va rog ajutati-ma!!!!

va rog ajutati-ma!!!! | Autor: ancatelebus

Link direct la acest mesaj

buna seara!!! va rog sa ma ajutati cu un sfat!!! am doua fetite nascute prin cezariana la doi ani diferenta,acum am ramas iar insarcinata dar au trecut doar 8 luni de la ultima cezariana , doctorul mia recomandat intrerupere de sarcina, dar eu nu vreau ... va rog ajutati-ma!!! as vrea sa pastrez sarcina!!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Citat:
citat din mesajul lui ancatelebus

buna seara!!! va rog sa ma ajutati cu un sfat!!! am doua fetite nascute prin cezariana la doi ani diferenta,acum am ramas iar insarcinata dar au trecut doar 8 luni de la ultima cezariana , doctorul mia recomandat intrerupere de sarcina, dar eu nu vreau ... va rog ajutati-ma!!! as vrea sa pastrez sarcina!!!


anca, doar medicul iti poate spune ce sa faci, e riscant

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Cere si parerea altui medic. O colega a facut 2 cezariene si a fost ok, a ramas a doua oara la 10 luni dupa prima nastere. La tine fiind a treia... intreaba si alt medic...

34+ Anna Patricia
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Cunosc o fata cu 4 cezariene apropiate ca varsta, iar aici, pe forum, am citit si de 7...bine...in alta tara...
Cauta mai multe pareri de doctori!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

Fata cu sapte cezariene e din Romania,a nascut in Bucuresti.eu zic sa schimbi medicul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Eu imi amintesc ca medicul meu, chiar si pentru o a doua sarcina, recomanda sa treaca minim 2 ani intre nasteri, daca a fost vorba de o cezariana.

Pana la urma este vorba de riscurile pe care ti le asumi. Nu si le asuma chiar medicul (desi nici lui nu i-ar conveni sa ti se intample ceva la nastere), totusi tu ar trebui sa fii direct interesata de ce nu se recomanda nasterile in interval scurt in acest caz, ce ti s-ar putea inampla, care ar fi consecintele etc.


Sigur ca poti sa ceri mai multe pareri, dar daca un medic e prudent nu inseamna ca e si prost. Poti sa gasesti oricand alt medic care sa-ti spuna ca e ok...dar trebuie si tu sa stii despre ce este vorba si sa iti asumi riscurile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

cred ca cea mai buna parere si-o poate face medicul cu care ai nascut . standard ei recomanda anumite lucruri . insa este vorba de fiecare in parte , de particularitatile organismului . daca nu au fost probleme post operator , eu cred ca poti risca .

stiu ce simti , nici eu nu as face avort , insa daca iti pune viata in pericol , atunci te gandesti ca mai ai deja 2 bebe acasa care au nevoie de tine .

asa exemple sunt multe , dar fiecare suntem unici .
o prietena care a facut cezariana acum 4 ani a nascut de curand si prima taietura inca nu era bine inchisa pe interior .
alta prietene a nascut prin cezariana 2 copii la 10 luni diferenta . deci 2 cezariene intr-un an si este foarte bine .

ai incredere in medicul tau si fii hotarata cand ii spui ca nu faci avort . va cantari cu intelepciune decizia ta .

succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Practic tu ai facut cezariana acum 8 luni si pana vei naste copilasul din burtica mai trec inca 7-8 luni, nu?
Deci ar fi 1 an si cam 3 luni intre cezariene.... ceea ce nu e mult dar nu e nici putin, depinde mult si de cum s-a vindecat incizia anterioara.
Lasand la o parte parerile gen "avortul e o crima" si "ai 2 copii acasa care au nevoie de tine"... daca tu nu vrei sa intrerupi sarcina aceasta cauta un medic bun care sa iti explice clar care sunt riscurile si sa te ajute sa iei o decizie.
Parerea mea personala e ca cel mai mare risc in cazul in care alegi un chirurg obstetrician bun ar putea fi necesitatea unei histerectomii odata cu aceasta urmatoare cezariana. Pentru ca si eu voi naste prin cezariana am discutat si para-discutat problema cu medicul meu si riscul de deces in urma complicatiilor unei cezariene este foarte scazut. Dar te rog sa nu ma crezi pe mine pe cuvant ci sa intrebi un alt doctor decat cel cu care ai vorbit deja. Te sfatuiesc asta si pentru ca eu am facut o intrerupere de sarcina si a fost cea mai ingrozitoare decizie pe care am luat-o in viata mea, am regretat-o intotdeauna, nu mi-am revenit la "the old me" desi au trecut mai bine de 10 ani de atunci, nu m-am putut ierta desi stiu ca rational vorbind daca nu as fi decis asa s-ar fi intamplat probabil dezastre mai mari cu viata mea... dar treburile astea nu ti le zice ginecologul caruia ii e simplu sa-ti zica sa intrerupi ca sa nu se complice el prea mult cu tine.


34+ Anna Patricia
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancatelebus spune:

va multumesc pentru sfaturi!!! maine ma duc la cluj la alt doctor sa mai cer o parere, oricum nu vreau sa fac avort....va multumesc inca odata!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

mult succes ancatelebus

Mergi la inceput