Perfidul Albion - sau despre ipocrizie

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Continuarea...

http://www.gandul.info/international/editia-electronica-a-daily-mail-se-deschide-azi-cu-un-material-care-nu-mai-are-nevoie-de-niciun-comentariu-10656883


"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

am citit articolul, primarul german a facut un mare deserviciu germaniei, a dat ocazia romanului vasile sa afirme ca alocatia copilului in germania e de 200euro/luna...in anglia e de cca 80lire





in Germania alocatie pot primi doar acei copii ai caror parinti sunt angajati legal. cel putin unul dintre ei. ajutoar social nici vorba daca n-ai lucrat aici ani buni. deci cine spune ca primeste ajutor social, minte.
in Germania nu poti inchiria o locuinta daca nu esti angajat legal. exista persoane care sub-inchiriaza apartamante mizere familiilor de tigani care locuiesc aici.
cu ce se ocupa tiganii? cu ce stiu ei mai bine, cei mai multi cersec sau fura. nu denigrez pe nimeni, spun doar o realitate.


unii vorbesc la subiectul asta doar sa se afle in treaba.

Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!



pe vasile nu l-am bagat eu in articol....e acolo impreuna cu primarul german...eu am comentat ce spune articolul...daca personajele astea sunt false inseamna ca toata povestea e falsa si ca nu exista fenomenul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Desprecopii are dreptate ...este ipocrizie si nu ii caracterizeaza numai pe englezi ... orice tara care isi deschide portile emigratiei (si Canada, si America si Australia) are in cap ceva avantaje, orice emigrant care pleaca din tara lui are in cap tot ceva avantaje. Nimeni, dar nimeni pe lumea asta nu face bine pe degeaba, mai ales la nivel din asta macro, in care sunt implicate populatii, economii, interese politice.

Deci nu i-as condamna pe englezi pentru asta ... inteleg ca inainte de a deschide usa, au facut ei o analiza care le-a iesit pe plus ... se pare insa ca analiza nu era suficient de buna. E foarte simplu sa controlezi ajutoarele sociale, foarte simplu ... partea neplacuta este ca schimbarea legilor reprezinta de fapt masuri nepopuliste si sa vedem cine isi asuma si ruineaza cariera politica pentru asta ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariavi67 spune:

Citat:
Si nici nu e corect sa ii alegi ca pe panselute - sa vina numai doctoranzii, medicii, viitorii castigatori de premiu Nobel si fotbalistii de la steaua...E ca si cun ai alege numai oamenii sanatosi in pofida celor cu dizabilitati.


Le amesteci rau de tot. Fiecare tara are dreptul sa isi aleaga politica de emigrare. Tarile cu politici de emigrare bazate pe skills (Canada si Australia) o duc cel mai bine economic si n-au probleme cu emigrantii tocmai pentru ca au avut politici inteligente de emigrare. Prietena mea cea mai buna este persoana cu handicap, a emigrat legal in Canada si lucreaza la o companie mare. N-a fost discriminata daca a intrunit criteriile de emigrare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

maria, ma tem ca si tu faci niste confuzii. Eu vorbesc despre drepturile cetatenilor in Uniunea Europeana.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea
Deci nu i-as condamna pe englezi pentru asta ...

Cu atat mai mult cu cat NU englezii de rand i-au invitat pe straini in tara lor, si nici politicienii si mai ales afaceristii, care sunt singurii interesati de forta de munca importata, NU le-au cerut vreodata parerea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

http://fullfact.org/factchecks/migrants_foreign_nationals_benefits_claim_likely_UK-27395

statistici

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

tbc-ul se trateaza(de obicei),dar xenofobismul nu

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

fetelor din Anglia care ati dezaprobat articolul din hotnews sau ati replicat, cu ce nu sunteti de acord: cu rastalmacirile presei britanice sau cu explicatiile din hotnews ale celui intervievat ?

Edit: Letitia, e super ca justitia britanica ii trateaza cu asprime pe infractorii romani. Asa ar trebui sa faca in toate cazurile.

Mergi la inceput