Perfidul Albion - sau despre ipocrizie

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Edip spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

Ca romanii au devenit bau-baul presei engleze stim deja. Despre romani, englezii au inteles ca sunt o natie de infractori care stau cu bocceluta pregatita sub pat, asteptand deschiderea granitelor insulei lor paradisiace...

Acum insa ipocrizia presei e dusa mai departe -
Iata iar,pe prima pagina despre Romania
http://www.dailymail.co.uk/news/article-2285796/Romanian-gypsies-living-condemned-ghetto-mayor-built-wall-around.html


Imaginile vorbesc de la sine. Ipocizia consta in a blama din nou romanii pentru ca ii izoleaza pe acesti roma ... ne-lasand oamenii sa se integreze in societate. Pana in finalul articolului insa, emotia englezului cititor este usor canalizata catre idea ca, prin venirea lor, romanii vor face ca frumoasa lor tara sa ajunga ca in pozele prezentate ...si e nevoie de baiere si ziduri pentru a-I opri.

Ce mai intelege un englez despre Roma ... Romanians ... tot pe acolo si toti cu bocceluta pregatita sa le ocupe locul in bar.

Trista manipulare a perfidului albion.







ete na... nu iti place cand pun aia poze din Ro dar tu faci la fel cu HK: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=177341&nm=Pentru-cei-care-vor-sa-se-mute-in-Hong-Kong

Si nu mai dati in tigani ca asa cum au mai spus si alte fete sunt destui romani get beget care au acelasi comportament. De cate ori calc prin Europa ( nu ca in Canada sau USA nu ar fi) tot de manelisti neciopliti dau... Ultima data in Viena niste "cucoane" bine imbracate nu stiau cum sa fure trandafiri de la Schonbrunn... In piata langa catedrala niste baieti vanjosi de prin satele noastre incercau intr-un mod f. agresiv sa vanda bilete la opera... si tot asa... asa ca problema e mult mai vasta decat a tiganilor... aia tot mai au o scuza, dar ceilalti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

nadaflorilor, daca n-ai un loc de munca si nici-un venit in Romania, legea spune ca trebuie sa-ti platesti sanatatea cu 6 luni in urma ca sa devii asigurat. E aberant poate, dar e lege.
Omenii vin sa-si platesca sanatatea benevol, oricat ar parea de oripilant ar parea, ca sa beneficieze de medic de familie/servcii medicale, etc. Se fac cozi imense.

Cei "napastuiti" vin numai cand le ajunge cutitu'la os, daca li se intampla vreo nenorocire si gasesc bani sa plateasca.
Batranii care nu au pensie, vin si ei sa plateasca...benevol, ceea ce e o mare difierenta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui giulia71

nadaflorilor, daca n-ai un loc de munca si nici-un venit in Romania, legea spune ca trebuie sa-ti platesti sanatatea cu 6 luni in urma ca sa devii asigurat. E aberant poate, dar e lege.
Omenii vin sa-si platesca sanatatea benevol, oricat ar parea de oripilant ar parea, ca sa beneficieze de medic de familie/servcii medicale, etc. Se fac cozi imense.

Cei "napastuiti" vin numai cand le ajunge cutitu'la os, daca li se intampla vreo nenorocire si gasesc bani sa plateasca.
Batranii care nu au pensie, vin si ei sa plateasca...benevol, ceea ce e o mare difierenta

Sa-ti feresti capul de frig si de prostie-parintele Arsenie Boca


batranilor fara pensie angajatul vostru de la ghiseu ar trebui sa fie apt sa ii indrume sa ceara ajutor social...venitul ala minim garantat si nu sa se bucure ca din nimicul lor stau ore intregi in picioare sa pompeze bani in sistem..si asta poate pentru o amarata de reteta de captopril

asistatii sociali sunt asigurati si nu au de ce sa intepeneasca la ghisee cu banutu' in mana

iar tiganii care vin in ultimua secunda e clar ca nu primesc ajutoare sociale, dar sunt neinformati sau plimbati pe drumuri... am dat telefon cpas/sau cnsas (ca nu mai stiu cum se cheama) de trei ori sa intreb cum sa ma asigur individual si am primit trei raspunsuri diferite...toate trei descurajante

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Edip, chiar nu ai inteles nimic. Eu nu m-am scandalizat de existena pozelor din ziar - si stiu ca ele exista - eu m-am scandalizat de ipocrizia articolului de ziar care induce idea ca toti romanii sunt asa, si ca ar trebui opriti sa intre in UK - pentru ca, vezi doamne, la asa conditii in Romania, e clar ca daca li se da drumul vin toti, de urgenta. E o nuanta pe care probabil nu ai inteles-o.
Ei spun ca tiganii nu au drepturi in Romania si ca sunt pastrati in ghetou ... despre asta e vorba.
Stim cu totii ca tiganii nu sunt tinuti un ghetou ci acolo locuiesc ei. Nu ii tine nimeni sa isi faca palate - de care stim :))

In plus si cel mai important - rade ciob de oala sparta: UKul calca dreptul European al romanilor - la libera circulatie. Despre asta e vorba, nu e nevoie sa amestecam tot ce stim despre tigani si nici sa votam cine trebuie sa ii educe pe tigani.

despre experientele tale de turist in Europa, vorbim altadata, daca nu e cu suparare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui Madanic

Citat:
citat din mesajul lui Letitia1

Mirela, tu ai prefera sa se tina gunoiul sub pres, nu? Faptul ca a fost expus te deranjeaza, faptul ca parintii colegilor copilului tau citesc, asta te deranjeaza. Si colegii mei citesc, dar ce sa fac? sa le zic ca-s pozele trucate? Eu nu cred ca Daily Mail e vinovat de mizeria si coruptia din romania. Cum a zis Nadia, rezolvarea trebuie sa vina din interior. Si-apoi stii cum sint ziarele, expun numai ce e rau, ca altfel nu se vind. N-are rost sa te superi si sa te agiti, ca zau nu rezolvi nimic.


Pozele nu-s trucate, dar articolul e facut asa doar ca sa poata sa mai plesneasca o palma peste obrazul romanilor. Nu exista nici o intentie de implicare in rezolvarea problemei. O sa zici ca "Nu-i problema lor".
Asta e adevarat, insa:
- Craica a fost evacuata undeva anul trecut, era nesanitara un focar de infectie, majoritatea locatarilor erau fara acte;
- cand au fost evacuati li s-a dat drept locuinta provizorie cladirea administrativa a unei foste fabrici (loc care avea utilitati din cate scriau ziarele la momentul ala); - asta nu scrie in articolul Daily Mail, nu-i asa?
- blocul din imaginile prezentate, a fost candva o cladire decenta, cine a adus-o in halul ala? Gunoiul de sub geamul lor, il arunca romanii? electricitatea pentru DIGI TV de unde vine? - nici intrebarile astea nu le pune nimeni
- blocul ala e langa alt bloc complet renovat in exterior si "zidul de segregare" le inconjoara pe amandoua? Cine sta in blocul ala? As pune pariu ca nu rromi, si atunci zidul nu mai e de segregare nu-i asa? (condominium-ul in care stau aici in US are un zid care ne desparte de o strada foarte circulata, protejeaza copii sa nu ajunga in strada si blocheaza zgomotul, si nu a zis nimeni ca e segregat)

Nu baga nimeni mizeria sub pres, dar e ipocrit sa vii sa arati cu degetul cand tu nici macar nu te obosesti sa identifici problema in detaliu ci doar asa sa bagi o stire gen cancan.


Madalina
mami de Isabella Andreea si Eduard Andrei
http://www.picasaweb.com/bogdanmabo


http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=124758
"Dumnezeu are numai 2 maini, de aceea a creat mamicile"



As publica mesajul acesta pe fiecare pagina, pentru ca arata exact relele intentii si rastalmacirile celor de la Daily Mail.

Pentru ca in Romania chiar se face ceva pentru integrarea romilor. Exista multe de programe care se fac, exista multi oameni care sunt implicati (chiar pe acest subiect s-au dat exemple) dupa cum exista si discriminare si nepasare si furt. Da, sunt doar cativa ani de cand se implementeaza si poate rezultatele nu se vad la nivel mare, dar de undeva trebuie inceput.

Insa sunt curioasa cand cei care scriu articole si se oripileaza vor face ceva concret pentru integrare, si, mai ales, pentru respectarea principiilor antidiscriminare in propriile lor tari. Pana la urma trimiterea cu avionul acasa si declaratiile oficiale au cam fost pedepsita de UE, nu ? Iar legile sunt aceleasi pentru toti.

Asa ca sa ma lase cu dublul lor standard cu tot, tiganii nu sunt o problema exclusiva a Romaniei, iar istoria spune ca Europa stie bine cu cine are de-a face, doar ca acum le pica bine din punct de vedere politic sa pozeze in fete mari.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui motanik

Dreptul la replica (vizavi de articolul din Daily Express de www.express.co.uk/news/uk/380512/How-Romanian-criminals-terrorise-our-streets" target="_blank">aici)

--------------------

Povestea minunilor



Si domnul Anil Dawar e britanic get-beget, din mosi stramosi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Eu traiesc de multi ani intr-o alta tara si am un cerc considerabil de prieteni / amici romani. Nici macar unul din acesti oameni nu a avut vreodata de suferit pentru ca e roman iar altii de-aceeasi natie cu el fura, mint, golesc bancomate sau alte grozavii de-acest gen.

Oamenii de omenie, pusi pe treaba, seriosi, pe care se poate conta si care-si vad de-ale lor nu au nimic de suferit de pe urma a ceea ce fac tiganii sau romanii prin Europa sau prin lume in general.

Neghina se separa intotdeauna de grau, fara exceptie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

3 comentarii am lasat azi-noapte si eu, nu am vazut sa apara niciunul. Comentariile sunt moderate, am vazut de dimineata unele care azi-noapte nu erau.

Donia, da, e nevoie de cont.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

@Quiche I am sorry to say, but gypsies destroy everything they touch. I lived in Romania for a couple of years and I can tell you the government helps then with benefits and housing, free school, free universities etc. Non Roma Romanians are discriminated as they do not have access to so many benefits and they have to pay for going to the uni. I cannot say I am a racist, but... how does this work? Everyone talks about the poor gypsies and the way are mistreated in Romania. Seriously? Have you seen the palaces they live in? Most of them are rich, richer than UK can imagine. They are a mafia which does not pay taxes! Last but not least, PLEASE understand the difference between Roma and the rest of Romania. They might all be Romanian citizens, but they are definitely the same thing!

- XellaCi , St Neots, United Kingdom, 01/3/2013 10:34

E nevoie sa traduc?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Iar parerea mea a fost asta:

What all European countries have to understand concerning the Romanian gypsies now living in many major and not so major European cities:

Every time you let yourself impressed by the poor gypsy child begging for money in front of you, you support the phenomenon. Every penny you ever gave to any Romanian gypsy just strenghtened their feeling that things can warm up for them this way. That they can earn easy money and use their children to make you feel sorry, to make your heart cry.

It happened to me in Romania, it's enough to get out in the street.

We, the regular Romanians, are also parents. Many of us have more than 1 child. Many of us work from 7 or 8 a.m. to 6 or 7 p.m., while our children go to daycare, kindergarten, school and afterschool.

Please, go to these gypsies you feel sorry for and ask them: how many of you would be willing to give up begging and have an 8 to 7 job, give up your benefits and integrate? I'm really curious about the answer.

As for discrimination, I've already said it: don't merely trust what you hear, the stories that are poured into your ears. Check them against the domestic reality here, get someone qualified to investigate, to talk to both local and national authorities, to see if those stories are real, somewhat real or completely unreal. To go to the gypsies are ask them, if they complain about being discriminated, pushed aside, treated as scum by their home country, what have they done to try to fit in? How many steps forward have they taken?

If they want to send their children to kindergarten or school, they are not turned down or thrown out the door. If they want to go to college, they can do it, they have special places just for them, here is a list: http://www.ceds.ro/admitere%20facultate_2-106-0 (you can see the universities offering such places and the number of places offered).

This doesn't matter at all?

They have to understand that as long as they don't integrate the meaning of education and of civilised life into their consciousness, people will keep on being apprehensive and fearful of them. They should stop imposing themselves by their number, stop defending their offending members, stop creating a closed structure around such members. The change must also come from within their communities, it's a change of mentalities. You cannot be so obstinate in keeping your way of life and yet complain that the outer society doesn't treat you right. The two can't go together.

Mergi la inceput