Perfidul Albion - sau despre ipocrizie

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Sau inginerii romani care accepta sa lucreze in uk pe jumatate din cat ar primi un britanic, evident sunt foarte buni ca le maresc productivitatea, in schimb un zidar care vine cu nevasta si 3 copii (de etnie roma sau nu) nu e bun ca trebuie sa ii acorde social benefits. Niste ipocriti si pe mine personal, ca as trai in Ro sau aiurea, m-ar durea fix la 2 m de cot de acesti ipocriti, daramite sa-mi mai fac eu probleme ca sunt exact parintii colegilor de clasa ai copilului.
La fel sunt si austriecii (desi austriecii sunt extrem de nesinceri, ei nu ti-ar zice in nici un caz ca nu le convine ceva, pur si simplu iti zambesc in fata si te izoleaza strict!).

Iar cu tiganii de satra eu vad o singura solutie: o lege de protectie a copilului stricta, sa nu le dea voie sa tina copilul in frig si in conditii insalubre si cum ii prind, sa-i bage in internat si sa nu-i mai lase sa plece de acolo. Mie mi se pare inadmisibil ca politia sa nu poata sa ia copilul unei tiganci ce-l pune la cersit in picioarele goale printre masini!!

E greu sa dai de munca tuturor, dar sa accepti ca stat ca acesti copii de romi sau de romani sa ramana nescolarizati, ne-educati minimal si incapabili sa se adapteze societatii actuale este din punctul meu de vedere o sinucidere economica. Dupa ce ca avem putini copii, pe astia pe care ii mai avem, ii lasam de izbeliste pe mana unor parinti inconstienti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali

... Insa daca un om incalca o lege pe teritoriul unei tari este de datoria politiei si sistemului juridic al acelei tari sa o pedepseasca, ei nu pot fi arestati in Romania daca au comis un furt in Anglia. ...



Eu nu cred ca acea persoana nu fura in Romania. Sa nu-mi spui ca in Romania sunt sfinti cu serviciu, cu casa si ca-si vad de treaba lor si cand emigreaza in Anglia s evor apuca brusc de furat. Daca Romania si-ar face treaba, aceste persoane ar fi in puscarii, fara pasapoarte, fara posibilitatea de a pleca in Anglia la furat. Eu as zice ca Romania ar trebui sa le ia dreptul de a calatori liberi prin Europa acelor persoane cu cazier. De ex.: cazier penal, ridicarea pasaportului pe o perioada de 3 ani (sa zicem). Daca in acei 3 ani repeta infractiuni e clar ca nu a inteles nimic si sa-i ridice dreptul de a avea un pasaport pe o perioada de 5 ani. Pana cand demonstreaza ca e civilizat! si stie sa se comporte intr-o societate civilizata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Edip spune:

Andries, eu cred ca ipocriti sunt noi ca asteptam ca altii sa ii educe si integreze pe tigani. In plus, vad in mesaj aceeasi mandrie prosteasca ca vai ce destepti suntem noi si ce prosti sunt englezii, austriecii si asa mai departe, o ideea pe care am vazut-o la multi romani in ultimul timp si nu are nici o justificare reala. Nu stiu cum e cu inginerii romani care lucreaza in UK pe jumatate din salariul unui inginer englez dar cred eu ca ori nu fac jobul unui inginer, ori au plecat din partea firmei din ro pe o perioada scurta si sunt platiti cu salariul din ro plus o diurna... altfel nu cred ca te plateste cineva mai putin in domeniile astea profesionale dar poate gresesc eu referindu-ma la experienta personala din Canada unde nu am nici o problema sa fiu platit peste un inginer canadian cu 20-25 de ani vechime cand eu nu am decat 10 pe aici si vreo 6 prin ro. In alta ordine de idei, luat per ansamblu si nu pe persoane, suntem f. slabi in domeniile profesionale. Nu suntem singurii... la fel si bulgarii, ucrainienii sau polonezii care au avut cam aceeasi traiectorie prin scoala comunista sau postcomunista. Ca peste tot sunt si exceptii dar eu zic per ansamblu si cred ca in 10 ani pe aici am vazut destule in firmele din Canada cat si in cateva din USA ca sa imi fac parerea asta cam cine e pe la varf in inginerie sau alte domenii.

Daca am fi atat de destepti,i-am integra noi pe tigani, le-am da noi ajutoare, am construi o economie sa duduie si sa se roage englacii sa vina sa lucreze la Oltchim sau Crevedia:) Si sa vezi atunci ce o sa ii bombardeze aia de la Click si Libertatea pe englaci cu articole din astea cand o sa fie Ponta in campanie prezidentiala...pana atunci eu zic sa scoatem gunoiul de sub pres, sa o lasam mai usor cu orgoliul si mandria asta bazata pe nimic si sa facem treaba.. Din pacate cei cativa care fac deja asta in Ro nu pot sa razbeasca din cauza majoritatii de care vorbeam in mesajele trecute...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Evident Victoria_mami ca nu-s sfintisori in Romania, dar vorbim totusi de infractiuni comise pe teritoriul altor state. Amestecam destul de tare lucrurile.

Problema este ca nu se mai circula cu pasapoarte, se circula cu buletin. Cand erau pasapoarte era un sistem din acesta cu interdictie dar nu de a parasi tara ci invers, de a intra intr-o anumita tara unde a comis infractiuni. Asta din cate stiu eu, poate gresesc.

Edit: Dar exact asta era si problema mea, ca nu se iau masuri concrete in urma unei analize serioase ci se prefera aruncarea cu noroi si generalizarea la nivelul intregii natii. Care suna tare a discriminare si e permisa in occident dar la noi este infierata cu orice ocazie.

Edip, sper ca nu la postul meu te-ai referit cand vorbeai de mandria nationala, eu n-am spus nici pe departe ca suntem mai destepti decat nemtii, italienii sau englezii. Am spus cu totul altceva.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Edip spune:

Lali, nu m-am referit la tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Evident Victoria_mami ca nu-s sfintisori in Romania, dar vorbim totusi de infractiuni comise pe teritoriul altor state. Amestecam destul de tare lucrurile.

Problema este ca nu se mai circula cu pasapoarte, se circula cu buletin. Cand erau pasapoarte era un sistem din acesta cu interdictie dar nu de a parasi tara ci invers, de a intra intr-o anumita tara unde a comis infractiuni. Asta din cate stiu eu, poate gresesc.

Edit: Dar exact asta era si problema mea, ca nu se iau masuri concrete in urma unei analize serioase ci se prefera aruncarea cu noroi si generalizarea la nivelul intregii natii. Care suna tare a discriminare si e permisa in occident dar la noi este infierata cu orice ocazie.

Edip, sper ca nu la postul meu te-ai referit cand vorbeai de mandria nationala, eu n-am spus nici pe departe ca suntem mai destepti decat nemtii, italienii sau englezii. Am spus cu totul altceva.






Llai, nu amestecam deloc lucrurile; ideea era exact ca DACA romania si-ar face treaba cum trebuie, infractorii ar fi in puscarii, nu eliberati pe spagi sa se poata plimba prin Europa sa mai comita cateva infractiuni si prin alte parti.

Intr-adevar, circuland cu buletin, sunt mai greu de controlat... dar, totusi, nu exista un fel de a contoriza cine iasa din tara? Ca daca exista (de ex., scanarea buletinului), cei cu cazier totusi, nu ar trebui lasati sa iasa din tara, introdusi intr-o baza de date, sau, daca asta nu exista, atunci eu as zice sa se iasa din tara (deocamdata, macar) cu buletinul SI cazier de la Politie; daca e curat, iesi, daca nu-nu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Nu, nu exista nici o inregistrare la vama. Pur si simplu un vames se uita la buletin si la fata celui care trece sa vada daca coincide.

Dar Victoria_mami, cum ar functiona ce scrii tu acolo ? Adica toti cei cu cazier sa nu aiba voie sa iasa din tara? Mi se pare extrem, cel putin exces de zel. Pana la urma cineva care a comis o fapta penala, si-a ispasit pedeapsa sa nu poata parasi pe viata Romania ? Adica nici in concediu, spre exemplu ?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Lali, nu am zic niciodata sa nu mai iasa din tara, ci pe o anume perioada, in functie de gravitatea faptei. Iar hotii, iertat sa-mi fie, dar nu vor fi reabilitati, chiar daca merg la inchisoare; s anu-mi spui ca un hotz, iesit de 2 saptamani din inchisoare, va trece granita sa munceasca in europa... mie una mi-e clar DE CE iasa din tara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Pe vremea cind se circula cu viza in Europa,cazierul era o piesa forte la dosar.

Deci poate nu era chiar o idee asa rea...stiau unii de ce cer cazier.(mai ales ca din cite stiu eu cazierul ramine curat dupa un anumit interval de ani,deci nu ar fi ingradit pe viatza posesorul de cazier patat,sa paraseasca o tzara...sau alta)

Stau asa si ma gindesc sau ma intreb...oare daca scundem mizeria sub pres...suntem mai patriotzi?E retorica intrebarea...nu astept raspunsuri.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Edip,
Eu cred ca modul in care ne trateaza Europa tine de modul in care romanul vorbeste despre el insusi.PR-ul romanesc e de kko.
Imaginea Romaniei e de kko.

Cine e raspunzator de imaginea de kko a romaniei? Romanul de rand, printre care si tu
Am citit si ce ai scris la subiectul cu copilasii imbracati in costum popular. Uite, despre atitudinea asta vorbesc.
Atatea acuze, atata lamentare, atata comoditate, atata cenusa varsata-n cap, atatea capete bagate in nisip, atata autocritica ne-constructiva, nu am auzit la niciun popor!


Stii cum e, cand repeti ani de zile cat de nescolit si prost esti, ajungi sa crezi asta pe bune. Si asta e distructiv. Ba mai mult, o cred si cei carora le spui asta. Apoi te miri ca esti facut prost.

Romani care se feresc sa vorbeasca romaneste, care intorc capul si se fac ca ploua cand vad conationali cersetori sau care fura, romani care se plang neincetat prin Europa de cat de murdara e Romania, de cat de neseriosi sunt romanii, de cat de hoti sunt. Romani care raman pasivi la orice remarca rautacioasa a altora, romani care critica bucataria romaneasca , femeile romance.
Asta e PR-ul romanesc. Critica pana la Dumnezeu si inapoi.
Atat.

Pe de alta parte, ii avem pe cei plini de mandrie tampita care sunt fix in extrema cealalta: romanii sunt cei mai cei, destepti, inteligenti,harnici, descurcareti, intuitivi .... iar restul sunt niste invidiosi si de aia ne vorbesc de rau.
Cum suntem noi sange de dac si de roman, cum avem cea mai faina tara din lume si cei mai buni mititei, cum nu ne vindem mandrete de tara si cum ni se zbate in vene sangele lu´stefan cel mare.


Avem multe bube si multe apucaturi de care ar trebui sa ne descotorisim. Dar ar trebui sa incepem sa renuntam la a ne face singuri de ras.


Mergi la inceput