Perfidul Albion - sau despre ipocrizie

Raspunsuri - Pagina 37

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns saskia spune:

Citat:
citat din mesajul lui ab5174

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor

la ultima inscriere la gp am bifat clar ca nu donez niciun organ (nu am incredere in sistemul lor medical, sa fie clar, daca mor vreau sa imi putrezeasca toate organele, daca eram in romania donam, aici nu donez nici unghiile de la picioare)..rezultatul un mare plic cu o scrisoare emotionanta in care imi multumesc ca am ales sa imi donez organele.... am sunat si le-am cerut sa ma scoata din baza lor de date...nu cred ca o vor face...de ce?...pentru ca e un sistem criminal...de aia



Cita rautate
Acele organe (daca se va ajunge acolo) pot salva viata unui om .....copil, parinte, sot , sotie.....
Cita rautate ........
Dar totusi apelezi la servicile lor ......



Ce vorbesti frate? De cand e obligatoriu sa iti donezi organele? Iar ajungem in comunism, toata lumea sa faca la fel, ca asa zice Partidul, scuze Statul Capitalist. Nici eu nu am semnat nimic, in Olanda, unde ai voie sa alegi sa fii sau nu donator. Ma gandesc ca si in Uniunea Sovietica a Marii Britanii e voie, sau nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor

Citat:
citat din mesajul lui ab5174

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor

la ultima inscriere la gp am bifat clar ca nu donez niciun organ (nu am incredere in sistemul lor medical, sa fie clar, daca mor vreau sa imi putrezeasca toate organele, daca eram in romania donam, aici nu donez nici unghiile de la picioare)..rezultatul un mare plic cu o scrisoare emotionanta in care imi multumesc ca am ales sa imi donez organele.... am sunat si le-am cerut sa ma scoata din baza lor de date...nu cred ca o vor face...de ce?...pentru ca e un sistem criminal...de aia





Cita rautate
Acele organe (daca se va ajunge acolo) pot salva viata unui om .....copil, parinte, sot , sotie.....
Cita rautate ........
Dar totusi apelezi la servicile lor ......



Nina,mami de,

sau ar putea sa ma lase pe mine fara viata sub pretextul ca salveaza vieti...ma scutesti cu morala?!!

m-as lipsi de ele dar sunt cumva obligata sa le folosesc, incerc sa nu am nevoie de nimic vital din partea serviciilor lor, stiu cu siguranta ca atunci cand voi avea nevoie se vor pierde in protocoale si nu imi vor "oferi" nimic si mai stiu ca refuzul meu de a fi listat in baza lor de date nu are nici o rezonanta in capetele lor si ca oricum vor face ce vor ei, am vrut doar sa-i irit






si ei se pare ca vor tot acelasi lucru. de obicei primesti ceea ce oferi, asa ca in cazul tau situatia pare a fi in echilibru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ab5174 spune:

Citat:
citat din mesajul lui saskia

Citat:
citat din mesajul lui ab5174

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor

la ultima inscriere la gp am bifat clar ca nu donez niciun organ (nu am incredere in sistemul lor medical, sa fie clar, daca mor vreau sa imi putrezeasca toate organele, daca eram in romania donam, aici nu donez nici unghiile de la picioare)..rezultatul un mare plic cu o scrisoare emotionanta in care imi multumesc ca am ales sa imi donez organele.... am sunat si le-am cerut sa ma scoata din baza lor de date...nu cred ca o vor face...de ce?...pentru ca e un sistem criminal...de aia



Cita rautate
Acele organe (daca se va ajunge acolo) pot salva viata unui om .....copil, parinte, sot , sotie.....
Cita rautate ........
Dar totusi apelezi la servicile lor ......



Ce vorbesti frate? De cand e obligatoriu sa iti donezi organele? Iar ajungem in comunism, toata lumea sa faca la fel, ca asa zice Partidul, scuze Statul Capitalist. Nici eu nu am semnat nimic, in Olanda, unde ai voie sa alegi sa fii sau nu donator. Ma gandesc ca si in Uniunea Sovietica a Marii Britanii e voie, sau nu?




Nu, nu este obligatoriu .....de asta si cind te inscri la GP (medicul de familie) complectezi un formular - vrei sa iti dai organele sau nu.
Doamna, de mai sus spune ca nu isi da nici unghile, dar apeleaza la serviciile lor.
Deci pretentii are.
P.S. Eu am semnat ca imi dau tot .....daca au ce folosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

ab5174, daca nadaflorilor e rea cand spune ca nu doreste sa doneze niciun organ, tu cum ai fost, cand ai spus ca un copil arzand de febra putea fi dus la spital si cu autobuzul, ca taxiul e fitza?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Si inca un lucru: donarea de organe, prin simplul fapt ca se numeste "donare", de la a dona, adica a darui, implica libera alegere a celui in cauza. Sa incerci sa conditionezi beneficierea de servicii medicale de donarea de organe, de parca pentru examinarea unei urechi bolnave ar trebui platit prin donarea unui ochi, sa zicem, mi se pare o mizerie. Nu-i destul ca fac medicii mizerii, mai tre' sa le dea si oamenii de rand idei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui ab5174



Doamna, de mai sus spune ca nu isi da nici unghile, dar apeleaza la serviciile lor.
Deci pretentii are.




Nu are legatura donarea de organe cu faptul ca beneficiezi de serviciile medicale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missdarcey spune:

Eu cand am completat formularul la GP nu am observat sa existe acea clauza .
Si de unde sa fie asta o conditie c sa fii tratat omeneste . Mie nu mi s-a intamplat asa ceva . Traim intr-o societate libera , avem dreptul sa facem alegeri .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Asta-i buna...de ce ma rog nu poti sa ai pretentii la servicii medicale daca cotizezi? Te trateaza cumva gratis daca afla ca esti om cumsecade si-ti donezi organele, dar nu ti-ai platit asigurarea de sanatate? Ma indoiesc...mai ales in US. Banuiesc ca si in UK trebuie sa fie la fel, nu cunosc sistemul f.bine, cred ca e asemanator cu al Germaniei. Cu cat platesti mai mult, cu atat poti avea mai multe pretentii. Daca esti om cumsecade sau nu, ma indoiesc ca ii intereseaza.
Nadaflorilor o fi ea putin exagerata si pesimista, dar e alegera ei ce face cu ficatul ei. In plus, este o decizie strict personala si daca ea a avut experinete proaste(indiferent cat de batable ar fi asta din punctul nostru de vedere) ia o decizie pur subiectiva. Nu poti sa dai cu pietre in om si nici sa ne afisam pe aici ca mari binefacatori de paca ar fi vreo intrecere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Citat:
Eu cand am completat formularul la GP nu am observat sa existe acea clauza .
Si de unde sa fie asta o conditie c sa fii tratat omeneste . Mie nu mi s-a intamplat asa ceva . Traim intr-o societate libera , avem dreptul sa facem alegeri .


Da cine a spus ca e o conditie? Iar nu cititi ca lumea. A spus clar fata ca e benevol. E parerea ei personala, ca atunci cind ai pretentii de la societate, trebuie sa mai si dai in ceva in schimb. Nu trebuie toata lumea sa impartaseasca acesta parere. Btw, nici eu nu-mi amintesc, dar sper sa fiu si eu donator.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Letitia1

Citat:
Eu cand am completat formularul la GP nu am observat sa existe acea clauza .
Si de unde sa fie asta o conditie c sa fii tratat omeneste . Mie nu mi s-a intamplat asa ceva . Traim intr-o societate libera , avem dreptul sa facem alegeri .


Da cine a spus ca e o conditie? Iar nu cititi ca lumea. A spus clar fata ca e benevol. E parerea ei personala, ca atunci cind ai pretentii de la societate, trebuie sa mai si dai in ceva in schimb. Nu trebuie toata lumea sa impartaseasca acesta parere. Btw, nici eu nu-mi amintesc, dar sper sa fiu si eu donator.


Si e musai sa-ti dai rinichii societatii? N-ai putea la fel de bine sa-ti platesti taxele, sa nu furi, sa faci voluntariat, etc etc?

Mergi la inceput