Perfidul Albion - sau despre ipocrizie

Raspunsuri - Pagina 45

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andries

Faptul ca ei primesc azil si ajutoare sociale, pe termen lung costa mai putin decat costurile pe care le-ar avea statul daca i-ar lasa pe strada. E halucinant, dar adevarat. Sunt state in USA de exemplu in care drogatii si tot soiul de oameni la marginea societatii sunt luati de pe strada (mai ales dupa ce inregistreaza cate 15-20 de prezentari la urgente) si bagati in locuinte sociale (pe care ei le distrug evident) pentru ca asa ii controlezi mai usor si ai cheltuieli mai mici cu ei. Am citit recent un articol pe tema asta si nu mi-a venit sa cred. E pur si simplu un calcul economic in spate. Doar ca in USA ii pun si la munca, le dau joburi de necalificati si ii urmaresc sa se duca la job si sa-si ia medicatia. Cu somalezii in olanda nu prea ai cum sa faci asta ca ei nu stiu limba. Oricum, pentru a se urca in avion ei au nevoie de viza, asta e clar. Cred ca problema apare acolo unde se emit vize ...altfel s-ar refugia terestru si probabil s-ar opri in tara vecina.

DE fapt de asta nu intram nici noi in Schengen.

Andries

mami!! uite avioanele, avioanele, sunt multe mami, multe!!
uite si unul mic mami, e puiul lor, e puiul lor!!!



Romania are mult mai mica granita maritima decat Grecia, Italia sau Franta, deci e mult mai usor de controlat la noi decat la ei. Nu securitatea granitelor e ceea ce ne tine in afara Schengen.

Dar ai dreptate, din punctul de vedere al statului e mult mai economic sa le dea casa si ajutoare sociale decat sa-i lase pe strada. Problema apare cand cetateanul obisnuit ajunge sa se zbata ca sa se mentina la un nivel decent de trai. Pentru ca atunci cetateanul ala vede ca din banii lui se fac acte de caritate si nu neaparat la cei care merita (meritul il decide fiecare cetatean pe baza propriilor principii).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Citat:
citat din mesajul lui portocalia

coracora, eu inteleg foarte bine ca olanda nu poate gazdui toti oamenii necajiti din lume. nu de-asta ma minunam. ma minunam de felul in care pui tu problema, la modul "nesimtitii de azilanti nu se gandesc la costurile procedurii de cerere/acordare de azil". adica iti inchipui ca niste oameni disperati, care cauta salvarea vietii la propriu sau pur si simplu o viata cat de cat decenta, isi pun problema cat il costa pe statul olandez tratarea dosarelor lor? de-asta ii ... mananca pe ei capul, de cat costa procedurile administrative in olanda????


Termenul ala "nesimtiti" e strict adaosul tau.
Da, ar fi usor daca s-ar modifica legea ca sa nu mai dea dreptul la re-re-re-examniari ale aceluiasi dosar, insa asta ramane un deziderat, pentru ca nimeni nu va ridica un deget in aceasta directie in viitorul apropiat.

Acum stau si ma gandesc... in lupta lor pentru o viata decenta (apropo, crezi ca nu o aveau in tarile de origine din moment ce isi permit sa plateasca pe avion mii de euro - pentru ca vin multi membri ai aceleiasi familii - ca sa ajunga in Olanda? daca intrebi pe strada in Romania cati oameni isi permit din start asa o cheltuiala, ma rog, nu in orasele mari, mai pe la tara, vei fi surprinsa ca aproape nimeni!) chiar au dreptul sa treaca peste cadavre? Nu mai conteaza nimic decat atingerea scopului propriu?

Ii inteleg perfect pe cei cu dosare reale, cu povesti de viata absolut infioratoare (am 2 prietene in aceasta situatie, una din Afganistan si una din Vietnam), carora statul olandez le intinde o mana generoasa pentru a-si putea trai viata in liniste. Insa pentru cei care vin cu "trecut inventat" si care isi distrug in mod deliberat pasapoartele nu exista decat o solutie, si anume deportarea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Eh ...si pt Ro ar fi mai usor daca taxarea pt marfurile care intra-ies in spatiul ue s-ar face in portul Constanta si nu la Rotterdam...
Atunci probabil ca ne-ar da si noua mana sa vb de Schengen din alta perspectiva...
Zic si eu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui ela_04

Eh ...si pt Ro ar fi mai usor daca taxarea pt marfurile care intra-ies in spatiul ue s-ar face in portul Constanta si nu la Rotterdam...
Atunci probabil ca ne-ar da si noua mana sa vb de Schengen din alta perspectiva...
Zic si eu...

Mami de: baietel & fetita



.....si daca am mai avea si autostrazi...atunci sa te tii Parleo!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Citat:
citat din mesajul lui ela_04

Eh ...si pt Ro ar fi mai usor daca taxarea pt marfurile care intra-ies in spatiul ue s-ar face in portul Constanta si nu la Rotterdam...
Atunci probabil ca ne-ar da si noua mana sa vb de Schengen din alta perspectiva...
Zic si eu...

Mami de: baietel & fetita



Sa stii ca dpdv maritim, ideea ta nu este numai realizabila ci si aducatoare de economii. Traseul de la Canalul Suez (ca pe-acolo vin toate bunurile pe ruta Asia-Middle East-Europa) pana la Constanta e mai scurt decat prin Mediterana pana la Rotterdam. Insa Romaniei I-ar trebui o infrastructura super-mega-ultra buna ca sa puna in circulatie toate bunurile receptionate... plus facilitatile in portul Constanta ar trebui updatate si extinse enorm de mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Nu`i bai ca oricum am vandut deja managementul portului olandezilor.
Doar nu erau fraieri sa scape gasca din mana...dar ziceam asa...ca tot e subiectul cu ipocrizia...

Ps... ne-au cumparat asa...ca sa fie siguri ca nici nu apucam vreodata sa dezvoltam ceva... daca ne veneau idei in timp de parca noi de idei ducem lipsa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Citat:
citat din mesajul lui Madanic

Citat:
citat din mesajul lui Andries
...altfel s-ar refugia terestru si probabil s-ar opri in tara vecina.

DE fapt de asta nu intram nici noi in Schengen.

Andries

mami!! uite avioanele, avioanele, sunt multe mami, multe!!
uite si unul mic mami, e puiul lor, e puiul lor!!!



Romania are mult mai mica granita maritima decat Grecia, Italia sau Franta, deci e mult mai usor de controlat la noi decat la ei. Nu securitatea granitelor e ceea ce ne tine in afara Schengen.


Madalina
mami de Isabella Andreea si Eduard Andrei
http://www.picasaweb.com/bogdanmabo


http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=124758
"Dumnezeu are numai 2 maini, de aceea a creat mamicile"


Nu e opinia mea exclusiva, sincer nu e analiza mea exclusiva, am aflat-o din ceva studii de strategie. Problema reala nu e Romania, ci Grecia. In momentul de fata Grecia nu mai are resurse financiare si nu mai face fata sa securizeze toata coasta si puzderia aia de insule, acolo poti sa iesi de pe radar super usor.
Daca noi si bulgarii am fi Schengen, refugiatii maritim din Mediterana, relativ usor debarcati in Grecia, ar avea granita terestra ... pana unde ar vrea ei.
Abia fac fata Italia, Franta si Spania valului de azilanti veniti pe mare. Dar nimeni nu va spune asta la stiri.

Apoi cu Marea Neagra... presupunand ca am putea face Constanta un super port si am avea super autostrada, tot n-am putea sa trecem tot ce vrem si cum vrem prin Bosfor. Anul trecut am avut un super balamuc sa trecem niste instalatii pe sub maretul pod, au trebuit demontate. Oricum e bine ca au venit olandezii, au super expertiza si e ideal sa lucrezi cu expertii, top domain. Si asa ne-a luat Burgasul fata.

Si off topic: http://www.youtube.com/watch?v=mkppKCohxE0



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

Citat:
citat din mesajul lui coracora



Acum stau si ma gandesc... in lupta lor pentru o viata decenta (apropo, crezi ca nu o aveau in tarile de origine din moment ce isi permit sa plateasca pe avion mii de euro - pentru ca vin multi membri ai aceleiasi familii - ca sa ajunga in Olanda? daca intrebi pe strada in Romania cati oameni isi permit din start asa o cheltuiala, ma rog, nu in orasele mari, mai pe la tara, vei fi surprinsa ca aproape nimeni!) chiar au dreptul sa treaca peste cadavre? Nu mai conteaza nimic decat atingerea scopului propriu?

Ii inteleg perfect pe cei cu dosare reale, cu povesti de viata absolut infioratoare (am 2 prietene in aceasta situatie, una din Afganistan si una din Vietnam), carora statul olandez le intinde o mana generoasa pentru a-si putea trai viata in liniste. Insa pentru cei care vin cu "trecut inventat" si care isi distrug in mod deliberat pasapoartele nu exista decat o solutie, si anume deportarea.


pai, in viziunea mea, iti poate fi amenintata viata independent de cati bani ai. nu trebuie neaparat sa fii muritor de foame ca sa te simti in pericol, din diverse motive. despre asta e azilul politic nu? oameni care se simt amenintati cu moartea in tarile lor. deci factorul economic nu este neaparat determinant.

oricum, am reactionat negativ la mesajul tau pentru ca ma astept a mai multa intelegere si toleranta din partea unui imigrant. imi imaginez ca un imigrant stie cum e sa vii ca strain, care vrea sa evadeze dintr-o lume pe care o percepe ostila. nu am trecut personal prin asta, dar cunosc oameni care au trecut prin proceduri de azil politic. si nu-s deloc placute, esti tratat ca un infractor sau ca o jumate de om. iti trebuie multa determinare si multa vointa ca sa treci prin procedurile astea si oricum ar fi, iesi din ele cu demnitatea un pic ciuntita. felul in care transezi tu problema din perspectiva platitorului de taxe, mi se pare pur si simplu ofensator. habar n-ai prin ce trec oamenii aia si nici nu te intereseaza. te interseaza de cei 100 de euro in plus, pe care-i platesti tu pe an, la taxe. in cazuri de-astea, sincer, ii prefer pe-aia ipocriti, pe care, desi-i doare de banisorii lor, aleg sa nu o spuna public, dintr-o minima decenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica11 spune:

Citat:
citat din mesajul lui portocalia
aia ipocriti, pe care, desi-i doare de banisorii lor, aleg sa nu o spuna public, dintr-o minima decenta.


Datorita acestei majoritati este Romania in acelasi loc dupa 30 de ani .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamica11

Citat:
citat din mesajul lui portocalia
aia ipocriti, pe care, desi-i doare de banisorii lor, aleg sa nu o spuna public, dintr-o minima decenta.


Datorita acestei majoritati este Romania in acelasi loc dupa 30 de ani .



si Romania e supta de imigranti si azilanti?...mai da'cum lucreaa globalizarea asta...eu de la Portocalia inteleg ca e vorba de: in cazuri din astea ...era vorba de azilanti, nu de hotii de la putere autointitulati "baieti destepti"

Mergi la inceput