Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (17)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

A doua noapte cu somn de la 9 la 5! Dupa 2 sapt de 4-5-6 treziri. Oare sa se fi reglat somnul? As vrea eu sa ramana asa... in schimb n-am dormit eu, f agitat somnul, cu vise multe, ma tot uitam la el sa vad daca e ok.

Adriana nasol cu bronsiolita, ce trat v-a dat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Buna dimineata,
La noi e ceata si urat, vreme umeda sper macar voi sa aveti un timp mai bun. Multumesc de cafea, am savurat-o deja si a fost yamiii.
Paul a dormit pana la ora 10 cu o pauza intre 03,38 si 05,20. Nu stiam ce sa ii mai facem, dadea din picioare si se foia, i-am dat san, a mancat putin dar nu a adormit inapoi, l-am plimbat, l-am schimbat, i-am cantat. In cele din urma i-am spus sotului ca ma duc sa ii fac putin lp. I-am pregatit 90 ml, era intuneric in camera dar a auzit cand agitam sticla si asa s-a prins de ea si a dus-o la gura , a uscat efectiv sticla si apoi a picat lat de somn. I-o fi fost foame copilului, nu i-a ajuns lm de la mine si mai vroia si noi ii cantam cantece de leagan .
Acum e pe canapea cu Ana si se joaca, le iubeste tare pe surorile lui, cand le vede se lumineaza la fata .
Am pus niste pulpe dezosate la cuptor si ma duc sa termin supa. Poate reusesc sa fac si un pate de casa , nu am mai facut niciodata.

Sa avem o zi frumoasa!

PS Daniela, ce mai face Emma draga?

La Multi ANi Irina Gabriela!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

'neata!
lml irina!!!
sanatate boboceilor bolnaviori!
ma bucur sa vad ca incep boboceii sa doarma mai bine

david a papat aseara pe la 7 si a adormit...a scancit pe la 10, i-am dat tzitzi in timp ce ma uitama la "romanii au talent", apoi a dormit pana la 5,30!..a papat si a dormit iar pana la 7, cand n-a mai fost chip s-adoarma...el vad ca are zile si zile...
despre kk, omul cat traiaste invata...aseara in loc de cereale i-am dat lp...a papat si apoi a facut kk...am decis lucrul asta dupa ce ieri i-am facut o clisma ca se scremea de numa' si facea doar bobite si dupa clisma a iesit putin si tot tare!...asa ca m-am gandit ca nu era hidratat suficient...
el aproape are deja 3 mese de solide, e cam mult si repede ... am inceput cu cereale, apoi i-am dat morcovel...am adaugat dovlecel, apoi am scos morcovul ca constipa si pentru a scapa de constipatie i-am dat mar, para, pruna...am respectat 3-4 zile la fiecare, dar tot se pare ca papa prea multe solide si prea putine lichide...
nu stiu ce-nseamna o hidratare suficienta la un bebe diversificat... citisem ca sa-i dau apa, suc de fructe, ceai intre mese, dar nu stiu cat..
am sunat si pediatra, mi-a zis sa-i schimb lp sa-i dau hipp combiotic, cica a avut rezultate cu acest lp la copii cu probleme care faceau kk doar cu laxative...si sa-i pun in fructe seminte de in macinate..aici iar am o nedumerire, semintele de in erau baza in colon help si era musai sa bei 2 pahare de apa dupa praful dincolon help pentru a nu se umfla semintele si a obtine efectul nedorit de constipatie...or lui david nu pot sa-i dau asa multe lichide incat sa fiu sigura ca semintele alea s-au umectat suficient..
in ultimele zile n-am scapat de lp, am avut zile cu 1 bibe/zi sau cu 2..doar atat lp a mai papat...in rest, dimineata, noaptea, intre mese, a papat san...acuma nu stiu daca s-i schimb lp-ul, parca mi-e groaza sa schimb iar, in acelasi timp ma gandsc ca daca papa putin, macar sa fie bun..
hai ca m-am intins si eu cat casa poporului..
pupici

p.s. si la cluj e o vreme de tot rahatul, ploua, rece, fara soare..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Carmen eu fac des pate de casa, iese cam uscacioas asa, dar e f bun. Acum nici nu stii ce sa mai mananci, n-ati vazut ca toate-s cu tampenii, lapte, carne, fructe, legume, etc. Am inteles ca in ficat se duc toate antibioticele si hormonii, noi mancam de 1-2 ori pe sapt, acu i-am zis sotului sa nu mai cumpere. Deja am inceput sa "cersesc" de la unul altul cate unul de pui de tara pt Calin. Am gasit si o sursa de tara de curcan, legume mai gasesc la tarani, oua iau de la cineva tot de tara. Nasol oricum... nu-i putem feri de toate dar macar acum cand sunt mici si au sist imunitar in formare si riscul de alergii e mare...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Corina pune-i si tu mai putine seminte, eu nu am folosit dar ma gandesc, nu pot fi hidratate bine inainte? Oricum le pui in fructe si fa-le mai subtiri. Zic si eu... eu as schimba laptele daca e nevoie, trebuie sa-i gasesti o formula sa nu se mai constipe.

I-am dat avocado azi cu mar, nu s-a dat in vant dupa el, in sensul ca daca-i place ceva trage cu ambele maini de lgta, dar l-a papat. In schimb piureul de legume de azi si ieri nu i-a placut, i-am pus cartof in el. Nu l-am fortat, apropo de asta, niciodata sa nu apelati la pacaleli sau alte artificii ca sa pape ceva ce vreti voi, nu-i place, asta e, stiu ca e greu pt ca tocmai i-ai facut mancarea si el nu papa, dar nu e bine pt ca apare frustrarea la masa si nu va mai fi ceva placut. Eu am gresit asa la David si nu a fost placere niciodata la masa, a mancat ca a trebuit. Tin minte ca-i atragea sotul atentia ca sa pape sau ii puneam ceva sa se joaca in scaunel, mare prostie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Buna dimineata,
Va servesc cu o cafea aburinda . Sa aveti o zi insorita si calduroasa! Aici nu poate fi vorba de asa ceva, m-am uitat pe vreme in avans pe accuweather.com si am vazut ca toata luna o ducem in ceata, ploi si lapovita,macar m-am pregatit psihic pentru asta .
Mirabela a iesit bunut pateul. Mi-a spus si mie dr cand era Ana mica ca in ficat sunt colectate toate chimicalele pe care le inghit puii, dar pe bune ca nu stiu ce sa le mai dau sa manance. De vreo 2 sapt nu le-am mai cumparat cereale dulci, salam si alte semipreparate cumpar rar, ce sa le mai dau la micul dejun? Nu stiu cum mai putem trai sanatos in timpurile astea, ca nici aerul nu e "curat".

O zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alive spune:

Neata, fetelor! Si noi incercam sa mancam mai sanatos, dar nu gasim prea multe variante. La micul dejun macam cam asa: paine prajita cu unt si usturoi (cand stam acasa ),cereale intergale cu fructe uscate si lapte, paine cu unt si miere, gem de la mama, pastrama de pui, cascaval, telemea, si bineinteles, oua cam de 3 ori pe sapt. Cam atat, nu imi vine sltceva acum in minte... La pranz e mai usor, ca mancam f multe legume. Eu de cele mai multe ori pun cam 3 chestii pe farfurie, ex: amestec de legume, pireu si snitel de pui. Seara chestii mai usoare, gen gris cu lapte, macaroane cu branza etc. Mai spuneti si voi ce mancati sanatos poate ne mai inspirati si pe noi.

Ieri am fost cu Iustin la o nunta, a fost cumintele, a plans de fiecare data la aplauze...am zis ca trebuie sa mai aplaudam si noi pe acasa, sa se obisnuiasca baiatul Nu a prea dormit, a fost tare obosit aseara, abia l-am culcat.

Ne-am si uitat caruciorul in parcare la Carrefour, noroc ca au venit unii cu masina dupa noi si ne-au spus, ne-am intors repede si l-am gasit. Of of...am tras o sperietura.

Ma duc si eu sa pun de o cafea, sunt cam obosita si avem si musafiri la pranz, dar na...bine ca suntem sanatosi, ca restul le facem

O duminica frumoasa si linistita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaomaria spune:

Buna dimineata, fetelor.

Noi credeam ca suntem mai bine, ca a venit dr ieri si a zis ca n-au nimic fetele, nici la plamani, nici in gat. Doar cea mare mai avea un pic de conjuctivita. Si am fost la niste prieteni si a ramas M la ei, ca au o fetita de acceasi varsta, iar acum dimineata ma suna mama sa-mi zica ca mi-a facut fata febra 39.9. Si a facut si frisoane. Stau ca pe ace ca nu e langa mine si n-o pot ingriji si sunt tare suparata ca nu pot sa-mi imaginez ce are, daca dr a zis ca nu e nimic.

Va pup pe toate si sper sa aveti o duminica mai buna decat a mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alive spune:

Corinuka, baietelul meu cel mare a fost extraordinar de constipat ditotdeauna. De cand am inceput sa ii bag cate putin(o lingura) ulei de masline in lapte, face f normal si fara sa se chinuie deloc. Nu stiu daca e ok la bebelusi, cauta pe net, dar stiu ca pe la inceputul diversificarii mai sunt retete recomandate care contin si ulei de masline, deci ar trebui sa fie ok, o lingurita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Multi pupici !
O duminica frumoasa!

Mergi la inceput