modificare a incadrarii in grad de handicap

modificare a incadrarii in grad de handicap | Autor: gabriela80

Link direct la acest mesaj

Buna ziua,
As avea nevoie de putin ajutor...
Incepand cu anul 2010 am fost considerata persoana cu handicap accentuat dobandit(neoplasm mamar stg -operat ,mastectomie si evidare ganglionara- carcinom ductal invaziv -G 3).
Ieri ,in urma comisiei anuale ,ma incadrez in gradul mediu si nu inteleg de ce,eu sunt inca sub tratament;
De la comisie nu mi s-a dat nici o lamurire mi-au spus doar ca au procedat in baza legii;Si sa fac contestatie,dar sa nu astept un raspuns prea curand,ca aceasta contestatie trebuie sa ajunga la Comisia Superioara de la Bucuresti si dureaza;
Am citit legea 448/2006 ,dar nu vad unde ar fi problema ...sunt acelasi om de acum un an ,cu aceeasi suferinta si acelasi tratament;
Poate ma puteti lamurii voi.

Ajutorul de handicap grad mediu este de 33lei/luna si ma simt mai mult umilita decat ajutata/sustinuta .

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabriela80

Buna ziua,
As avea nevoie de putin ajutor...
Incepand cu anul 2010 am fost considerata persoana cu handicap accentuat dobandit(neoplasm mamar stg -operat ,mastectomie si evidare ganglionara- carcinom ductal invaziv -G 3).
Ieri ,in urma comisiei anuale ,ma incadrez in gradul mediu si nu inteleg de ce,eu sunt inca sub tratament;
De la comisie nu mi s-a dat nici o lamurire mi-au spus doar ca au procedat in baza legii;Si sa fac contestatie,dar sa nu astept un raspuns prea curand,ca aceasta contestatie trebuie sa ajunga la Comisia Superioara de la Bucuresti si dureaza;
Am citit legea 448/2006 ,dar nu vad unde ar fi problema ...sunt acelasi om de acum un an ,cu aceeasi suferinta si acelasi tratament;
Poate ma puteti lamurii voi.

Ajutorul de handicap grad mediu este de 33lei/luna si ma simt mai mult umilita decat ajutata/sustinuta .


faci contestatia si astepti raspunsul (din cand in cand mai dai telefoane si intrebi de contestatia ta), s-ar putea ca sa fi incercat doar sa te intimideze in dmersul tau si sa dureze prea mult... eu zic la contestatie sa pui copii dupa toate documentele si cele de anul trecut si cele de la comisia asta, in mod cronologic, asta sa nu le dai sansa sa pretinda ca nu ai avut ce stiu eu ce la dosar....

e umilitor, dar asta se intampla nu doar in romania


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela80 spune:

Multumesc Nina.
Am facut de ieri contestatia,un formular tipizat in care eu doar am completat datele personale si numarul dosarului;nu am cum sa depun alte documente,dosarul cu toata documentatia ceruta,toate actele medicale sunt la ei;

Mergi la inceput