Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #6#

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laurika1982 spune:

Citat:
citat din mesajul lui pyaoliang

Insanatosire grabnica bolnaviorilor...of, ce greu e cand auzi de pui asa mici cu probleme...Sa se rezolve repede!
Angelique, bine ca sunteti pe drumul cel bun! mamico si puiul viteaz!
Mena, sa va traiasca crestinul dulce. Ma bucur ca botezul a iesit bine si ca Gabriel se simte mai bine!
Bubu, ne-ai pus pe ganduri...sunteti bine???
Onutz, ce spui tu acolo? Lu scoate vocalize? Cred ca va topiti de dragul lui! Si Victor rade uneori in hohote, dar mai mult la tati...De zambit da, imi zambeste...i se lumineaza toata fata, si lui si mie...cand il vad asa hlizit.

Noi cred ca avem un soi de intoleranta la lactoza...sau nu stiu ce sa mai zic, nu pot sa ma pronunt fara analize dar, saptamana trecuta n-am prea mancat lactate, doar putina branza, insa ieri am baut o cana mare de lapte...iar azi, pana la ora 12 a facut deja 3 scaune, mai moi decat de obicei (abia ce se reglase cat de cat- avea 3-4 scaune/zi) si, in plus, cu mucus...ultima data mai verzui, asa...Nu a facut cu sange, dar mucusul ala nu-mi place. Oare e posibil sa se dezvolte o intoleranta la lactoza dupa 3 luni de alaptat exclusiv...Adica, eu am consumat lactate inca de la inceput, iaurturi la greu, lapte...si nu a avut nimic pana acum...
Acum am scos lactatele din alimentatie, de tot...sa vedem cum va fi...
A luat insa bine in greutate, ma rog...mai bine decat in ultima perioada, am ajuns si noi la 6.6 kg, la 3 luni si jumatate :-)

Va , o saptamana buna si usoara.

Fericita mamica a lui Victor Andrei (23.11.2012)


Andreinu mai luase in greutate de vreo 3 saptamani :(. caca cu mucus, era numai mucus uneori cu firicele dee ange.altfel ele foarte vesel si arata bine. eu ni-am facut analize care aratau o usoara anemie,coprocultura si coprocitograma curate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ipraty spune:

Citat:
citat din mesajul lui pyaoliang
Si chiar nu exista nicio analiza care sa depisteze alergia asta? Daca o sun pe pediatra va zice sa renunt la lactate si sa vad ce se intampla...ca am mai avut eu impresia ca are mucus si am dat buzna la spital...i-au facut coprocultura-nimic...Dar acum clar e mucus.
Maine cred ca-i merg doar eu la spital sa-i dau la analizat kk-liciul...Sunt stresata rau.

Fericita mamica a lui Victor Andrei (23.11.2012)


Exista o analiza, i-am facut noi celui mare, acum la 3 ani. Am facut-o la Regina Maria si pe lista erau mai multe alimente la care se putea face testul, noua ne-a dat la laptele de vaca si la gluten. Nu mai stiu insa daca a fost nevoie de sange sau cacuta, ca am facut mai multe analize atunci.
Poti intra pe site sa dai o cautare (reginamaria punct ro).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Nicoleta, la mine s-a declansat cind eram copil, pe la vreo 9 ani. Pt ca nu e o intoleranta totala mi-a luat mult sa imi dau seama ce am, am evitat doar instinctiv ce am simtit ca nu imi face bine. Lapte nu am mai baut de ani de zile. La altele m-am prins mai greu uca imi fac rau, precum ciocolata pe stomacul gol sau supele instant sau sosurile de smintina.

Pupacim toti copii bolnavi, sa se faca sanatosi. Hai ca iesim noi din iarna asta!

Mai e cineva care uita sa dea vitamina D la bebe? Eu imi aduc aminte intdeauna dupa ce am pus-o in pat .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Ipraty mie mi s-a spus de la spital ca nu au cum sa determine daca bebe are sau nu intoleranta decat daca nu mai pap lactate.Si pe unde am fost cu bebe toti mi au zis sa nu mai pap lactate daca stiam la cat sange i a luat la bebe plateam si analiza asta.Of,of...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Si eu uitam mereu sa-i dau vit D Aschiutza, din cauza asta nici nu i-am mai dat. I-am spus si doctorei si a zis ca dupa 6 luni sa fac in asa fel incat sa-i dau.
Ii dadeam seara dar cu baiatul in jurul meu uitam, apoi dimineata dar la fel...
In noaptea asta s-a trezit fata mea din ora in ora...la 6 am abandonat patul dar mi-am trezit si sotul la bine si la rau nu asa se spune...
I-am facut un Lp acum dimineata ca ma gandeam poate nu ii mai ajunge laptele meu de se tot trezeste asa. Si il cumparasem pt botez... nu a vrut... ne scuipa.
Ce am mai patit si la botez cu baiatul...avea restaurantul ala niste scari...la etaj eram noi. Si toata ziua am alergat dupa baiat pe scarile alea afurisite. Cand s-a terminat botezul si eu si sotul eram lesinati. Am zis mersi ca am scapat.
Sotul meu si-a pus un pahar de whisky baiatul i-a turnat lapte de cafea in pahar ...si asa bea din el pana a venit ospatarul sa-i spuna la ureche
Eu sunt cu soacra-mea pe cap acum...si nici nu prea ne intelegem...asa ca am de treaba toata ziua
Multa sanatate bebeilor bolnaviori!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pyaoliang spune:

Multumesc mult pt. raspunsuri
Angelique, cred ca ipraty se refera la intoleranta la lactoza, ca poate fi depistata din analize, dar din cate am citit pe net intoleranta la proteina din lapte la sugari nu poate fi stabilita 100 % pe baza analizelor...cum spunea laurika, iese o anemie, ceva...dar analiza propriu-zisa nu exista.
Nu stiu...nici n-am avut timp sa caut pe net, Victor e neastamparat, nu-l pot lasa nesupravegheat nicio clipa, cand mai doarme peste zi cate 30 de min ce mai apuc sa fac cate ceva...Acum ca nu mai mananc nici lactate chiar ca nu mai am ce manca in tara asta...trebuie sa gatesc, si nu am timp...of of, sper sa nu influenteze lapticul ...beau ceai...
Azi dimineata iar a facut cu mult mucus, am mers direct la spital pt analiza, merg la 15 sa ridic rezultatul...care imi va confirma doar existenta mucusului si daca, Doamne fereste, e vreo infectie, ca in rest...Si la ei e si sarbatoare azi si nu pot da de pediatra, incerc sa fac o programare pt maine.
El e activ dar azi pana la ora asta a mancat ft ft prost, plangea la san, a facut deja kk de 2 ori- e ora 13 la noi...of, nu stiu ce sa mai fac...
Am citit ca si pestele si alunele pot da alergii, si culmea e ca eu in we am mancat si peste si cateva alune caju si oua...si lapte, desigur...deci nu stiu ce anume i-a dat reactia asta...Mai mult, citisem ca in caz de mucus in scaun sunt de evitat si cerealele care contin gluten!!!
Sper sa nu fie nimic grav...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Pya nici eu nu prea am timp sa citesc,puiul meu doarme cand il scot afara in rest atipeste cate un sfert de ora si gata.Inseamna ca de aceea mi au spus ca nu pot stii sigur daca e alergic sau nu.Nici eu nu pap peste,nici alune,nuci etc.Cateodata nu mai stiu ce sa papa,acum ca are probleme cu burtica mi e frica sa introduc ceva nou in alimentatie.Of si dimineata e un chin ca as devora tot frigiderul si eu nu prea am ce papa.Bebe sa fie sanatos ca am eu timp sa pap ce vreau.

Fetelor dupa nasterea prin cezariana voi aveti dureri in timpul actului sexual.Ca aseara a fost a treia oara dupa cezariana si doare.E drept ca in ultimul timp nu am avut nici timp nici chef de noi.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NovDec2012 spune:


Capitol nou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mami_de2 spune:

Hai ca trec in cap. nou postarea

Mergi la inceput