Perfidul Albion - sau despre ipocrizie

Raspunsuri - Pagina 59

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adela99

Citat:
citat din mesajul lui LauraNicole

Ai idee ce vor cei din Ukip?


ce vor cei din UKIP?


Adela, acest partid este extrem de extremist, daca putem spune asta, e impotriva avorturilor de orice fel, gays, imigratiei de orice natie, orice contravine "bunelor" lor moravuri. Este foarte criticat in UK. A luat amploare in ultimul timp datorita scandalurilor legate de imigratie dar foarte multi membrii ai acestui partid au fost acuzati de xenofobism si nu numai si chiar inchisi. Majoritatea celor din UK sunt impotriva UKIP.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

no si atunci care e neintelegerea dintre tine si nadaflorilor? sau n-am inteles io rostu' intrebarii "ai idee ce vor cei din ukip"?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Adela, Ukip este un singur partid, unul singur si nu reprezinta nici toata clasa politica a MB si nici opinia tuturor cetatenilor britanici. A scoate inainte opiniile acestui partid foarte criticat drept etalon al opiniei englezesti despre romani este egala cu a compara primaria din Ciorogarla cu Ministeriatul din Bucuresti. A face comparatie intre Anglia si fascismul lui Hitler pe baza unui partid minor e mai mult decat jignitor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

As fi scris mai multe dar nu vreau sa intru in chestii personale. A-i compara pe compatriotii sotului tau cu in psihopat si un criminal e de toata jena. Niciodata nu am fost atacata sau tratata urat pentru ca sunt romanca si mai indrasnesc sa scriu ca si cei din jurul tau iti acorda acelasi respect pe care il acorzi tu. Daca tu numai spurci si scuipi impotriva celor din jurul tau cum ai pretentia la bunavointa? Respectul pentru cei din jur se invata de acasa si se educa.
Acum ma retrag. Merg sa-mi petrec timpul cu copiii mei romani persecutati zilnic si cu nazistul meu de sot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Citat:
citat din mesajul lui LauraNicole

As fi scris mai multe dar nu vreau sa intru in chestii personale. A-i compara pe compatriotii sotului tau cu in psihopat si un criminal e de toata jena. Niciodata nu am fost atacata sau tratata urat pentru ca sunt romanca si mai indrasnesc sa scriu ca si cei din jurul tau iti acorda acelasi respect pe care il acorzi tu. Daca tu numai spurci si scuipi impotriva celor din jurul tau cum ai pretentia la bunavointa? Respectul pentru cei din jur se invata de acasa si se educa.
Acum ma retrag. Merg sa-mi petrec timpul cu copiii mei romani persecutati zilnic si cu nazistul meu de sot.

----------------------------------------------
mama de Alexa,mandria ochilor si sufletului meu, 23mai1997, si Sandra ingeras frumos 4septembrie2004/august2007 si mama adoptiva de nepoata minunata Ada 18august1995

O palma sau urlat la copil nu inseamna educatie!Inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC ! NU EXISTA MOTIVATIE SI NICI SCUZA! Aceeasi intoleranta pentru abuzul de orice fel.

PUTETI AJUTA CU O JUCARIE,O HAINUTA,UN BANUT PE CEI CARE AU ATATA NEVOIE AICI:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=152788&whichpage=11


Deci nada florilor ar trebui sa-si respecte sotul, ca a adus-o in lumea buna, dar pe noi, astia romanii ramasi pe acasa, nu ne lasati sa ne aparam impotriva defaimarilor facute cu rea intentie. Ea ar fi trebuit sa isi respecte sotul, noi nu tre' sa ne respectam si sa incercam sa ne aparam imaginea-pana la urma si voi toti romani sunteti, indiferent ce mai scrie acum pe pasaport.

Eu tot nu inteleg ce vreti sa ne convingeti:
1.ca UK are dreptate sa-si bata joc de o natie in tabloide-nu n-are, oricate argumente raspopite aduceti.
2. Ca Uk are dreptul sa-si protejeze cetatenii si piata muncii- da , evident ca are acest drept, doar ca ar trebui sa vina cu cifre si dovezi clare care sa le sustina ingrijorarile, nu sa "sparie" norodul cu tuberculoza romanilor. Si sa ia dom'le o data masuri, nu sa le trambiteze prin fitzuici ordinare.macar asa stim o treaba.
3. Sa incetam sa ne mai sustinem cauza, ca vezi doamne avem infractori prin Europa si ne-ati scos ochii cu ei si ce fac prin lumea buna- nu, o sa ne sustinem punctul de vedere ca sunt niste generalizati jegoase si Romania nu e in intregime asa.
4. Sa ne fluturati pe sub nas cum a facut mamica 11 ca suntem cam neiesiti prin lume ( facuse ea o constatare subtila cum ca numai noi astia de prin tara mai putem sa mai aparam romania) si nu stim cum sta treaba? 70% dintre doamnele cu domiciliul in Ro de pe acest forum calatoresc in strainatate macar o data pe an, asa ca poate ar trebui sa inchida careva subiectul, ca oricum vad ca n-ajungem nicaieri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica11 spune:

Citat:
citat din mesajul lui iarina

Corect, totusi UE a decis in timp sa permita Estului sa intre in UE. Ceva calcule si-or fi facut ei acolo de le-a dat cu plus si au hotarat sa ne ia in barca.










Tot UE a decis sa intre bani la nesfarsit cu imprumut in Grecia, Spania sau Portugalia pentru a le ridica puterea de cumparare si asta s-a intors ca un bumerang impotriva tarilor peste medie, deci acum UE rediscuta acordurile economice pentru a nu se mai ajunge in situatia in care doar contribuabilii din cateva tari "lipesc" oalele sparte. Se vor semna alte acorduri, nimic nu e pe veci, am mai spus-o. Nu se poate prevedea tot.
Nu s-a putut prevedea tot nici in cazul imigratiei din Romania si Bulgaria. Deci, firesc este sa se rediscute.

Si inca ceva: eu "nu flutur pe sub nas" nimanui nimic. Spun clar ce am de spus (cred ca s-a observat deja:) Am spus si repet: cei ce traiesc in UE de cel putin 5 ani (deci nu turistii romani ce se plimba in strainatate) iti pot confirma ca aceasta campanie rezultata in urma infractiunilor dovedite este proasta pentru romani (pentru toti cei ce simt romani, da? Oriunde ar sta), este daunatoare si in mod direct acum , pentru ca pot aparea restrictii si banuieli si asupra celor cinstiti dar si pe termen lung este foarte periculoasa. Peste 20 de ani la Londra in scaunele principale vor fi cei ce acum au in jur de 10-15 ani. Ei bine, oricine va poate explica faptul ca ani intregi in care acesti copii de acum aud lucruri rele despre romani (copiii nu fac diferenta in general intre anumite categorii ale unei natii inca: romanii sunt una la ei deci) nu vor ramane fara repercursiuni. Indiferent cat de corect vor fi educati , nu e bine.Educatia este un tot, ca tot e forum de copii aici:) si bineinteles in educatia unei generatii intra din plin convingerile prezentului generatiei trecute.Daca singura modalitate de a se opri acest val de oameni ce fac rau Romaniei este schimbarea regulilor, noi romanii cinstiti ar trebui sa fim primii multumiti.
Macar sa reuseasca sa-i opreasca cumva.
Romania nu s-a implicat mai mult in distrugerea asta a imaginii proprii decat sustinand ca nu suntem toti asa sau ca acordurile semnate trebuie respectate....(ca si aici pe forum de altfel )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui LauraNicole
A-i compara pe compatriotii sotului tau cu in psihopat si un criminal e de toata jena.

----------------------------------------------





Da, corect. E jenant.
La fel de jenant este sa strigi in gura mare ca vin cetatenii tarii X peste tine sa te cotropeasca, sa iti pape beneficiile si sa te imbolnaveasca de tuberculoza.

Si tot jenant este sa vii, ca roman, sa spui ca Anglia cand a semnat aderarea, Estul Europei era sub comunism, si sa lasi sa se inteleaga ca nici prin cap nu le-a trecut sa vor scapa si amaratii aia de comunism si vor veni hoarde sa te cotropeasca.
Asta in timp ce tu, UK, esti alba imaculata, morala , empatica, etc.

Pe mine ma mira foarte tare ca oameni nascuti in Romania, cu familie in Romania si educatie primita in Romania pot gandi despre romani asa cum o parte(atentie, nici macar toata media!) a mediei englezesti o face. Si culmea, nu li se pare nimic in neregula cu campaniile de defaimare si generalizarile care, ca va place sau nu, put a rasism.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Pe mine ma mira foarte tare ca oameni nascuti in Romania, cu familie in Romania si educatie primita in Romania pot gandi despre romani asa cum o parte(atentie, nici macar toata media!) a mediei englezesti o face. Si culmea, nu li se pare nimic in neregula cu campaniile de defaimare si generalizarile care, ca va place sau nu, put a rasism.



--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.


Ba eu cred ca toata lumea a fost impotriva campaniei de denigrare, stiu eu ce roman a fost fericit sa citeasca asa ceva?!

Diferenta a constat doar in faptul ca unii au incercat sa analizeze de unde si de ce au tras englezii concluzia asta, de ce se tot spune asta despre romani, si ce s-ar putea face concret, (in afara sa ne tot spunem unul altuia la infinit ca nu toti suntem infractori, ca asta o stim deja, si eu, si tu...)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui A_Iulia


Ba eu cred ca toata lumea a fost impotriva campaniei de denigrare, stiu eu ce roman a fost fericit sa citeasca asa ceva?!

Diferenta a constat doar in faptul ca unii au incercat sa analizeze de unde si de ce au tras englezii concluzia asta, de ce se tot spune asta despre romani, si ce s-ar putea face concret, (in afara sa ne tot spunem unul altuia la infinit ca nu toti suntem infractori, ca asta o stim deja, si eu, si tu...)



Da, am vazut cum s-a ´´analizat´´ .
Ti se spune ca nu citesti, nu te informezi, nu vrei sa accepti adevarul ( ), ca nu esti iesita in lume, si ca statistici exista peste tot, cauta-le!

Apoi cica Anglia e cotropita de salbaticii astia est europeni, ca de stia anglia asta, nu mai semna nimic.

Si in final, se sare in sus cand conationalii englezi sunt comparati cu hitler(pe buna dreptate ca e urat sa compari asa , la gramada, un popor cu un dictator oribil) dar faptul ca romanii sunt facuti tuberculosi, cotropitori, hoti si profitori e OK,


O seara buna doamnelor.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

LadyJ, nu imi pune in gura cuvinte nerostite de mine. Absolut nicaieri nu am scris ca sunt de acord cu ce se scrie despre romani si nicaieri nu am afirmat ca romanii sunt hoti si alte cele in schimb Nadaflorilor a comparat in intreg popor, o intreaga tara cu un dictator in urma parerilor extremiste ale unui singur partid, un partid care nu e bine vazut nici macar de englezi.
Si, Iarina, nu am scris nicaieri ca aceeasi persoana amintita mai sus ar trebui sa-i multumeasca sotului pentru ca a adus-o in UK pentru o viata mai buna din simplul motiv ca habar nu am si nu ma intereseaza cum a ajuns ea aici. Pe mine, de exemplu, nu sotul meu m-a scos din tara. Eu doar am intrebat daca sotul ei e de acord ca englezii sunt fascisti, avand in vedere ca englez e si el. Sotul meu s-a simtit jignit si a zis ca in Anglia nu am fost scuipata in fata ca nu am dat bani la cersetori pe strada dar in Romania da. In Anglia nu m-a atacat nimeni ca sunt romanca dar in Romania el si fiica mea au fost atacati ca au vorbit in engleza. Cum ar fi fost sa generalizeze si sa jigneasca o tara pentru cateva intamplari nefericite?
Campaniile respective sunt facute de o parte de englezi sau britanici sau albionisti sau englezoi, indiferent cum ii numiti voi. Nu toti din MB au aceeasi parere tocmai ca au cercetat, au cunoscut romani cinstiti si la locul lor. De oamenii astia nu zice nimeni nimic pentru ca ziarele vand scandaluri si barfe, nu povesti plictisitoare.
De ce nu vorbiti de Hairy Bikers, unul dintre ei fiind casatorit cu o romanca si tata vitreg fiicei acesteia? In emidiunile lor TV vorbesc cu drag de romani.
De ce nu vorbiti de cei de la Top Gear care au ridicat in slavi Transfagarasanul, Constanta si nu numai.
Si da, cersetorii englezi au permise speciale care le dau voie sa stea in anumite locuri. Cersetorii care abramburesc peste tot si te imbrancesc atunci cand nu le dai, sunt mahoritatea din Romania.
Si mai stiu ca atunci cand nu esti multumita de ceva iei masuri, nu scuipi venin.

Mergi la inceput