Perfidul Albion - sau despre ipocrizie

Perfidul Albion - sau despre ipocrizie | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Ca romanii au devenit bau-baul presei engleze stim deja. Despre romani, englezii au inteles ca sunt o natie de infractori care stau cu bocceluta pregatita sub pat, asteptand deschiderea granitelor insulei lor paradisiace...

Acum insa ipocrizia presei e dusa mai departe -
Iata iar,pe prima pagina despre Romania
http://www.dailymail.co.uk/news/article-2285796/Romanian-gypsies-living-condemned-ghetto-mayor-built-wall-around.html


Imaginile vorbesc de la sine. Ipocizia consta in a blama din nou romanii pentru ca ii izoleaza pe acesti roma ... ne-lasand oamenii sa se integreze in societate. Pana in finalul articolului insa, emotia englezului cititor este usor canalizata catre idea ca, prin venirea lor, romanii vor face ca frumoasa lor tara sa ajunga ca in pozele prezentate ...si e nevoie de baiere si ziduri pentru a-I opri.

Ce mai intelege un englez despre Roma ... Romanians ... tot pe acolo si toti cu bocceluta pregatita sa le ocupe locul in bar.

Trista manipulare a perfidului albion.



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Da deschide draga si tu alt ziar, ca m-ai inebunit cu DailyMail-ul asta. Zilnic deschizi subiecte avind la baza acest ziar. Eu stiu ca e site-ul tau, dar totusi...

Si-apoi ce vrei sa spui, ca pozele sint trucate? Sau cum? Nu crezi ca guvernul roman ar trebui sa aiba grija de oamenii astia in primul rind?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Letitia, nu spun ca pozele sunt trucate- departe de mine. Insa aceasta campanie anti-romaneasca in UK deja sare la ochi.
Fie ca iti place, fie ca nu, acest ziar este cel mai citit ziar DIN LUME.Si nu numai acest ziar face aceasta campanie.

Iar ipocrizia e foarte vizibila - articolul critica izolarea tiganilor in ghetou si zidul facut - iar ei insisi fac zid impotriva romanilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:



Citat:
etitia, nu spun ca pozele sunt trucate- departe de mine. Insa aceasta campanie anti-romaneasca in UK deja sare la ochi.
Si nu numai acest ziar face aceasta campanie.

Iar ipocrizia e foarte vizibila - articolul critica izolarea tiganilor in ghetou si zidul facut - iar ei insisi fac zid impotriva romanilor.


Zid impotriva romanilor ca sa ce? Cum am mai spus, daca Romania nu-si vrea romanii, nu stiu de ce alte tari i-ar vrea. Stai linistita ca nici Germania sau Franta nu-i asteapta cu flori si busuioc. Nu-ti inteleg obsesia asta cu GB. Poate daca UK iese din Europa, o sa te mai linistesti .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

... si tot ei se intreaba suav: Why has Romania got such a bad public image?
http://www.bbc.co.uk/news/magazine-21550768

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Citat:
.. si tot ei se intreaba suav: Why has Romania got such a bad public image?
http://www.bbc.co.uk/news/magazine-21550768


Si ce face guvernul roman pentru a imbunatati imaginea, ce face guvernul roman pentru romani?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Glicina spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

Letitia, nu spun ca pozele sunt trucate- departe de mine. Insa aceasta campanie anti-romaneasca in UK deja sare la ochi.
Fie ca iti place, fie ca nu, acest ziar este cel mai citit ziar DIN LUME.Si nu numai acest ziar face aceasta campanie.

Iar ipocrizia e foarte vizibila - articolul critica izolarea tiganilor in ghetou si zidul facut - iar ei insisi fac zid impotriva romanilor.



Atata vreme cat atitudinea celor care ar trebui sa aiba o alta atitudine, a diplomatilor romani din interiorul tarii, cat si din exteriorul ei, ramane blocata la pozitia calului care bea apa (oh, n-am vrut!), pai sa fie clar ca orice jurnalist strain, in orice fituica de doi lei, isi poate permite sa stearga cu noi pe jos.
Si putem sa ne revoltam noi aici, pe DC, pana facem bataturi pe taste, daca cei responsabili nu iau absolut nicio masura, tot degeaba!
Ia sa fure politicienii romani mai putin, sa ramana ceva fonduri europene alocate integrarii romilor fix pt integrare!
Ia sa nu mai ajunga in fruntea ONG-urilor maestre la cerut/convins sa ni se dea si niste oameni capabili, nu numai nepoti si neamuri si amante de-ale unora si altora!
Ia sa mai infunde puscariile si cate-un deghizat in persoana onorabila, dar care, de fapt, e un nenorocit!
Ne arata englezii cu degetul, dar noi nu facem o petitie prin care sa le cerem sa ne mai slabeasca, argumentata eventual, nu, noi ne muscam pumnii de ciuda!
Mirela, eu sunt o anonima, ma topesc in multime, muncesc, respir, vietuiesc nevazuta, nestiuta. Tu esti mai putin anonima, ai un site cunoscut, ai alta posibilitate de-a spune public ceea ce ne spui noua aici. Caci noi, pe DC, suntem cam ca intr-o familie largita, ne spunem unii altora pasurile, ne mai usuram, ne mai ajutam cumva unii pe altii. Dar daca tu iti pui straiele de duminica si iesi in lume, chiar si ca reprezentanta a familiei DC, poate alta primire ti s-ar face, altfel te-ar asculta pe tine.
Zic si eu, dar poate ma insel ... Iertare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Da, nu stiu ... ar fi simplu sa stau cuminte ... pentru ca theoretic, de ce mi-ar pasa? Imi pasa totusi pentru ca vreau sa traiesc intr-o Europa in care copilului meu sa nu ii fie rusine sa isi spuna roman. Si, cred ca pe toti romanii ar trebui sa ii intereseze acest lucru.

Ce observ cel mai des este ca in Romania nu se prea discuta despre Europa ... la faptul ca suntem europeni si avem dreptul sa fim tratati cu aceleasi drepturi. In Romania, stirile sunt numai despre gaina calcata de tren, despre ce cumpara romanii de craciun, depre ce mai spune becali sau altii ... Nici o viziune, nici o aspiratie ... iar a vorbi in termeni normali a ajuns - chiar si aici pe forum - un act de curaj.

Stiu ca sunt multi romani care strica imaginea Romaniei - dar nu e corect sa platim cu totii pentru asta. Ma revolt cand vad acest gen de campanii menite sa altereze titlul de roman. Degeaba ne batem noi in piept cu olimpicii nostrii - pentru ca despre ei acesti straini nu vor scrie niciodata ... degeaba acceptam mereu aceasta pozitie umila si ne facem ca nu se refera la noi ci la altii.

Ma intreba Letitia de ce ma agit in halul asta si de citesc acest ziar ... pai cum as putea sa nu il citesc cand stiu ca toti parintii colegilor copilului meu il citesc... cum sa nu aflu ce mizerii toarna englezii despre noi - despre romani? Pai daca vreau ca baiatul meu sa studieze undeva in Europa ... nu e normal sa stiu cum e vazut un roman?

Vorbesc insa prea des singura despre acest lucru ... pentru ca nimanui nu ii prea pasa. Insa de pasivitatea voastra (tacere)... vor avea de suferit copiii vostri in lumea de maine. Si nu guvernul trebuie sa faca ceva pentru asta, ci poate chiar NOI.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Letitia1


Da deschide draga si tu alt ziar, ca m-ai inebunit cu DailyMail-ul asta.



Letitia, care-i problema cu ziarul asta?
E vreo fituica de doi bani?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

A crede ca englezii au ceeasi opinie cu cea din Daily Mail e ca si cum ai crede ca toti romanii au nivelul ziarului Libertatea. In cazul asta englezii sunt absolut obsedati de femei gravide sid e Suri Cruise, au cu toti o impresie proasta despre sistemul medical si despre politie, sunt convinsi ca vulpile ar trebui toate omorate, ca toti traitorii pe ajutor social sunt niste trintori (mai ales mamele care fac mai mult de 4 copii si traiesc din sus numitele ajutoare) si ca Angela Merkel nu mai poate dormi din cauza pozitiei Angliei in EU. In plus citind ziarul asta au impresia ca jumatate din englezii au cutite la ei si te vor ataca pe strada, ca sunt gata sa faca flash mob si sa iti ditruga casa. Asa ca proprii cetateni nu sunt cine stie ce priviti pozitiv .

Daily Mail e un ziar care merge pe titluri exagerate, pe tonuri de lamentare din orice motiv. In plus au un vocabular redus si de toata jalea (de rid si englezii de ei).

Si de ce ne miram ca se fac generalizari pe seama romanilor cind si aici pe forum din cauza unul articol de ziar e tras tot Albionul de mot? E tipica logicii omenesti.

Si ca sa descretim fruntile: http://www.youtube.com/watch?v=5eBT6OSr1TI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

desprecopii, daca te consoleaza cu ceva, in Canada romanii sunt priviti ca fiind europeni. Colegii mei nu isi amintesc mereu ca sunt din Romania, insa stiu clar ca sunt din Europa. Iar cand vorbesc Europa de bine, mereu se uita inspre mine, ca doar eu fiind europeanca pot sa le dau dreptate, stiind despre ce vorbesc ei. Uneori mi se adreseaza mie spunand "voi, europenii..."
Si doi la mana, pe aici nimeni nu citeste Daily Mail, in principal se citesc doar ziarele locale, cel mult cele din Toronto. Oamenii isi cam vad de treaba lor, nici macar despre ceea ce se intampla in alte provincii nu le pasa.


Citat:
citat din mesajul lui aschiutza
au cu toti o impresie proasta despre sistemul medical


Deci n-au toti o parere proasta despre sistemul medical? Caci fara sa citesc Daily Mail, dar discutand cu cativa englezi si citind diferite comentarii pe internet eram convinsa ca toti sunt de parerea asta... chiar ii compatimeam pentru sistemul lor medical :))

Mergi la inceput