Varsta potrivita pentru a avea un copil

Varsta potrivita pentru a avea un copil | Autor: madalina93

Link direct la acest mesaj

Buna,as vrea sa spun depre mine ca sunt o fata de 20 de ani m-am casatorit anul trecut si am inceput sa imi doresc foarte mult un copil trebuie sa recunosc iubesc copii sunt inebunita dupa ei si sotul meu isi doreste un copilas si este la fel ii plac foarte mult copii.Avem doar o problema suntem plecati amandoi in strainatate la munca in Italia pentru a ne face o casa a noastra .Multi tineri nu isi mai gasesc rostul in tara si pleaca afara.Eu as vrea sa stiu daca este prea devreme pentru a avea un copilas sau este momentul potrivit .Cu totul ca inca nu avem o casa a noastra in romania dar speram sa o facem in cativa ani .As vrea sa stiu doar daca este timpul potrivit pt a avea un copilas......

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

frumos subiect!
Poate un picut cam devreme ... insa daca el(copilul) vrea sa vina, lasa-l sa vina in viata ta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Locuind in It. probabil ai vazut ca marea majoritate a fam.fac copii dupa ce reusesc sa aiba cit de cit o siguranta financiara ,o casa si serviciu care sa-ti permita o viata decenta .
In ziua de azi e destul de greu, mai ales daca nu ai pe nimeni care sa-ti dea o mina de ajutor atunci cind ai nevoie.
Cheltuielile pt.a creste un copil sint destul de mari,de multe ori destul de greu de suportat ,nu imposibil ,depinde de fiecare dintre noi .
Se spune ca copii nu aduc niciodata saracia ,ne fac fericiti ,mai bogati sufleteste ,ne dau multa bucurie dar ne obliga intr-un fel sa fim responsabili.
Eu cred ca la 20 ani e cam devreme pt.a avea un copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


daca crezi ca sunteti in stare sa-l cresteti voi, fara a-l trimite prin Romania sa creasca cu bunicii ani de zile, timp cit voi munciti in Italia, este o virsta frumoasa sa aveti copii; iar copilul va creste fericit cu parinti tineri, pe care-i va avea ani multi in viata;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Ganditi-va si daca vreti sa faceti altceva inainte de a face copilul: sa calatoriti, sa invatati etc. Sunt lucruri care se fac mai usor inainte de a avea copii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magda550 spune:

Cred ca nimeni nu poate raspunde la intrebarea asta in locul tau. Depinde atat de mult de felul de a fi al fiecareia, de dorinte, de aspiratii... Eu la 20 de ani eram cu capul in nori, am mai copilarit pana pe la vreo 25-26, cand l-am cunoscut pe actualul meu sot. Si ne-a mai luat inca 4 ani sa facem si un bebe, aveam fix 30 de ani cand s-a nascut. Mie personal mi s-a parut varsta ideala, atat pentru mine cat si pentru copiii mei. Mi-ar fi placut sa fiu o mama tanara, e adevarat, dar nu as fi avut atata rabdare si atata lipsa de frustrari cu ei, sunt 100% sigura. Acum sunt satula de "trait viata", de nebunii, de calatorii, de mers in cluburi, cu gasca etc, eram disperata dupa o schimbare fundamentala in momentul in care am decis sa purcedem la treaba :)

Dar toate astea sunt valabile la mine. De-asta spun ca fiecare stie cel mai bine sa isi raspunda singur la intrebarea asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

eu m-am casatorit la aproape 20 de ani, am nascut la 21...acum am un copil de 10 ani jumate si tot tanara sunt (32 de ani implinesc). nu regret nici o clipa ca l-am facut la varsta aceea frageda, e cel mai frumos lucru din viata mea.
nu cunosc situatia voastra, voi stiti cel mai bine daca e momentul sau nu pt un bebe. dar varsta nu este un impediment, dupa parerea mea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alyx spune:


Nu cred ca exista o varsta anume sau ca o varsta este mai potrivita decat alta pentru a avea copii.

Doar ca nu cred ca e suficient sa va doriti un copil. Ideal ar fi sa evaluati mai intai situatia, sa vedeti exact care va sunt prioritatile, de ce resurse dispuneti, etc. E foarte frumos sa iti doresti un copil, este absolut minunat sa il ai, dar mai trebuie si sa ai ce-i oferi acelui copil (pe langa dragostea nemarginita si neconditionata, pe care nu o pune nimeni la indoiala).

Personal am inceput sa-mi doresc un copil pe la 26 de ani. Am reusit sa-l am abia la 30 de ani.
Gandind acuma retrospectiv, e adevarat ca as fi fost o mama mai tanaracu toate avantajele decuragnd de aici,dar pe de alta parte, imi dau seamaca la momentul acela ii puteam oferi un pic mai multde jumatate din ce ii pot oferi acuma (si nu ma refer doar la resurse materiale ci si la resurse de timp).



Mergi la inceput