Perfidul Albion - sau despre ipocrizie

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Lali, nu am zic niciodata sa nu mai iasa din tara, ci pe o anume perioada, in functie de gravitatea faptei. Iar hotii, iertat sa-mi fie, dar nu vor fi reabilitati, chiar daca merg la inchisoare; s anu-mi spui ca un hotz, iesit de 2 saptamani din inchisoare, va trece granita sa munceasca in europa... mie una mi-e clar DE CE iasa din tara.




stii ce s-ar intampla daca s-ar aplica o astfel de masura?! ar sari in aer organizatiile pentru drepturile omului din fix tarile carora le plangeti de mila



Nina,mami de,





Daca Romania ar lua o pozitie oficiala si deschisa si ar explica DE CE ia masurile respective, nu ar sari nimeni in aer.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami


Poate ca daca ziaerle italiene ar fi aratat Italiei ce s-ar putea intampla, ar fi fost autoritatile pregatite sa NU permita.







Nadia, scuze, dar chiar nu are sens ce spui tu.
Adica autoritatile unei tari trebuie sa fie trezite de jurnalisti? ceva de genul´´haideti sa va prezint eu , jurnalistu lu´peste , un scenariu pe care l-am visat azi noapte iar voi, autoritatile luati notite ca altfel nu sunteti in stare de nimic´´ ???








Lady, dar fotografiile publicate de Daily Mail nu sunt 'visate de jurnalistu' lu' peste', ele sunt reale! Ca ne place sau nu, se intampal in Romania! Nu sunt desene, sunt fotografii REALE!


Victoria, Mami Nadia si Daddy au invins Leucemia!

VICTORIA





A, la asta te refereai tu.

Ok. Da, sunt reale. Da, se intampla in Romania.
Si ce e cu asta? E un deget aratator, nu o mana intinsa care sa se implice. Deci e un soi de barfa.
Se intampla multe alte chestii in Romania. Muulte multe altele.

La noi e bautura ieftina,da?
Fain ar fi sa facem poze tinerelor englezoaice rupe de bete cazute pe strada si sa ne temem ca ar da navala peste noi si ne-ar bea toata palinca? Si sa generalizam scriind ca ´´englezii ar putea cotropi romania, bautura in UK iar se scumpeste. Romani, tineti-va palinca sub lacat!´´

Exagerez, dar doar in virtutea exemplului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Lady, poate ca e un deget aratator si nu o mana intinsa; dar, sincer, eu nu-i condamn. EU, romanca, nu i-as vrea in batatura. Tu i-ai vrea? Nici macar in ograda ta, dar i-ai vrea ca vecini? Cand stii ca-s nespalati si necivilizati? Eu stiu ca va deranjeaza generalizarea si eu o blamez, DAR, sincer, cati romani vor invada UK si cati dintre acestia vor fi de etnie roma, care NU se duc acolo (marea majoritate) ptr. a gasi de lucru si a-si face un camin si un viitor acolo, ci doar ca sa fure si sa profite de social services, etc...???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Uf, mai spun ceva si am plecat la film (in sufragerie, nu la cinema ). De ce mi se pare mie ca e normal ca engezilor sa nu le convina: un englez, John, de 45 de ani, sa zicem, lucreaza de la 18 ani. Asta inseamna 27 de ani de taxe! Vine roma, tatal, cu nevasta si 3 copii. Primesc toti ajutor social, plus casa, plus sanatate gratuita. De unde plateste statul toate astea? Din taxele lui John! Dar peste 15-20 de ani, John vrea sa se pensioneze, insa statul a cheltuit multi bani cu ajutoare sociale ale emigrantilor si John in loc sa primeasca o pensie de 1500 de lire, mai primeste 500. Emigrantii si dupa aia 15-20 de ani, tot pe ajutor social stau, copiii lor la fel si copiii acestora primesc beneficii (nu stiu cum le zice in Ro., ajutoarele alea banesti ptr. copii). Deci, John se pensioneaza, DAR nu-si traieste pensia bine meritata cum ar trebui, in primul rand ptr. ca primeste 1/3 din ea si in al doilea rand ca sa-si asigure un trai decent, John va fi nevoit sa mai lucreze part-time la 65 de ani sa tina emigrantii pe social. Zau ca-i inteleg, desi si eu sunt emigranta, dar ii inteleg. (Eu personal, sa nu se interpreteze, in 10 ani de Canada nu am luat nici un cent de la stat, in afara de banii de copil, o nimica toata; edit sa mai spun ca eu pe banii de copil primesc $100 de la guvernul federal, pe care platesc taxe. Pe cei $45 pe care-i primesc lunar de la guvernul provincial, nu platesc taxe).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabidaniela spune:

eu nu inteleg cum e posibil sa primeasca ajutoare doar pt faptul ca merg acolo, fara sa munceasca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saskia spune:

Eh e si asta un segment al populatiei romanesti, careia tot ce este romanesc deja ii pute. Ca si cum ei n-au pic de sange romanesc in ei, ba chiar si-ar face transfuzie daca ar putea . Cati d-astia am vazut la viata mea in multinationala in care lucrez n-am par in cap .

Olandezii toti din management pana la soferii de pe tiruri se mirau cum se poate sa fie atata ura pe o tara si pe locuitorii ei, chit ca am trait sub comunism. Polonezii la fel ca noi, dar aia nenica nu se vaicaresc atata si-si plang de mila. Aia au demnitatea lor, se mandresc cu istoria, steagul, familiile lor.

Dar romanul, ala caruia ii e rusine in strainatate sa zica ca e roman (un bleg in viziunea mea) ala vai de el, si de mama lui, de zici ca a fost nascut in Burkina Faso nu in Europa. Cred ca si aia au demnitatea si orgoliul lor. Numai noi nu, invatati cu toti fanariotii ce plecau capul si erau slugi la turci. Cum se ridica unu (ca Tudor Vladimirescu sa zicem) si nu vroia sa fie un pampalau bleg care sa-si planga de mila ca e roman si sa plece capul cum il tradau cu totii.

Voi combateti in continuare si dati cu plusuri si likeuri la posturi ca ale lui Edip ca asta e romanul in 80% dintre cazuri. Ultimul om al Europei, ca asa se simte el in primul rand, ca daca un roman zice ca Romania e de cacao, doar nu o sa-l creada fraierii pe Printul Charles care zice: bah, nu e chiar de cacao! Pe mine nu ma mai mira nimic. Un roman demn ramane asa oriunde, nu se ascunde sub pres ca e roman si-si respecta si familia ramasa in tara, nu-i face pe toti la gramada: ciorditori, lenesi, curve, prosti, etc. Dar iti trebuie demnitate, educatie, maniere sa te porti in felul asta. Restul dau cu Romania si romanii de pamant mai rau ca strainii, deci sa nu se astepte la alt tratatemt din partea lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Citat:
citat din mesajul lui Lali
...

Gandeste-te putin de ce in Italia tiganii au ajuns sa-si construiasca "sate" intregi din carton pana ce au luat autoritatile masuri, in timp ce, in Germania nici nu le trece prin cap sa faca asa ceva. Iar despre alta atitudine si abordare, citeste postul lui LadyJ cred, cu cateva pagini in urma.








Au facut ce au facut in Italia din 2 motive: 1. Pentru ca asta fac ei de mii de ani! 2. Da, pentru ca li s-a permis. DAR cred ca Italia nu a fost pregatita ptr. invazia de romi si nu si-au imaginat ca asa ceva s-ar putea intampla. Poate ca daca ziaerle italiene ar fi aratat Italiei ce s-ar putea intampla, ar fi fost autoritatile pregatite sa NU permita.



Victoria, Mami Nadia si Daddy au invins Leucemia!

VICTORIA





Si cam cand sa le arate ziarele ce se intampla ? In avans sau in timpul anilor in care autoritatile i-au tolerat ? Ca doar nu-ti inchipui ca acele cartiere intregi din cartoane au fost construite peste noapte ...
De ce au asteptat si au tolerat problema pana a ajuns de nesuportat ?

Asta nu se intampla in alte tari unde, surpriza nici prin cap nu le trece romilor sa-si faca locuinte de acel fel.

Si nici eu nu inteleg partea cu ajutoarele sociale. Nu trebuie sa fii cetatean al acelei tari ca sa primestiu ajutor social ? Nu te cerceteaza putin inainte sa-ti acorde cetatenie sau ajutor social ? Intreb asta pe bune.
Ca eu stiu ca numai situatia privind acordarea dreptului la munca e pe cale sa se schimbe. Adica englezii se pregatesc pentru ridicarea restrictiilor privind piata muncii.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Trebuie sa lucreze cateva luni! (Sper ca am inteles eu bine) Si dup-aia au social ani de zile. Deci, un emigrant care a lucrat 3 luni in UK va primi exact aceleasi beneficii ca un cetatean englez care a lycrat acolo si a platit taxe 20 de ani!

PS: daca gresesc, sa ma corecteze fetele din UK.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Trebuie sa lucreze cateva luni! (Sper ca am inteles eu bine) Si dup-aia au social ani de zile. Deci, un emigrant care a lucrat 3 luni in UK va primi exact aceleasi beneficii ca un cetatean englez care a lycrat acolo si a platit taxe 20 de ani!

PS: daca gresesc, sa ma corecteze fetele din UK.


Victoria, Mami Nadia si Daddy au invins Leucemia!

VICTORIA





Nu gresesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabidaniela

eu nu inteleg cum e posibil sa primeasca ajutoare doar pt faptul ca merg acolo, fara sa munceasca



sa obtii un benefit e o lupta cu birocratia si cu formularistica, nu primesc benefits toti care cer, apoi nu e vina petitionarilor norocosi, e vina autoritatilor ca nu au stabilit conditii clare

insa anul asta vor rezolva si treaba asta

ps: mai simplu, de ex pe heathrow cum te extragi din aeroport in dreapta in zona toaletelor e o scara rulanta, la capatul ei pe sensul de coborare e o galeata atarnata de balustrada, smecherii o vad si daca baga mana aolo o scot plina cu benefits...oameni s-au facut..

Mergi la inceput