Test ovulatie

Test ovulatie | Autor: GabiIuli

Link direct la acest mesaj

De 6 zile fac teste de ovulatie,care au iesit negative pana acum, dar am o intrebare: daca ovulul este fecundat la scurt timp dupa ovulatie, testul de ovulatie iese pozitiv sau negativ? Ca poate eu tot astept ovulatia iar ovulul e deja fecundat...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bubuali spune:

Spune-ne te rog de cate zile ai ciclul menstrual si in ce zile ai facut testele?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GabiIuli spune:

Am ciclul menstrual de 29-30 zile, prima zi a ultimei menstruatii e 18 februarie, testele le-am inceput de luni 25 februarie. Ne dorim mult un copil si de sambata trecuta in fiecare seara . Luna trecuta nu a fost sa fie si ne-am pus toate sperantele in luna asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubuali spune:

Eu cred ca de acum in colo o sa fie,poate le-ai facut prea devreme...mucusul l-ai observat?si intr-adevar testele de ovulatie pot fi folosite si ca teste de sarcina dar atunci cand intarzie menstruatia...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Sunt de acord cu bubuali, ca le-ai facut prea devreme dar raman la parerea mea ca o ecografie transvaginala e mult mai relevanta pentru monitorizarea ovulatiei decat testele. Sexul zilnic e contraindicat pentru ca pur si simplu ce e prea frecvent dauneaza calitatii spermei.
Inainte de ovulatie e ideal o zi da si una nu si cand e confirmata ovulatia puteti incerca in fiecare zi acele 3 zile de peak cum s-ar zice.
In mod normal la un ciclu de 29-30 zile ovulatia se produce undeva in zilele 12-17 deci cu testele sigur te-ai grabit.
Iar testul de sarcina se pozitiveaza cam la 12 zile de la ovulatie deci in ziua in care ar trebui sa apara normal menstruatia. Stiu ca e greu sa astepti ziua testarii dar nu sunt decat bani aruncati daca faci testele prea devreme.
Sa iti dau exemplul meu: menstruatie pe 3 iulie, ovulatie pe 16-17 iulie, test sarcina pozitiv dar slab (abia vizibil) pe 30 iulie.



34+ Anna Patricia
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GabiIuli spune:

Am repetat testul de ovulatie azi dimineata si e POZITIV. Am niste emotiiiiiiiiii, sper sa vina bebe luna asta. Aseara am .Ce sa fac azi? Pauza sau iar? Cum e mai bine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubuali spune:

Cat de pozitiv era testul?adica spune-mi cum era cea de-a doua liniuta in functie de prima?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Eu as zice ca fie in seara asta fie maine dimineata sa .
Durata de viata a spermatozoizilor ajunsi in trompe este destul de mare incat sa fii acoperita daca faci sex la 36 ore.
Eu cand am conceput-o pe iubirea mica din burtica am facut sex o seara da si una nu din ziua 5 pana in ziua 12 si din ziua 12 pana in ziua 18 am facut o data la 36 ore in medie (uneori la 7 dimineata, alteori la 3 noaptea, alteori inainte de pranz... eram in concediu si cand ni se parea ca au trecut destule ore de la ultima intalnire fierbinte ne adunam iar pe asternut).
Practic am ovulat in noaptea de 16 spre 17 si sex am facut in noaptea de 15 spre 16 (la 3 dimineata) si apoi in dimineata zile de 18 (pe la 7 dimineata mai precis).

Ovulatia are loc in ziua in care ambele liniute de pe test sunt la fel de intense.


35+ Anna Patricia
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Tardyferon, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GabiIuli spune:

Liniutele sunt la fel de tare colorate, se vad maxim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubuali spune:

Atunci dati-i bataie,sa fie cu noroc...si sa stai ceva timp intinsa dupa...
.......si daca vrei sa mai vorbim ne gasesti la topicul acela cu...Yuppi.felicitari...
Te pupam si mai vorbim...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GabiIuli spune:

Doamneeee am facut iar un test de ovulatie acu 15 minute si a iesit negativ.....s-a produs oare fecundarea ????? Am stat intinsa de fiecare data dupa contact, mai bine zis nu m-a mai ridicam din pat pana dimineata, si prima ora dupa stateam cu picioarele sus

Mergi la inceput