cum se face couscous

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Am citit eu pe undeva de retzeta asta,asa ca m-am gindit ca la ast te referi dra nu eram sigura.

Insa nu retzinusem ca intregul festin se numeste cous-cous,eu stiam doar de granulele de cous-cous.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui osna

dana te astept cu impresii.
eu maine am drum la magazinul turcesc si vreau sa cumpar cous-cous si bulgur.am gasit cateva retete noi pe care vreau sa le incerc.



va invit in bucataria mea




Apoi le pui aici,da?

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianama spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mik


La musulmani vinerea e sarbatoare si asa cum facem noi sarmale (adica la mine in familie) la ei se face mincarea de cous-cous care se compune din :
- granulele fierte pe aburul de la etajul de jos
- carnea (de miel, pui, vita) fiarta domol cu legume puse pe rind
- legumele (naut, o varietate de napi, morcovi, dovlecei) citeodata varza si bostan
- zeama de la carne (o supa concentrata) servita ca sos
- un sos picant facut din zeama de carne si pasta de ardei iuti (Harissa)

Pe aseaza toate pe platouri si in castroane mari si fiecare se serveste.


Mik.


Eu a inteles ca e un vas de lut...
Cu e asta cu etaj....nu inteleg.
O colega i.a spus ca e ca o sita pusa deasupra oalei in care se fc restu mancare.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Diana, couscousiera se pune pe foc si ai doua nivele in care : jos fierbi carnea si legumele, deasupa granulele de cous-cous in aburul de la zeama de jos. Nivelul 2 e plin plin de gauri.
Se poate sa fie si din lut, insa nu am vazut.
Am gasit o imagine si o explicatie :
http://es.wikipedia.org/wiki/Cuscusera
(pagina in spaniola e mai completa decit alte limbi)


Alta mincare cu diverse si carne e tajinul care se face intr-un vas de lut :
http://www.darnna.com/phorum/read.php?5,74501
Si asta se acompaniaza de cous-cous granule pregatit simplu.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

hmm, Sunt doua tipuri de cus-cus
Cel semoule, granule marunte, medii care se pot face si fara sita aia speciala.
la un pahar de granule se pune un pahar de apa cu sare(ochiometric) la fiert care se varsa peste cus-cusul pus in prealabil intr-un castron. Adaugati si o nuca de unt moale. Puneti capac si lasati 3-5 minute, apoi luati o furculita si amestecati fin. Este gata cand nu se desprind granulele, nu se fac cocoloase.
Noi il servim ca garnitura langa un pui cu sos, genul tajine.
Fetele din afara,ca aici n-am vazut, vedeti ca sunt condimente speciale pentru cus-cus, se pudreaza nitel cand este preparat si da gustul ala putin oriental. F bun de altfel

Al doilea fel, este cus-cusul gen paste. Au duritatea pastelor, se prajeste si se adauga treptat supa de pui care este incorporata in acest cus-cus, in genul rissoto. Foarte bun si acesta se serveste ca si garnitura de asemenea.
Dezavantajul...ingrasa, da-i bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianama spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mik


Diana, couscousiera se pune pe foc si ai doua nivele in care : jos fierbi carnea si legumele, deasupa granulele de cous-cous in aburul de la zeama de jos. Nivelul 2 e plin plin de gauri.
Se poate sa fie si din lut, insa nu am vazut.
Am gasit o imagine si o explicatie :
http://es.wikipedia.org/wiki/Cuscusera
(pagina in spaniola e mai completa decit alte limbi)


Alta mincare cu diverse si carne e tajinul care se face intr-un vas de lut :
http://www.darnna.com/phorum/read.php?5,74501
Si asta se acompaniaza de cous-cous granule pregatit simplu.


Mik.


Da acela e vasul de lut....de care mi sa explicat....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Eu am facut ultima data un couscous mai fusion, asa.

250g de ciuperci baby champignion (din acelea mici, mici), spalate si taiate in patru. Puse intr-o cratita la calit cu o lingura de ulei si putina apa. Apoi am adaugat o legatura de ceapa verde taiata marunt si cam 25g de ghimbir ras - cca o lingura (daca nu va place prea aromat, puteti pune o lingurita). Lasate sub capac sa se patrunda putin, cca 5-7 minute. Am mai pus apoi putina apa, am lasat sa dea un clocot si am adaugat 1 ceasca de couscous direct in cratita. L-am lasat cca 2 minute acoperit pe foc mic, am stins focul si l-am lasat tot acoperit pentru cca 10 minute. Am afanat cu o furculita si apoi am mancat cu sos de soia (de-aia i-am zis ca e fusion: couscous cu ghimbir si sos de soia). Au iesit cam 2 portii. Bun, bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

readuc subiectul mai in fata cu o reteta noua.

zucchini umpluti cu cous-cous


-4-5 zucchini
-1 ceapa mare
-3 catei usturoi
-1 cutie rosii tocate
-200g cous-cous
-200ml supa de legume
-3-4 linguri ulei masline

zucchini se spala si li se taie un capac pe lungime.se curata cu grija,cu ajutorul unei lingurite miezul si acesta se toaca impreuna cu ceapa si usturoiul.se pun la calit in uleiul incins.dupa 5 min se adauga supa(sau apa) si rosiile tocate,cous-cousul.se lasa sa scada lichidul,se condimenteaza cu sare,piper,putin patrunjel verde tocat.

cu aceasta compozitie se umplu zucchini care se aseaza in tava de cuptor.se toarna deasupa 100ml supa+cateva linguri sos rosii si se pune tava la cuptor,la 185grade pentru 35-40min.din cand in cand se toarna cu lingura sos din tava peste legume.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

osna,sunt sigura ca au fost deliciosi.

Uite eu cochetez cu ideea de aface sarmalutze cu ciuperci,insa sa pun bulgur si cous cous.

Oare sa mai pun si un pic de orez sau sa ma limitez doar la cele doua?

sarmalutzele as vrea sa le fac cu varza acra,am in congelator niste foi d evarza ce.si asteapta cam d emult rindul.

(retzeta cu cous cous si brinza feta...nu prea a fost pe gustul meu,e adevarat ca mie mi-a iesit foarte sarata si poate de asta nu i-am putut savura adevaratul gust.)

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

dana eu am mancat zilele trecute la vecina mea sarmale de post cu ciuperci si bulgur(sotul ei e turc si se mananca aproape zilnic la ei bulgur).orez nu mai aveau,ceva morcov razuit,ceapa si condimente specifice lor cam asta am detectat....au fost foarte bune!

Mergi la inceput