Perfidul Albion - sau despre ipocrizie

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

legat de ce spune chuny... sunt de acord, educatia e cheia

dar din nou ma leg de stat si organele de law-enforcement. daca si-ar face si ei treaba, tiganii-copii ar fi in scoli fiindca asa e legea si nu in afara lor fiindca asa vrea frosina.

mama mea a predat la o scoala primara de tigani si numai cei care au trecut pe acolo stiu cat e de greu sa te lupti cu parintii carora nu le intra nici cum in cap ca e bine pt copiii lor sa faca scoala.

tin minte cum dupa unii mergea acasa sa-i aduca la scoala diindca erau copii isteti si care ar fi putut sa faca ceva mai bun cu vietile lor.

ei, daca ar merge politia si i-ar amenda pe parintii aia care nu respecta legile, ar fi altceva. cate un ivatator ici colo cu rugaminti nu face primavara.

si legat de spalatul frosinei: cand mama ajungea acasa, nu ne lasa sa ne atingem de ea pana facea dus si isi arunca toate hainele la spalat. asta zau ca nu stiu cum se poate invata daca nu vine de acasa. ca politia igienei corporale nu exista nicaieri in lume.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

Chunny, invataturile despre spalat si comportament se fac in primii 7 ani de acasa, nu de eventualul angajator. Daca lipseste acea educatie ... e greu.




Jesus, chiar nimic n-ai priceput! Sau nu vrei sa pricepi ...

Educatia e baza, oamenii aia sunt saraci si needucati. Sunt discriminati si vai de capul lor din generatie in generatie. Nimeni nu îi ajuta, sunt inchisi in ghetto-uri. Daca vrei sa nu mai existe asa ceva, trebuie un program serios de educare si integrare, gândit pe o perioada de cel putin 20 de ani. Abea apoi se vor putea evalua beneficiile, nu acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Letitia, da stiu, chiar ma intreb de ce se ambitioneaza UK sa ramana in UE. Cred ca ar trebui sa isi asume doleantele si sa paraseasca UE - pentru ca nu e correct sa imparti Europa in cetateni gradul 1 si cetateni gradul 2.
Letitia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Rufus, nu cred ca e important DE CE Daily Mail a publicat acele fotografii.



Pai eu cred ca e foarte important, despre asta este subiectul Mirelei: despre ipocrizie.
Adica pe englezi ii doare-n basca de tigani si viata lor, mult mai important este sa arate lumii ca aia erau romani si uite ce va asteapta cand or veni romanii aia.

Daca vrei sa discutam ( a cata oara?) despre viata si oprimarea tiganilor in Romania, o putem face fara englezi in spinare, ca noi ii vedem zilnic live, nu in pozele lor.
Deci subiectul discutiei este altul. Ungest neloial, un gest degradant, venit din partea unei civilizatii, cica, superioare. Oare?


Pai de ce NU i-ar durea pe englezi in basca de tiganii nostri? Ca ei pana una-alta sunt romani!!! De ce i-ar interesa pe englezi, cand pe romani nu-i intereseaza? De ce i-ar vrea englezii cand romanii nu-i vor? De ce sa le deschida UK poarta, cand Romania construieste ziduri in jurul ghetoului in care-i exileaza???


Victoria, Mami Nadia si Daddy au invins Leucemia!

VICTORIA





De ce-i intereseaza? De ce nu-i intereseaza? Haba n-am. Si nu ma intereseaza pe mine asta.
Mai spun o data: discutia era (chiar daca intre timp a devenit o binecunoscuta disputa cu subiectul tigani) despre falsul interes al englezilor despre soarta tiganilor, cand in realitatea vor sa transmita mesajul "aia-s romanii care va vor cotropi".
Poate m-am facut inteles acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Donia

Citat:
citat din mesajul lui Rufus
N-am inteles de asemenea de ce trebuie sa apar eu drepturile tiganilor?


Pentru ca tu, comparativ cu ei, esti favorizat de soarta si esti intr-o pozitie in care poti sa sustii o minoritate discriminata?




Daca as fi intr-adevar intr-o pozitie care sa-mi permita sa sustin o minoritate discriminata, sunt sigur ca as gasi alte minoritati in situatia de a avea mai multa nevoie de sustinere.
Din pozitia in care sunt, imi vad de viata mea si sustin exact ceea ce cred eu ca merita si imi si permit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saskia spune:

Hai sa va zic si eu una:

azi dau drumul la stiti pe un canal d-asta privat olandez RTL si ce vad la stiri: leul lui nu'stiu care Camataru si d-astea, isi dadeau niste neni cu parerea, stire cica preluata de la Antena 3 ca au specificat .

Acu si astia niste cretini, olandezii zic, ce ne trebuia noua sa stim de asta, cu ce-i intereseaza pe olandezi, dar si romanii aia de au vandut stirea (adica antenistii), zau asa...toate jegurile de stiri vand, pai stiti cum tin olandezii la imaginea lor publica, ce ati vazut voi la stirile din tarile voastre diverse stiri despre pedofilii din Olanda sau cum se impusca mafia drogurilor prin Amsterdam?'nu? pai aia e...ca astia isi vand imaginea inafara foarte controlat, nu asa orice gunoi de stire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saskia spune:

Si oare voi credeti ca UK nu-i discrimineaza pe ai lor, adica pakistanezi si indieni care sunt cetateni ai Commonwealthului ce le mai trebuie in plus.

Discrimare e peste tot in Europa unde emigrantii sunt priviti ca emigranti, in Canada, State, Australia sau NZ e altceva, alea sunt tari create/facute de emigranti.

In Olanda sunt discriminati marocanii, mai putin turcii, cei din Antilele Olandeze, etc. Prin Germania sigur discrimeaza si aia pe unii. Nu cred ca se va schimba prea curand starea asta, e in firea oamenilor de prea multe secole.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Strict vorbind de "Daily Mail" - este un tabloid. Oleaca mai "scuturat", bineinteles citit, dar cu reputatie de tabloid - adica multe stiri de scandal, multe barfe, stiri despre vedete de toate felurile. Iar articolele "obisnuite" (deci nu cele care se refera la actori, cantareti, vedete de reality show, sportivi, neveste de sportivi etc) se adreseaza unei anumite categorii a populatiei - fetele din UK stiu la ce ma refer. Cand spui "Daily Mail reader" spui English - preferabil din sud, teoretic middle class sau cu ambitii de middle class, conservator, nostalgico-traditional ("Rule Britania", fostul Imperiu etc) anti-EU, anti-imigratie, pe cat posibil nedivortat, Church of England si asa mai departe.

Oricum, "Daily Mail" in UK NU are reputatie de ziar "serios", e "mai sus" plasat decat ziare gen "The Sun" sau "Daily Mirror" dar NU e din categoria "The Telegraph" "The Guardian", "The Times".
Da, e un ziar foarte citit, deoarece are articole scrise intr-un limbaj accesibil, adresate unui public de nivel mediu, sunt foarte multe articole referitoare la show business, cinema, muzica, sport, moda, dar luat ca etalon de presa britanica, sau top in calitate a presei din UK... in nici un caz.

Aici e un link cu o clasificare a presei britanice, in caz ca intereseaza pe cineva: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_newspapers_in_the_United_Kingdom

Dark Bendis 13+
& The Goblin Prince (31.12.2008)

"I dream of wolves. With them I run."
"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marcia03

In Germania se pune acum problema emigrantilor romani si bulgari (in general de etnie rroma sau ft slabi calificati). Am vazut cateva talk show-uri pe tema asta zilele trecute. Nr. lor a crescut semnificativ in ultimii ani, asa ca nemtii au inceput sa se ingrijoreze. Muncesc la negru sau pe salarii de mizerie, se "ocupa" cu prostitutia si furtul, stau cate 10 intr-o singura camera (platind cateva sute de Euro pt 1 saltea) si multe altele. Am vazut cetateni germani care spuneau ca ei se vor muta din zonele populate de acesti emigranti, pt ca s-au saturat de copii care is fac nevoile (mari si mici) peste tot, de gunoiul aruncat peste tot de catre aceste persoane, de lipsa de bun simt si asa mai departe. Chiar aratau in anumite secvente cum un pusti facea pipi de la balcon pe trotuarul din fata blocului sau cum se arunca cu gunoiul peste balustrada, razand ironic. Unii chiar au ocupat case parasite, in care stau fara curent, apa, toaleta. Pt. Germania lucrul asta este inadmisibil. Reportaje de acest gen am tot vazut in ultimul timp, dar niciodata o dezbatere publica. Acum vad insa ca s-au trezit si ei.

Ok, probleme mari au nemtii si cu emigrantii turci, dar asta e alta mancare de peste.



Spre deosebire de unele voci engleze, nemtii au pus problema la modul: de ce trebuie sa ne ingrijoram, care-i realitatea care ne trezeste ingrijorarea?
Si au luat-o frumos pe panta realitatii lasand fanteziile deoparte.

Mai multe personalitati (din mediul politic, social, samd) au spus la unison ca nu e cazul sa sa creeze o isterie in privinta ´´contropitorilor´´ romani. NU vor da navala romanii in Germania, cu mic cu mare. Cine a vrut sa plece din Ro a facut-o deja, nu au asteptat mirificul 2013 ca sa o faca.
S-a vorbit despre romanii calificati, romanii cu studii superioare care lucreaza de ani buni in Germania si, atentie, de care e in continuare nevoie si-s bine veniti.
S-a vorbit despre capacitatea de integrare a romanilor, care este extrem de buna. Romanul se adapteaza usor, nu creeaza probleme, nu se pune de-a curmezisul, cu alte cuvinte isi vede de treaba.
Cuvintele apartin unui ministru, nu mai stiu care.

S-a discutat si despre rromii romani si bulgari care fac multe dintre cele enumerate de Marcia mai sus. Despre criminalitatea romana si bulagara, despre pretentiile muncitorilor necalificati, despre conditiile in care au trait in Romania respectiv Bulgaria si conditiile actuale.
Dar tema asta a fost cumva separata , nu s-a generalizat o clipa.

Este o abordare total diferita fata de ceea ce face o parte din media engleza. Si m-am bucurat ca e asa.
Adica nu te opresti la lucrurile negative (care exista si nu trebuie ignorate) si incepi sa crosetezi fantezii ci ramai cu picioarele pe pamant si numesti lucrurile negative in aceiasi masura cu partile pozitive.(care exista si nu trebuie ignorate)

Sigur ca neamtul se supara , toata comunitatea se supara cand are de-a face cu golani,mizerie,salbaticism, nesimtire,samd. Cum ar fi daca ar mai pune si media gaz pe foc? Nasol ar fi.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui Donia

Citat:
citat din mesajul lui Rufus
N-am inteles de asemenea de ce trebuie sa apar eu drepturile tiganilor?


Pentru ca tu, comparativ cu ei, esti favorizat de soarta si esti intr-o pozitie in care poti sa sustii o minoritate discriminata?




Daca as fi intr-adevar intr-o pozitie care sa-mi permita sa sustin o minoritate discriminata, sunt sigur ca as gasi alte minoritati in situatia de a avea mai multa nevoie de sustinere.
Din pozitia in care sunt, imi vad de viata mea si sustin exact ceea ce cred eu ca merita si imi si permit.

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


Nu vorbesc aici de o pozitie financiara, ci de faptul ca esti un barbat alb roman, care traieste intr-o tara unde barbatii romani si albi sunt nediscriminati si unde au mai multe avantaje fata de barbatii de alte etnii, ba chiar fata de femeile romance. Traiesti intr-o tara in care esti majoritar si unde majoritatea cam decide felul in care sunt tratate minoritatile.

Deci tu, ca iti dai seama sau nu, esti intr-o pozitie de putere fata de orice alta minoritate. Si depinde si de tine cum sunt tratate minoritatile, pentru ca nu vorbim aici doar de ceea ce face statul, ci de ceea ce poate sa faca fiecare om in parte ca sa schimbe o stare de fapt.

Dar daca tu personal esti intr-o faza in care nu esti interesat de justitia sociala - si pot sa inteleg ca de-a lungul vietii avem cu totii probleme mult mai apasatoare decat felul in care ii tratam pe altii - atunci intr-adevar nu avem subiect de discutie.

Poate subiectul e mai fierbinte pentru mine, din cauza ca din majoritar, m-am transformat aici in minoritar, si pot sa vad mai usor atat discriminarea, cat si felul in care o majoritate binevoitoare imi face mie viata mai usoara.


Mergi la inceput