Colectia de toamna-iarna 2005 (44)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Crissy ms am trimis pm pup

Eu sunt intoarsa pe dos ca o fetita de la piersicutzele lui i a facut o reactie la vaccinul de 6 luni, regres motor de 2 luni, nu mai manca, nu mai statea in funduletz, picioare, strabism, toate venite asa usurel si pe rand cam la 2 sapt dupa vaccin
Si are 4 copilasi, o cheama tot irina,e cea mai mica
Zilele trecute imi zicea cineva ca o mamica a avut o fetita irina care a murit la 2 ani si apoi a facut 2 baieti...

Sapt altfel pt V este numai in clasa pt ca dna nu vrea nimic extra, sunt 19 baieti si 10 fete, nu prea ii stapaneste

A pleaca in excursie la Pietrosani miercuri



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Monicabo, bravo fetelor pentru cum s-au descurcat anul trecut in tabara!

Nu ma mai complic cu alti parinti, mi-e greu sa caut si sa ne mai si potrivim cu perioadele...

Ilenutza nu tragediza! Lasa speculatiile cu numele, fiecare Irina cu destinul ei!
Ciudat ce a patit fetita respectiva, sigur e de la vaccin? Poate are vreo boala, saracuta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

ca de inceput de weekend (insorit si plimbaret speram si va dorim si voua) sa va povestesc niste faze simpatice cu ai mei:

- am dus-o pe Ana la sport; dupa grupa lor de pitici, in sala au venit niste barbati sa joace un basket. Acasa, Ana i-a povestit lui Cristi: "erau niste tatici maaari, aveau picioarele mai lungi decat mine !!! si aruncau mingea la cos de la marginea terenului!"

- Cristi a divortat de prietena lui din clasa pe motiv ca ea face prea multe greseli de scriere in biletele. si la dictare e dezastru.
(taica-su a fost super-incantat de criteriile inalte ale odraslei proprii ).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Ile, subscriu la ce spunea Lavi: fiecare copil cu destinul lui. Tare pacat de micuta de la piersicute .

Monica, wow, ce fete descurcarete ai! Bravo voua!

Lavi, acum, cand spui de Ami plimbareata, constientizez si eu ce repede a mai trecut si bebelusenia ei... Sa ne-o arati neaparat si la plimbare!

Miri, inca n-am ajuns sa pun juniorul la treaba pe vicky...

Se joaca ai mei de rup, mai ales zilele astea, ca a ramas fara teme. Aseara iar aveam 4 copii pe-acasa : dupa ce au terminat de insirat jucariile ("hai sa facem Lumea Jucariilor!!!"), au facut si o partida buna de-a v-ati ascunselea prin toate ungherele .
astept si eu cu nerabdare sa se incalzeasca, sa poata sta mai mult pe-afara...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Tare simpatic Cristi cu criteriile lui, cred si eu ca l-a apreciat ta-su, ca doar i-a mostenit gusturile

Si Ana scumpa cu picioarele alora, mai mari decat ea.

Noi we asta stam pe acasa pt ca viitorul plecam .
Plimbari placute!

Ce ati facut cu planurile pentru vacanta de primavara?

Apropo de Ami, eram eu suparata ca nu manca para data pe razatoare, azi i-am taiat-o in bucatele si surpriza, a mancat-o pe toata!

Si eu astept vremea buna sa o plimb pe Ami prin parc pe jos. Merg sa fac o prajitura. Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

La noi e Vinerea Mare azi, multa lume are liber, eu nu Rianna asteapta cu incantare sa vopseasca ouale de Paste.

Monicabo, felicitari pentru fetele tale descurcarete si independente! Rianna nu prea vrea sa plece/sa stea fara noi, poate si din cauza ca nu are frati/surori si s-ar vedea prea singura intre ceilalti. Cu membri din familie insa o putem lasa linistita, nu are probleme daca nu suntem prezenti.

Lavi, Ami e deja fetita mare, e gata sa manance ca un copilas, nu ca un bebelus

Maria-Alexia, draguti copiii tai
Unde plecati in weekend?

Ile, zic si eu ca fetele, sa te linistesti cu coincidentele de nume. Irinuca!
Imi pare tare rau de fetita de la piersicute, Rianna avea la gradi o fetita care a facut diabet la 2 ani ca urmare a vaccinului anti-H1N1.

Am aruncat si eu un ochi pe vicky ro si pot sa va spun ca un site asemanator foloseste invatatoarea Riannei pentru clasa ei, exercitii de genul ala au de facut acasa zilnic/saptamanal. Rianna deja se logheaza singura de multa vreme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Cum a fost prima zi de "Scoala altfel"? Noi suntem la "gradinita altfel"
Fetele (copii de la ei de la gradi) au fost de aui modelat pizza, si apoi i-a scos afara, in parc...
Maine se duc la gradina botanica, miercuri pe la muzeul satului (daca e frumos afara) joi la olarit, si vinri la modelat prajituri...
Ne-a si costat toata distractia asta, dar macar ei se distreaza, mai umbla, fac si altceva de cat activitatile specifice de gradi...

Pe urma vacanta si apoi iar de coada...

Acum e nebunia cu inscrierea la scoala, tb sa vad ce inv. sa aleg (la mareata asta cls pregatitoare), am niste emotii si un stress de nu mai spun. La anul va intra si cea mica...
La gradi a fost f simplu, ca era doar cate o grupa mica cand le-am inscris, si n-am avut ce sa aleg in gradi, a picat cine era... F simplu! Norocul nostru ca au fost ok dnele educatoare si n-a avut probleme. Nici sa cauti perfectiunea nu e o solutie, ca n-o gasesti pe nicaieri, si atunci nu mai faci nimic.........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

La Elise azi s-a discutat despre droguri; au asistat si la o mica sceneta cu persoane care lesina si cu asistenti care-i resusciteaza. A venit fii'mea acasa si mi-a povestit despre tigari (a retinut si despre fumatul pasiv), cafea, alcool (deja ni s-a interzis consumul de cafea-eu si bere-tat'su). Apoi s-au jucat (li s-a zis sa-si aduca jocuri/jucarii de acasa). Maine fac expozitie cu tartine , trebuie sa-si care de acasa toate ustensilele si ingredientele+sort.

lavi, salutari via fb de la silvia_d.

P.S. Ca un rezumat, Elise si-a promis ca ea va fuma doar la batranete, ca atunci oricum moare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Silvia a fost la Radio Guerilla si apoi cu rolele in Herastrau.
Maine clasa ei merge la Mogosoaia cu profa de muzica, la ceva concurs muzical, ca spectatori, dar Silvia ramane in scoala sa mearga la Cangurul.

Nati din pacate stau in casa toata saptamana, deseneaza, se joaca, le-am cumparat si niste caiete auxiliare de activitati, nu stiu ce mai fac. Imi pare tare rau ca nu a vrut doamna lor sa faca iesiri.

Monicabo, nu te stresa asa tare cu invatatoarea, in cel mai rau caz o muti daca vezi ca nu merge treaba bine.

Eu incep sa ma pregatesc pt minivacanta in sudul Italiei, de abia astept sa fal-fal .
Am insa putine emotii despre cum se va comporta Ami in avion. Zborul dureaza o ora si 45 de minute. Probabil va sta in brate la mine. Aveti ceva sugestii, sfaturi? Sa Sncerc sa-i dau sa manance in avion " ca sa treaca timpul" sau mai rau ne complicam si mai bine sa ii dau cat timp asteptam imbarcarea si in avion doar ? decolam la 20:45.

Nici cu fetele nu va fi usor pt ca m-au mostenit si le dor urechile la aterizare, va trebui sa le dau un Nurofen inainte. Pe mine m-a invatat ginecologul cum sa pufnesc ca sa nu ma mai doara, dar pe fete nu prea reusesc sa le invat.
Mi-e frica sa nu ma fi mostenit si Ami.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Crissy Elise!

Lavi, Rianna avea 7 luni cand a zburat prima data cu avionul, zbor de 14+ ore La aterizare si decolare imi spusese pediatra sa-i tin suzeta in gura (sau in cazul tau), a fost foarte ok. In rest, i-am pastrat programul de mancat/dormit exact la fel cum i l-as fi urmat acasa. Ea si acum a ramas cu sensibilitate la urechi in timpul zborului, acum ii dau guma sa mestece la decolare/aterizare si amelioreaza mult situatia.

Mergi la inceput