LMA Fluturasi minunati !!! 2011 (47)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

'Neatza, mamici!

Si eu sint zombie Somleac...


Citat:
citat din mesajul lui miki1979


hmm, ce faci la ora asta pe net ?il faci pe bebe activ noaptea
lasa ca mai ai timp pana la vara, revine ea la obiceiuri mai bune decat ascunsul

mami de 2 prichindei


S-a trezit L azi-noapte si a stat de la 1 pana la 3 jumatate treaza ca o maimuta nu plangea, nu o durea nmk ca am intrebat-o, ba vroia apa, ba vroia sa manance apoi mi-a zis ca nu vrea nani, dar se freca de zor la ochi, se dadea jos din pat (am luat-o intre noi) si pleca la plimbare pe intuneric, se supara daca o urcam inapoi, pe urma pe la 2 jumatate mi-a zis ca vrea "papa" , i-am adus banana n-a vrut, mi-a cerut iar apa, apoi paine goala si a mancat o felie intreaga (cred ca i se facuse si foame intre timp), a baut o tona de apa dupa aia si a trebuit sa-i schimb pampersul ca exploda si dupa toate astea era ora 3 si ceva si ea tot zicea NU NANI!!! Dupa inca ceva frichineala a adormit in sfarsit intre noi, eu am stat pe marginea patului cu mainile pe burta sa nu-mi dea picioare in ea si m-am trezit intepenita, ea la 7 si un sfert bombanea prin casa


De cateva seri asa face noaptea, se trezeste din senin si o aud vorbind prin camera ei, dar de obicei reuseam sa o readorm in maxim jumatate de ora, insa aseara nu stiu ce-a avut...
Mai patiti vreuna asa ceva?
Drept sa spun asta coincide si cu mersul la gradi, deci desi pare ca s-a adaptat f f repede si incredibil de bine, noaptea face treburile astea, se mai si miorlaie asa uneori....





Happy Mom si S23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

neata

LA MULTI ANI SARA, sa fii sanatoasa puiut frumos te pupam cu drag si iti uram tot binele din lume


yvy, parca imi aduc aminte ca e o etapa normala asta cu trezitul noaptea si umblat si vrut activitati...mai ales daca coincide cu gradi, parca e chair o consecinta...trecatoare..asa ca rabdare mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Buna mamici!
Ce activitati de noapte aveti!
La multi ani SARA! IONY sa va bucurati de ea si sa fiti sanatosi si fericiti!


Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
38 saptamani+ AMR 2 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Miki foarte bun pentru sistemul urinar este sucul de merisoare, care e foarte bun la gust. Tin minte ca in state chiar se consuma la greu. Nu stiu de unde ai putea face rost, dar cred ca la magazinele astea cu chestii bio trebuie sa fie. Asta pe langa ce va recomanda medicul, uneori lucrurile mici pe care le faci in fiecare zi au efect mai mare decat medicamente, operatii. Socrul meu era planificat peste 3 luni la operatie de prostata. Si a citit undeva ca trebuie in fiecare dimineata pe nemancate sa iei 70 de seminte de dovleac crude timp de 60 zile . Ei si ce avea de pierdut decat sa incerce. Si pe cand s-a dus la control l-a intrebat medicul ce a facut ca nu mai trebuie operat.
Yvy si noi am mai avut de astea. O sa-i treaca. In ce priveste scutecul mai este vreme. Eu sunt pe scutece lavabile. Si majoritatea mi-s pe marime unica adica de la 3 kg-16 kg si le pot folosi si la una si la alta. Numai pt cresa folosim scutec normal. Folosim intre 0-2 scutece pe zi, in sensul ca uneori vine cu scutecul ce il pun dimineata uscat, il scot si il pun a doua zi, si apoi ii pun de acela lavabil sau cu funduletul gol sau cu chilotei, depinde cat is de ocupata si ea cata apa bea.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
38 saptamani+ AMR 2 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui felicitas

Miki foarte bun pentru sistemul urinar este sucul de merisoare, care e foarte bun la gust. Tin minte ca in state chiar se consuma la greu. Nu stiu de unde ai putea face rost, dar cred ca la magazinele astea cu chestii bio trebuie sa fie. Asta pe langa ce va recomanda medicul, uneori lucrurile mici pe care le faci in fiecare zi au efect mai mare decat medicamente, operatii. Socrul meu era planificat peste 3 luni la operatie de prostata. Si a citit undeva ca trebuie in fiecare dimineata pe nemancate sa iei 70 de seminte de dovleac crude timp de 60 zile . Ei si ce avea de pierdut decat sa incerce. Si pe cand s-a dus la control l-a intrebat medicul ce a facut ca nu mai trebuie operat.
Yvy si noi am mai avut de astea. O sa-i treaca. In ce priveste scutecul mai este vreme. Eu sunt pe scutece lavabile. Si majoritatea mi-s pe marime unica adica de la 3 kg-16 kg si le pot folosi si la una si la alta. Numai pt cresa folosim scutec normal. Folosim intre 0-2 scutece pe zi, in sensul ca uneori vine cu scutecul ce il pun dimineata uscat, il scot si il pun a doua zi, si apoi ii pun de acela lavabil sau cu funduletul gol sau cu chilotei, depinde cat is de ocupata si ea cata apa bea.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
38 saptamani+ AMR 2 s


da, felicia, multumesc, stiu de sucul de merisoare..il consumam la greu, si ca suc/fructe uscate si ca sirop farmaceutic..uractiv ia in permanenta si urinal etc..i-am luat si de la forever...

cum e cu scutecele lavabile ? e greu sa stai sa le speli ? sunt groase, adica se vad tot ca pampersii sau ca niste chilotei ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Nu e greu deloc sa le speli ca le spala mashina . Sunt ca niste scutece normale , doar ca sunt mai grosute ca si cele de unica folosinta si mai frumusele. Plus ca pot da dependenta. Cu greu ma abtin sa nu mai cumpar. Sunt de atatea feluri, culori, firme. Si mai ales cand incepi de la primul copil cum a fost la noi e foarte economic.
Eu asta vara ii dadeam la Miriam fara nimik deasupra, chilotei etc. Pentru ca am cateva cu print-uri foarte frumoase.
Sanatos nu mai spun. E fara chimicale, geluri etc.
Intr-adevar nu sunt foarte ieftine, dar in timp se amortizeaza investitia. Sunt mamici care au avut copilasi cu iritatii grave sau cu infectii urinare, si dupa ce au trecut pe lavabile, au uitat de probleme. Eu sincer fac asta pentru ca incerc sa fiu mai eco friendly si pentru sanatatea copiilor mei. Nu m-am gandit la aspectul economic, dar el exista si l-am constat. Am avut aproape un an in care consumam o cutie de 52 de pampers la 4 luni aprox. Ceea ce eu zic ca este ft. putin. Foloseam doar la drumuri lungi, iesiri lungi in oras.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
38 saptamani+ AMR 2 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

SARA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

La multi ani printesica mica si frumoasa SARA!!!!! la multi ani mami!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

LA MULTI ANI SARAAAAAAAAAAA
SA FII SANATOASA SI TOT CE ITI DORESTI TU MICUTA SA SE INDEPLINEASCA!

yvy voi incerca sa nu o defavorize pe antonia cu preqa multe
clar va avea putin influentata viata de faptul ca surioara ei e bolnavioara
asta e
e un fapt real
am trimis-o deja la gradi de luni
doar ca voi fi mult mai prevazatoare decat pana acum
oricat ai vrea sa fii ca inainte atunci cand ai un copil bolnav nu mai e totul ca inainte
acasa nu e nici o deosebire
doar ca incerc sa ii explic antoniei cu ce sa aibe grijaatat
si eu stiu cum e sa ai un frate mai bolnavicios si implicit mai alintat dar acum ca si adult prefer sa stiu ca sunt sanatoasa si nu port pica nimanui
ba o inteleg perfect pe mama
o sa intelegi cum e cu doi cand vei avea si al doilea bebe
e total diferit decat in teorie sau decat a fost poate in familia ta sau a altor prieteni pentru ca tu vei fi cea care decide cum vrei sa fie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

miki doamne
sanatate maxima si vouaaaaaa!!!!

Mergi la inceput