Perfidul Albion - sau despre ipocrizie

Raspunsuri - Pagina 43

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

nada...care e forma aia de abuz la care te referi?

Un contract d einchirirere exista pe care s eplatesc taxe si impozitate,exista varianta ...la mica intzelegere cu restul(personal cred foarte putzin in varianta asta din mai multe motive)"colocatarilor"sau efectiv proprietarul nu stie .

Parca izabela ne povestea ca stateau mai multzi intr-un apartament,sa ne spuna si daca proprietarul stia asta.

Stiu ca in Italia cei cu documente valabile inchiriau apartament,apoi la rindul lor luau "in co -chirie"rude,neamuri,prieteni,cunoscutzi,de la care luau cota parte bineintzeles,proprietarul habar nu are citzi sunt in apartament.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

nada...care e forma aia de abuz la care te referi?

Un contract d einchirirere exista pe care s eplatesc taxe si impozitate,exista varianta ...la mica intzelegere cu restul(personal cred foarte putzin in varianta asta din mai multe motive)"colocatarilor"sau efectiv proprietarul nu stie .

Parca izabela ne povestea ca stateau mai multzi intr-un apartament,sa ne spuna si daca proprietarul stia asta.

Stiu ca in Italia cei cu documente valabile inchiriau apartament,apoi la rindul lor luau "in co -chirie"rude,neamuri,prieteni,cunoscutzi,de la care luau cota parte bineintzeles,proprietarul habar nu are citzi sunt in apartament.

Dana


ne avand contract de inchiriere n uma pot inregistra la consiliu, pe ce baza ma inregistreaza daca nu locuiesc in raza lui de administrare?!... daca propritaru' sau landlordu' nu sau al de ma tine in casa lui, ma tine ca pe..pestii lui din acvariu...nu ma pot inregistra la consiliu local in chip de pste in acvariu nu stiu cui...

eu nu as acuza doar pe cei care nu pot obtine contracte de inchiriere pe numele lor

ma bucur ca voi puteti sa le puneti tuturor eticheta "vinovati", dar unii chiar ajung in aceste situatii in necunostinta de cauza si o data ajunis cu greu mai pot iesi...din lipsa de bani de exemplu

era o tanara pe alt forum care isi lasase jobul si tot ce realizase in alta tara sa se mute in cu totul alta tara pentru a fi cu iubitul...ajunsa in tara iubitului dupa cateva luni i s-a adus la cunostinta ca parintii lui (cu care trebuia sa locuiasca..in casa lor) nu o vor si in acte, prin urmare ea cum sa-si legalizeze statutul in noua tara? cand iubitul nu e gata de casatorie, parintii lui nu vor sa o inregistreze la consiliu local, ea isi cheltuise toate rezervele cu mutarea si alte prostii...

da, o sa spuneti ca a fost o proasta, dar totusi mi se pare ca fata intrase in necunostinta de cauza intr-o forma de abuz

si mai sunt si laudarosii care ridica in slavi nivelul de viata si posibilitatile de pe aiurea atragand "fraieri" , pe fraierii aia nu ii pot acuza ca sunt ilegali in cunsitinta de cauza

imi amintesc ce spunea izabella si imi mai amintesc ca a fost foarte admirata pentru ceea ce spunea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

nada...pai se spune clar ca nu sunt inregistratzi.

Sunt citziva care sunt legali,cu acte de inchiriere si ei ii tzin in spate pe restul ilegalilor.

Se poate ca proprietarul sa stie ,dar s epoate foarte bine ca proprietarul s anu stie si afacerea sa fie reglata intre cel ce detzine contractul d einchieriere(deci cel ce e legal acolo)si cei care care au nevoie de un acoperis sub cap.

Sunt multe matrapazlicuri care s efac,pe mine ma interesa la izabela(nu stiu cine si de ce a fost asa aprobata ,eu n-am aprobat-o in niciun caz)daca proprietarul a stiut citzi sunt ei in apartament.Bienintzeles ca si afirmatzia ei nu e o regula...insa matrapazlicuri se fac.

Mami-stefi ne spunea ca au stat la cumnat(parca???) o perioada ,platind cota la chirie.Crezi ca proprietarul stia?

Sunt afaceri d eunde se scot bani,ca de# noi romanii suntem descurcaretzi!

Forma de abuz n-am intzeles unde e,pai cum eu ma duc de buanvoie si stau clai peste gramada cu alte 2 familii,si apoi tot eu sunt abuzata?

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

nada...pai se spune clar ca nu sunt inregistratzi.

Sunt citziva care sunt legali,cu acte de inchiriere si ei ii tzin in spate pe restul ilegalilor.

Se poate ca proprietarul sa stie ,dar s epoate foarte bine ca proprietarul s anu stie si afacerea sa fie reglata intre cel ce detzine contractul d einchieriere(deci cel ce e legal acolo)si cei care care au nevoie de un acoperis sub cap.

Sunt multe matrapazlicuri care s efac,pe mine ma interesa la izabela(nu stiu cine si de ce a fost asa aprobata ,eu n-am aprobat-o in niciun caz)daca proprietarul a stiut citzi sunt ei in apartament.Bienintzeles ca si afirmatzia ei nu e o regula...insa matrapazlicuri se fac.

Mami-stefi ne spunea ca au stat la cumnat(parca???) o perioada ,platind cota la chirie.Crezi ca proprietarul stia?

Sunt afaceri d eunde se scot bani,ca de# noi romanii suntem descurcaretzi!

Forma de abuz n-am intzeles unde e,pai cum eu ma duc de buanvoie si stau clai peste gramada cu alte 2 familii,si apoi tot eu sunt abuzata?

Dana


nu o fi nici macar unu fortat de imprejurari?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Pai odata ce a ajuns in tzara X de buna voie si nesilit de nimeni,de ce sa fie fortzat de imprejurari?(tu chiar crezi ca 6100 de ilegali...sunt fortzatzi de imprejurari?Hai sa nu ne ascundem dupa degete:)

Si daca esti fortzat de imprejurari,esti intr-o conjuctura din care nu stii cum sa iesi,iei legatura cu ambasada romana din statul respectiv.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Pai odata ce a ajuns in tzara X de buna voie si nesilit de nimeni,de ce sa fie fortzat de imprejurari?(tu chiar crezi ca 6100 de ilegali...sunt fortzatzi de imprejurari?Hai sa nu ne ascundem dupa degete:)

Si daca esti fortzat de imprejurari,esti intr-o conjuctura din care nu stii cum sa iesi,iei legatura cu ambasada romana din statul respectiv.

Dana


nu eu am generalizat, voi spuneti ca toti cei 6100 sunt ilegali de buna voie

ps. iei legatura cu ambasada romana, sa ce?!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

nada...eu ma retrag din dialogul cu tine,pentru ca tu nu vrei sa vezi si gata,vezi DOAR ce vrei tu si cum vrei tu.Iar eu nu am "misunea "sa.-tzi aduc tzie intodeauna argumente,cind tu vrei sa vezi,doar ce vrei tu.

NU "noi"am spus,in primul rind ci articolul din ziar,in al doilea rind in momentul in care aleg sa plec intr-o tzara in care nu am drept de munca,stiu ca de fapt aleg calea ilegalitazii...asa ca din punctul meu de vedere(s-a explicat la subiect cum e treaba cu ilegalii si de ce ,dar trebuie sa vrei sa vezi)se baga de bunavoie intr-o situatzie,nu-i sileste nimeni si nici victime nu sunt!

Nu mai traim in epoca in care credem ca in vest cresc banii-n copaci si asteapta doar sa fie adunatzi.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

nada...eu ma retrag din dialogul cu tine,pentru ca tu nu vrei sa vezi si gata,vezi DOAR ce vrei tu si cum vrei tu.Iar eu nu am "misunea "sa.-tzi aduc tzie intodeauna argumente,cind tu vrei sa vezi,doar ce vrei tu.

NU "noi"am spus,in primul rind ci articolul din ziar,in al doilea rind in momentul in care aleg sa plec intr-o tzara in care nu am drept de munca,stiu ca de fapt aleg calea ilegalitazii...asa ca din punctul meu de vedere(s-a explicat la subiect cum e treaba cu ilegalii si de ce ,dar trebuie sa vrei sa vezi)se baga de bunavoie intr-o situatzie,nu-i sileste nimeni si nici victime nu sunt!

Nu mai traim in epoca in care credem ca in vest cresc banii-n copaci si asteapta doar sa fie adunatzi.

Dana


draga mea, eu mi-am spus o parere din politete am raspuns interpelarilor tale, nu eu te-am frecat pe tine cu intrebari, apoi intr-o discutie partenerii pot cadea de acord ca nu sunt de acord ca sa nu mai spun ca nu te obliga nimeni nici sa citesti ce aberez eu si nici sa imi tot ceri clarificari si eplicatii, poti pur si simplu ignora

eu nu caut sa conving pe nimen ide nimic, faptul ca mi*am spus parerea nu era o presiune pe convingerile nimanui, era doar un post printre altele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Pe langa cei ce fac "turism pentru cersit si ajutoare sociale" mai sunt foarte multi oameni care pleaca de acasa de saracie si disperare si sunt dispusi si la ilegalitati (de ex munca la negru) doar sa reuseasca sa faca un ban. Altele vor sa se marite, altii sa adune bani sa-si ia o masina, etc, etc. Reflecta lipsa de oportunitati in tara de origine si iluzia ca acolo le va fi mai bine.

Si la subiect, despre tigani: eu personal cred ca tot Europa ii va civiliza. Nu exista alta metoda decat educatia. In Romania nu se vor duce la scoala, mai mult, scoala noastra e oricum ineficienta in educatie si integrare, plus ca nu avem suficiente resurse. Asa ca din cele 2 mil romi pe care ii aveam, cateva sute de mii sunt in Italia, apoi in Spania, Franta, UK, au facut purici si-n Germania (mai putin) ... cu alte cuvinte s-au imprastiat. Macar de dragul beneficiilor sociale tot isi vor trimite copiii la scoala. Dupa 20 de ani de scoala prusaca sau variatiuni de scoala prusaca este foarte probabil ca acesti copii de romi sa refuze sa se comporte precum parintii lor, in tarile adoptive. Asta e parerea mea, eu sincer cred ca problema tiganilor se "va rezolva" pe banii contribuabililor din UE in urmatorii 20 - 30 de ani.

Pe de alta parte UE sa nu mai comenteze atat ca romanii (si tiganii romani) fac si dreg si le papa resurse, ca si ei au papat de la noi ... mama mama ... sa nu amintesc de Mittal, industria auto, industria bancara, petrolul, gazele, forta de munca consumata de industria lohn, telecomunicatiile, toti tinerii nostri care-si sparg capul in call centere si centre de servicii si as mai gasi cate ceva daca ma gandesc bine. Numai cand imi aduc aminte de institutul Cantacuzino pus pe burta in timp ce Romania cumpara vaccinuri ultrascumpe si BCG ul nici nu se mai gaseste...sa absoarba si sa educe si ei la schimb cate ceva.

Ca nu le vin exclusiv capacitati intelectuale si platitori de taxe? Dar ei cand spaguiesc in Ro in dreapta si-n stanga pentru contracte cum e? Iar zic d'aia n-are ursul coada...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Citat:
citat din mesajul lui coracora

On topic, chiar azi dimineata am citit intr-un ziar central olandez (http://www.ad.nl/ad/nl/1012/Nederland/article/detail/3421347/2013/04/06/Rotterdam-waarschuwt-kansarme-arbeidsmigranten.dhtml) ca primarul Rotterdamului si consilierii sai isi fac griji in privinta deschiderii pietei muncii pentru romani si bulgari. Se pare ca in Rotterdam locuiesc in jur de 7000 de romani (wow, nu mi-am imaginat niciodata ca sunt atat de multi!) dintre care doar 900 inregistrati la primarie...! Adica restul de 6100 sunt "fantome" neplatitoare de impozite! Buna treaba...

Apoi daca e sa ma intrebe careva pe mine, chestia asta mi se pare de mare porc; adica eu de ce sa ma spetesc platind impozite la sange iar romanul (sau bulgarul / chinezul / irakianul) sa-mi rada in nas si sa-si vada nestingherit de viata..?


Asta in price tara ai fii este vina exclusiva a autoritatilor. Economia la negru infloreste acolo unde autoritatile inchid ochii. Bulgarul, romanul sau chinezul ala daca muncesc, muncesc pentru un angajator care de obicei e local. Iar anagjatorul ala ii angajeaza la negru ca sa fenteze statul, nu emigrantul e de vina ca statul nu poate sau nu da doi bani ca se angajeaza la negru.

Mergi la inceput