Perfidul Albion - sau despre ipocrizie

Raspunsuri - Pagina 33

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Citat:
citat din mesajul lui mariuta

Citat:
citat din mesajul lui Letitia1

Pai daca-i bal, bal sa fie. Sa ne duelam in citate de presa.

http://www.dailymail.co.uk/news/article-2300551/Romanian-pickpocket-stole-15-phones-worth-6-000-coffee-shop-distraction-thefts-lasting-just-seconds.html






Vad ca unul din video-uri e datat 2005?!
Cand s-au intamplat toate astea, cand romanii nici nu erau in UE?
Sau poate imi scapa ceva.


Iti scapa faptul ca acele jafuri au fost comise de putinii care au ajuns in UK cu viza de turist! Imagineaza-ti sa poata merge oricand si oricine ce va fi. Toate faptele astea au fost comise de romani, dar e mai usor de inchis ochii si sa ne impiedicam de detalii decat sa admitem faptul ca unii romani fac si magarii din-astea ptr. care sufera cei care sunt deja acolo sau intentioneaza sa emigreze acolo, legal, sa munceasca.


Victoria, Mami Nadia si Daddy au invins Leucemia!

VICTORIA





Tocmai ca nu exista viza de turist. Acum poti sa iti iei bagajul si sa pleci in GB fara nici un fel de viza. Doar ca nu te poti angaja. Intelegi? Cu alte cuvinte hotii pot sa se duca si se vor duce in continuare, doar ca nu vor mai venii aia care doreau sa se angajeze. Ca aia trebuie sa-si faca dosar sa dea examene si sa-si calculeze punctaj de viza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor
ps2. altfel ieri in autobuz, urc, cer la sofer "return ticket to town", el zice ceva, eu presupun ca mi-a comunicat pretul, din obisnuita...a "two...s.f.t.." al doilea cuvant nua fost clar, dar pentru ca biletul meu costa de obicei 2.30lire am tras concluzia ca e vorba de pret...se moscaie el acolo facand ceva si ma intreaba ma sonor...two single to town?...eu no.no a return ticket to town...faza la care izbucneste nervos "s ce era greu sa raspunzi de prima oara la intrebare ce nu intelegi engleza?...mi-am cerut scuze pentru incurcatura, am multumit ptr bilet si m-am carat la locul mu...el plin spume i se adreseaza primului englez care urca in autobuz..."asta nu intelege engleza, e idioata!"...englezul zice zambind ...e nevasta-mea ....si boul insista si ce e?..si isi bate cu destiu in tampla......mi-a fost teama sa nu se ajunga la cine stie ce...ii faceam sotului semne disperate sa renunte la comverstaie is sa lase lucrurile cum au cazut



Ceva similar mi s-a intamplat acu' vreo luna in Dublin. M-a apostofat soferul ca de ce nu-i zambesc, de ce nu vorbesc cu el, cum de-i intind doar banii... Eram nedumerita, nici nu stiam cu ce am gresit, ii spusesem statia de destinatie...in plus scapasem niste firfirici jos si ma aplecasem dupa ei, ce conversatie sa mai fac? Ahh si ce suparat era. M-am intors catre ceilalti in spate sa-i intreb ce am facut aiurea, apoi a intervenit sa ne spuna arogant (in lb romana) ca intelege si el romaneste, ca asta a invatat la scoala.

Nu stiu cum sa va spun...dar in Bucuresti asa o faza nu mi s-a mai intamplat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Laura,adica tu chiar crezi ca femii i s-a inscenat asta doar pentru ca e romanca?

Eu chiar cred ca a fost un control d erutina,au existat suspiciuni la adresa femeii,asta nu are nimic de-a face cu apartenentza ei geografica.

repet,o exagerare si o mizerie articolul respectiv.

Aceleasi cuvinte mi-au fost adresate de catre vames de fiecare data,mi s-a scanat si pasaportul ,insa in momentul in care cetatzeanul este suspectat de anumite lucruri,vamesii isi fac datoria.

Cuma stiut femeia ca a fost injrata,i-a tradus translatorul?

Dana


Femeia nu cunostea limba engleza, lipsa unui translator care sa-i traduca intrebarile vamesilor este un abuz. Era dreptul lor sa o selecteze daca ceva parea suspect insa e dreptul ei sa stie ce acuzatie i se aduce ca sa se poata apara. Nu stiu cum e cu injuraturile insa limbajul agresiv se detecteaza usor chiar daca nu cunosti limba.
E dreptul familiei acum sa dea in judecata autoritatile engleze pentru nerespectarea drepturilor femeii si punerea in pericol a vietii ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Citat:
citat din mesajul lui LauraNicole

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Laura,adica tu chiar crezi ca femii i s-a inscenat asta doar pentru ca e romanca?

Eu chiar cred ca a fost un control d erutina,au existat suspiciuni la adresa femeii,asta nu are nimic de-a face cu apartenentza ei geografica.

repet,o exagerare si o mizerie articolul respectiv.

Aceleasi cuvinte mi-au fost adresate de catre vames de fiecare data,mi s-a scanat si pasaportul ,insa in momentul in care cetatzeanul este suspectat de anumite lucruri,vamesii isi fac datoria.

Cuma stiut femeia ca a fost injrata,i-a tradus translatorul?

Dana



Dana, eu nu cred ca e adevarat din doua motive:
1. femeia nu stia engleza dar era sigura ca vamesii radeau de ea si o injurau.
2. Inconjurati de atatia martori nu si-ar fi riscat jobul iar fiica femeii nu avea cum sa auda ce vorbeau vamesii.

Dar cum in ultimul timp se tot cauta articole de doi bani doar pentru a dovedi cat de inversunati sunt britanicii impotriva romanilor si cum ii persecuta pe bietii romani care indraznesc sa calce granita..... Nu mai pot scrie nimic.

Aici e un site numit freecycle unde cei care nu mai folosesc anumite lucruri le pot dona. Pentru ca am adunat o gramada de chestii si nu am nici bani si nici timp sa le trimit, tot la donatii, acum in Romania, le-am oferit pe acest site. Printre raspunsuri a fost si al unei romance, venita in UK de cateva luni si, primul lucru pe care l-a scos din gura a fost sa isi bage si sa-si scoata impotriva englezilor care nu-i dau casa si o obliga sa stea intr-o camera, ca sotul munceste la negru pentru ca el n-are timp si chef sa umble dupa acte, ca doar stiu cum suntem noi, romanii, vazuti aici, toate in fata sotului meu, englez, care a ajutat-o sa care mobila donata,sacii de haine. Dar deh...

----------------------------------------------
mama de Alexa,mandria ochilor si sufletului meu, 23mai1997, si Sandra ingeras frumos 4septembrie2004/august2007 si mama adoptiva de nepoata minunata Ada 18august1995

O palma sau urlat la copil nu inseamna educatie!Inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC ! NU EXISTA MOTIVATIE SI NICI SCUZA! Aceeasi intoleranta pentru abuzul de orice fel.

PUTETI AJUTA CU O JUCARIE,O HAINUTA,UN BANUT PE CEI CARE AU ATATA NEVOIE AICI:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=152788&whichpage=11


Deci controlul vamal in GB se face in mijlocul aeroportului inconjurati de alti pasageri? Care sunt martorii la care te referi? Si de ce femeia nu a primit translator? Eu inteleg ca exista nesimtire in Romania, dar sa nu fim mai catolici decat papa, exista nesimtire peste tot. Chiar daca articolul ar fi scris doar asa ca sa arunce cu mizerie asupra imaginii GB, anumite aspecte sunt de abuz iar abuzul se intampla peste tot indiferent cat de mult ai vrea tu sa crezi ca in GB nu exista.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Citat:
citat din mesajul lui Letitia1

Nadaflorilor, esti sigura ca soferul era englez si nu polonez? la mine in oras 90% din soferi sint polonezi, aproape nevorbitori de engleza si au si gura mare (3 sferturi in limba lor 1 sfert in engleza).

Citat:
Laura: Dar cum in ultimul timp se tot cauta articole de doi bani doar pentru a dovedi cat de inversunati sunt britanicii impotriva romanilor si cum ii persecuta pe bietii romani care indraznesc sa calce granita..... Nu mai pot scrie nimic.


Pe mine ma amuza chestia asta. Noi in Romania ne tratam minoritatile ca pe niste outside-ari, venetici, paria, le punem sub nas cuvintarile lui Putin (pe cind mein kampf?), dar tunam si fulgeram ca englezii nu ne primesc ca pe niste regi. De-abia asta e ipocrizie.
Cui nu-i convine, sa stea/plece acasa.



Iar unii isi tin la mare rang principiile despre nediscriminare dar nu rateaza ocazia sa le frece nasul romanilor ca prea si-au luat nasul la purtare. Femeia aia si copii ei nu au cerut sa fie primit ca niste regi, s-au asteptat la o primire normala, una in care un om care nu cunaste limba si e anchetat sa aiba la dispozitie un translator. Asta e un abuz, si faptul ca o luati la misto arata ca nu sunteti chiar asa de "pline de principii". Unde a disparut "Un abuz e un abuz indiferent asupra cui se face"? Sau romanii acum, au ajuns o rasa de mincinosi carora le trebuiesc puse la indoiala toate cuvintele?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Letitia1

Nadaflorilor, esti sigura ca soferul era englez si nu polonez? la mine in oras 90% din soferi sint polonezi, aproape nevorbitori de engleza si au si gura mare (3 sferturi in limba lor 1 sfert in engleza).

Citat:
Laura: Dar cum in ultimul timp se tot cauta articole de doi bani doar pentru a dovedi cat de inversunati sunt britanicii impotriva romanilor si cum ii persecuta pe bietii romani care indraznesc sa calce granita..... Nu mai pot scrie nimic.


Pe mine ma amuza chestia asta. Noi in Romania ne tratam minoritatile ca pe niste outside-ari, venetici, paria, le punem sub nas cuvintarile lui Putin (pe cind mein kampf?), dar tunam si fulgeram ca englezii nu ne primesc ca pe niste regi. De-abia asta e ipocrizie.
Cui nu-i convine, sa stea/plece acasa.


Hahha, asta e chiar tare...romanii sunt intoleranti cu minoritatile :))))) d'aia exista scoli in maghiara si germana si au o multime de drepturi. Ia fa tu o comparatie cu Franta, Grecia, Serbia, Rusia si mai vedem pe unde se situeaza romanii cu intoleranta. Doar ptca au fost niste incaierari cu bentita tricolora-care s-au cam fasait intre timp- nu ne face niste bestii intolerante. Asta daca ne uitam la vecinii din Balcani si la cum isi trateaza minoritatile. Cat despre subiect, eu zic ca ne certam degeaba. Sa vada si enlezii cum e sa nu stai pe acasa si sa fii invadat de fel si fel de oameni. Cam cum au facut ei secole la rand, dand buzna peste altii si plecand cu picioarele, lasand multe probleme politice in zonele spective: India vs Pakistan, confictul israelo-palestinian.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Nu e chiar echivalent. Maghiarii sunt aici de generatii.

Ia sa vina maine in Romania vreun million de pakistanezi (sau...orice altceva) sa concureze cu tine pe acelasi job, si sa fie dispusi sa lucreze pentru 100 euro lunar. Tu, in consecinta, pierzandu-ti jobul. Ai fi chiar atat de fericita? I-ai privi cu mare drag?

Sigur, concurenta e concurenta. Insa faptul ca englezii nu sunt foarte fericiti cu asta...are o baza reala. Le creaza concurenta, si nu o concurenta cu care ei pot lupta. Asa cum nici tu nu ai putea lupta, in exemplul de mai sus.

(cand spun "tu" nu ma refer la nimeni concret)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Citat:
citat din mesajul lui A_Iulia

Nu e chiar echivalent. Maghiarii sunt aici de generatii.

Ia sa vina maine in Romania vreun million de pakistanezi (sau...orice altceva) sa concureze cu tine pe acelasi job, si sa fie dispusi sa lucreze pentru 100 euro lunar. Tu, in consecinta, pierzandu-ti jobul. Ai fi chiar atat de fericita?

Sigur, concurenta e concurenta. Insa faptul ca englezii nu sunt foarte fericiti cu asta...are o baza reala. Le creaza concurenta, si nu o concurenta cu care ei pot lupta. Asa cum nici tu nu ai putea lupta, in exemplul de mai sus.

(cand spun "tu" nu ma refer la nimeni concret)


Baza e reala si nu o contesta nimeni. Ceea ce e contestat este modul in care pun problema. Scot tapi ispasitori Romanii si Bulgarii de pentru faptul ca acum x ani ei au semnat un tratat cu alte tari. Deciziile bune sau rele, ei le-au luat si oriunde te-ai duce un contract semnat e un contract care te leaga. N-are nici un rost sa-ti inflamezi populatia (care este intr-un regres economic si educational) impotriva altor populatii care nu te-au constrans in nici un fel sa faci contractul respectiv.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Tratatele sunt semnate "de sus".

Populatia are dreptul sa simta ce vrea, indifferent de tratatele pe care X sau Y le-a semnat. Cu atat mai mult cu cat nu stiau ce avea sa urmeze...drept dovada revolta de acum. ca daca ii intrebi, multi ar iesi din UE...la cat au cotizat, si la ce au primit in schimb.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Madanic, au dreptul sa-ti controleze bagajele in mijlocul aeroportului daca vor. Numai perchezitiile corporale se fac in private.
De unde stii ca erau agresivi? La cate atacuri teroriste au fost amenintati mi se pare normal sa trateze cu seriozitate iar translator, sunt obligati sa cheme imediat pe cineva iar faptul ca nu au facut-o mi se pare putred.

Nu mai stiu cine scria ca s-a simtit jignita ca i s-a cerut sa se descalte. Scrie mare si sunt panouri cu imagini care iti arata ca daca nu porti sandale sau papuci simpli( fara Talpa groasa) esti obligat sa te descalti.

Nu am scris nicaieri ca femeia nu ar trebui sa-i dea in judecata ba chiar am scris ca ar fi trebuit facuta plangere si aici, nu numai in UK.

Mergi la inceput