aveti bun pe acasa?

Gagici care stati la birou, nu il deranjezi pe bb? Al meu incontinuu se agita cat stau pe scaun, la 90de grade. Nu-i place neam. Tb sa stau un pic mai intinsa, dar nu pot lucra asa. Si e si f jos, nu mai stiu Raul unde statea...

Paula, mamica lui Raul Ionut nascut la 24.07.2010 si 21+ , bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia_Rodica spune:

Eu am facut putina miscare in bucatarie, adica curatenie, mai putin aspirat, aia face barbatul, sa nu fac efort din burtica. Intre timp ati schimbat capitolul, v-am lasat la pag 17

Daca tot e nebunia anesteziei, eu o sa discut direct la clinica cu un anestezist de acolo, daca tot ei o sa o faca. Numai bine vineri vine cumnata la mine si o sa o intreb si pe ea cum fu cu epidurala, a nascut in 2011 si 2012, sa vad si parerea ei.




viitoare mamica de hocheist 18+ Lóránd

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxy spune:

Bobitza felicitari!

Oxana, mami de Rares (11.03.2009) si 22+ Letitia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia_Rodica spune:

Al meu om vrea sa faca vineri, pt sor-sa si familia, mamaliga la cuptor cu carnati, oua si branza sarata. Noua ne place mult si nu solicita mult timp. Eu probabil voi face eclere.


viitoare mamica de hocheist 18+ Lóránd

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty200 spune:

Paula, si eu miscarile le simt cu preponderenta jos, sunt sigura ca e cu piciorusele in jos si simtim acolo ca probbail ei au mai mult forta in picioare si din cauza asta, cand misca mantele poate nu simtim intotdeauna. De ce spoun ca sunt sigura ca picioarele sunt jos; cand ascult inima cu aparatul intotdeauna o detectez sus inaga buric deci probabil acolo e partea superioara a corpului.

Deja o simt si eu zilnic pe domnisoara dar cand va aud pe voi ca va lovesc asa tare ma panichez, eu niciodata n-am simtit disconfort cand a miscat, doar simteam foarte bine ca misca dar placut si finut, ce sa ma fac ca-mi fac o multime de ganduri, ca poate muscular nu-i ok dezvoltata etc etc... cred ac sunt si cam dusa cu capul, baiatul m-a intrebat ieri de cate ori ascult cu aparatul ala bebelusul si i-am zis ca de obicei dimineata si seara, a zis ca sunt prea ingrijorata cum cred eu ca poate muri cineva de dimineata pana seara ... apoi m-a intrebat de ce nu merg si noaptea la ei sa le ascult inima sa vad daca n-au murit... recunosc ca mi-a servit-o!

21+

bebitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sweety4u spune:

Fetelor, va multumesc din suflet pentru sustinere si incurajari! De asemenea, imi cer scuze daca v-am speriat si v-am facut sa va ingrijorati. Nu asta a fost intentia mea. Nu va stresati fara motiv si daca aveti intrebari mai bine discutati cu medicul. Nu toate suntem la fel, avem simptome diferite, de aceea eu cred ca cel mai indicat este sa cereti parerea medicului ori de cate ori aveti o nelamurire.
Nu doresc nimanui sa treaca prin experienta mea. Imi este foarte greu sa povestesc, insa vreau sa va spun si voua cum s-a intamplat.
Pe 21 februarie m-am dus la Matei Basarab sa-mi fac triplu test (dupa ce miercuri, cum am scris si pe forum am avut o scurgere, dar nu prea abundenta). Acolo medicul m-a pus intai la ecograf si urma apoi sa-mi recolteze sange. Cand s-a uitat la ecograf am vazut cum s-a schimbat la fata... Mi-a zis ca mi s-au rupt membranele si am pierdut lichidul amniotic si m-a trimis de urgenta la spital pentru a ma interna. Nu prea am inteles ce se intampla si speram ca bebelusha mea e bine. Am plecat de acolo si am condus ca o nebuna plangand pana la Maternitatea Bucur. Norocul meu ca dr Said (la care ma dusesem eu) era chiar de garda. M-a internat urgent, dar nu imi mai putea salva copilul. Nu mai era deloc lichid. Singura solutie era sa-mi provoace nasterea, ca nu se putea face clasicul chiuretaj...
Mi-a dat joi seara o pastiluta, iar vineri am sangerat mult, am avut contractii, am si lesinat, dar nu am „nascut” (nu stiu cum sa o numesc – nastere avort).
Sambata nu mi s-a mai facut nimic. Duminica mi s-a pus perfuzie cu ceva (nu mai stiu cum se numea fiola) – am avut cateva contractii, dar tot nu s-a produs... Doctorii au spus sa am rabdare pentru ca se declanseaza mai greu in conditiile in care fatul este mort si fara lichid. Practic, el nu ma poate ajuta din interior.
Apoi luni mi s-a pus iar perfuzie cu 3 fiole ca cea de duminica. Ceva contractii dar fara rezultat.
Insa marti mi s–a introdus un fel de tamponel cu substanta pe el. Seara s-a produs si „nasterea”. Ii spun „nastere”pentru ca a fost ca la o nastere normala. Cand contractiile aerau la 2 min, m-au pus pe masa si m-au tinut cred ca vreo 10 min asa, cu contractii, timp in care mi s-a luat tensiunea, mi s-a pus o perfuzie si asistentele aveau grija de mine. Apoi mi s-a facut o anestezie si mi s-a taiat firul. La scurt timp m-am trezit in pat.
Si asta a fost intreaga experienta... Joi, 28 februarie, m-am externat. Iar maine ma duc si la munca, dupa 2 saptamani. Cred ca ma asteapta ca pe painea calda Iar eu nu m-as duce deloc pentru ca nu vreau sa ma intrebe toata lumea despre ce am patit
Burticilor, eu va doresc o primavara frumosa, cu multe impliniri, sarcini usoare si la termen si muuuuulta sanatate!!! Va imbratisez cu drag si sper ca nu v-am intristat! Fiti tari si astept sa vad poze cu bebii!
Am sa incerc si eu sa recuperez capitolele necitite


17

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxy spune:

Sweety, multa putere iti doresc! Sper ca a tai colegi sa nu fie prea curiosi. Nu poti sa suni pe cineva mai apropiat de la servici si sa rogi sa anunte pe toata lumea sa o lase mai usor cu intrebarile?
Zic asta pentru ca acu cativa ani am avut si noi o colega cu o sarcina pierduta si desi isi revenise oarecum, ii era frica sa revina la servici de teama intrebarilor din partea colegelor. Asa ca o prietena de a ei ne-a rugat sa nu pomenim nimic de cele intamplate si daca va fi cazul ne va povesti ea la momentul potrivit. Te pup inca o data!

Oxana, mami de Rares (11.03.2009) si 22+ Letitia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxy spune:

Betty, sa stii ca nu esti dusa cu capul, sau daca esti, inseamna ca sunt dusa si eu. Rares are obiceiul sa se strecoare in patul nostru spre dimineata. Sunt nopti cand nu vine si cand realizez ca se face dimineata si el nu apare, pe cuvant daca nu ma gandesc la prostii. Vorba baiatului tau, ma duc sa verific daca respira. Asta cred ca vine la pachet cu meseria de mama.

Oxana, mami de Rares (11.03.2009) si 22+ Letitia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia_Rodica spune:

Sweety nu stiu ce as putea spune, cuvintele nu-si au locul. Eu iti multumesc ca ai facut acest efort sa ne explici ce s-a intamplat. Iti doresc din toata inima sa treci peste incident si sa ne dai repede vestea unei noi sarcini Multa, multa sanatate draga mea.


viitoare mamica de hocheist 18+ Lóránd

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ele spune:

Swetty am citit printre frisoane povestea ta.
Nu stiu ce sa zic, sa te fac sa te simti simti mai bine, sa uiti durerea asta .
Te pup!!..nu mai zic nimic...

Paula pb ta o am si eu...si indiferent cat as vrea sa pap seara salate eu vreau cald si gatit.

Elena & Denisa (26.10.2004)
22 saptamani

Mergi la inceput